Roza Otunbayeva
Geçici Kırgız Hükümeti Eski Başkanı


Roza Isakovna Otunbayeva


Dışişleri Eski Bakanı, eski büyükelçiKırgızistan eski bir dışişleri bakanı ve muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti Kırgızistan meclis grup başkanı. Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev devrilmesine yol açan ayaklanmalar sonucunda geçici hükümet başkanı ilan edildi.

23 Ağustos 1950 tarihinde Kırgızistan’ın Oş kentinde doğdu. Moskova Devlet Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nden 1972 yılında mezun oldu. Kıdemli profesör oldu. Kırgız Devlet Ulusal Üniversitesi altı yıl boyunca felsefe bölümünün başkanı olarak görev yaptı. Evli ve iki çocuk annesidir. Kırgızca dışında İngilizce ve Rusça bilmektedir.

1981 yılında Bişkek Lenin Rayonu Konseyi ve Komünist Partinin ikinci sekreter olarak politik kariyerine başladı. 1980'li yıllarda, SSCB heyeti başkanı olarak Paris'te UNESCO’da hizmet verdi. Daha sonra Malezya’da için Sovyet Büyükelçisi olarak görev yaptı.

1992 yılında cumhurbaşkanı Askar Akayev tarafından hem Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak atandı. ABD ve Kanada’da ülkesinin ilk büyükelçisi oldu. 1998-2001 yılları arasında, İngiltere’de ilk Kırgız büyükelçisi olarak görev yaptı. 2002-2004 yılları arasında, Birleşmiş Milletler genel sekreter yardımcısı olarak Gürcistan'da özel görev yaptı. 2004 sonlarında Kırgızistan döndü. Siyasi olarak aktif oldu. Aralık 2004 yılında, diğer muhalefet milletvekilleri ile Ata-Jurt (Ata-Yurt) partisini kurdu. Şubat 2005 parlamento seçimleri için hazırlık yaptı.

2005 seçimlerinden önce yürürlüğe giren bir yasa, milletvekili adaylarının, ülkede 5 yıl ikamet etmesini zorunlu kıldığı için seçimlere katılamadı. Kırgızistan'da Lale Devrimi denilen ve Cumhurbaşkanı Akayev devrilmesine neden olan liderlerinden biri idi. Daha sonra o sonra başbakan Kurmanbek başkanlığındaki geçici hükümette Dışişleri Bakanı oldu. Daha sonra 2006 yılında, yeni bir demokratik anayasa için bastırdı. Kısa bir dönem için Asaba (Bayrak) Ulusal Uyanış Partisi eş başkanı oldu.

Aralık 2007'de, Sosyal Demokrat Parti listesinden Kırgızistan parlamentosuna girdi. SDP meclis grubu başkanı olarak, muhalefet eylemlerinde etkin oldu.

Nisan 2010 tarihinde Bişkek'te başlayan ayaklanma sonucunda, Kırgız geçici hükümetinin başkanı olarak açıklandı. Geçici hükümet 5 kişiden oluşuyor.HABER- Kırgızistan

ROZA OTUNBAYEVA (54) - Eski Dışişleri Bakanı, İngiltere ve BM'de Büyükelçi. Bayan Otunbayeva geçen sonbaharda, yurtdışı hizmetinden döndükten kısa süre sonra muhalefete katıldı ve daha çok tanındı.

Ülkenin kuzeyindeki aydınlar ve sanatçılar arasında desteğe sahip. Yoksul güneydeki desteği de, açıkça devlet başkanını hedef alan kadın bir politikacı olmasından dolayı artıyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)