Nihat Kürkçüoğlu ( 1946)
ressam1946 yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Şanlıurfa’da tamamladı.

1967-1976 yılları arasında İlkokul öğretmeni olarak hizmet verdi. 1976 yılında Şanlıurfa Bayındırlık ve İskân Müdürlüğüne fotoğrafçı olarak geçti. 1982 yılında Şanlıurfa valisi Erdoğan Cebeci’nin himayesinde vilayet binasında kurulan atölyede Urfa tabloları yapmaya başladı. Vali Alpaslan Karacan, T. Ziyaeddin Akbulut ve Şahabeddin Harput zamanında çalışmalarına devam etti. 1997 yılında emekliye ayrıldı. Bu tarihten itibaren kendi atölyesinde çalışmaya başladı.

20 yılı aşkın bir süre aralıksız çalışarak 200'den fazla yağlı boya tabloyu Şanlıurfa’ya kazandırdı. Bunlardan bir kısmını yörenin tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla Şanlıurfa Valiliği'ne hediye etti.

Şanlıurfa, Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Diyarbakır ve Mardin’de çeşitli defalar kişisel sergiler açtı. Karma sergilere katıldı. Bu sergilerinde sanat çevrelerinden olumlu eleştiriler aldı.

İki tablosu Kültür Bakanlığı koleksiyonuna alındı. Birçok tablosu başta dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başta olmak üzere çeşitli kademelerdeki devlet yöneticilerine Şanlıurfa Valiliği tarafından armağan edildi.

Sanatçının birçok koleksiyonda tabloları bulunmaktadır.

1987 yılında Şanlıurfa Belediyesi'nin Şair Nâbi Sanat Ödülü ve 1991 yılında Şanlıurfa ili Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı’nın (ŞURKAV) Kültür ve Sanat Ödülü'ne layık görüldü.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.
HAKKINDA YAZILANLAR

Ressam M. Nihat KÜRKÇÜOĞLU

Ressam M. Nihat KÜRKÇÜOĞLU, Şanlıurfa’nın tarihi mimâri değerlerini, sokaklarını, el sanatlarını, çarşılarını ve insan tiplerini, kısacası Şanlıurfa kültürünü klasik üslupla çalıştığı tablolarına yansıtan ve bu değerleri tablolarında yaşattı.

M. Nihat KÜRKÇÜOĞLU ömrünü doğduğu şehre adamış ekmeğini yediği, suyunu içtiği ve kendisini yetiştirdiğine inandığı Urfa’sına olan vefa borcunu aralıksız 35 yıldan fazla çalışarak ve her biri geleceğe miras bırakılmış birer belge niteliğinde olan 200’den fazla tablo üreterek ödemiştir.Kütahya için Ahmet YAKUPOĞLU, İstanbul için Hikmet ONAT ne ise Urfa için Kürkçüoğlu’da O’dur. Doğduğu şehrin havasını, güneşini, rengini saat saat, dakika dakika, mevsim mevsim takip eden bir Urfa sevdalısıdır. O bir bakarsınız akşam güneşi, sabah güneşidir. Bir bakarsınız bulutlu, fırtınalı bir havadır. Bir bakarsınız Urfa’ya nadir yağan bir kardır.

Urfa’nın sokaklarından el sanatlarına, çarşılarından evlerine, insanlarına kadar bir çok kültür değerlerini tuvallerine yansıtan Kürkçüoğlu’nun resimlerinde Urfa’yı gezer, Urfa’yı solursunuz. Sokak resimlerinde Urfa’nın özgün taş mimârisinin sergilendiğini hissedersiniz.

Kürkçüoğlu’nun tablolarında renk ve ışık buram buram Urfa’dır. Urfa’lının yaşamıdır, kültürüdür, Urfa kültür tarihinin boya ve fırça ile tablolara yazılışıdır.

Kısacası, M. Nihat KÜRKÇÜOĞLU 55 yıllık ömrünü çok sevdiği Urfa’ya adayan, biri birinden değerli 200’den fazla tablo üreterek Urfa’yı ve kendisini gelecek nesillere taşıyan bir sevdanın adıdır.Ne mutlu kendisine, Urfa’yı geleceğe taşıdı, ne mutlu Urfa’ya, Urfa’lıya O’nu tanıdı. Urfa kültürü O’nun eserlerini kazandı.

Bütün şehirlerimize M. Nihat KÜRKÇÜOĞLU gibi sanatçılar nasip olması dileğiyle...www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)