Murat Aydın ( 1960)
Zeytinburnu Eski Belediye Başkanı1960 yılında Giresun'un Piraziz ilçesi Bozat beldesinde doğdu. İlk ve orta okulu Bozat'ta okudu. Daha sonra lise eğitimine devam etmek için İstanbul'a geldi. 1980 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi'ni bitirdi. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Bölümünde master yaptı. Buradan Yerel Yönetimlerde Farklı Yaklaşımlar ve Sosyal Belediyecilik Uygulamaları konulu tezi vererek mezun oldu.

Özel sektörde ve kamu sektöründe bir müddet çalıştıktan sonra tekstil sektöründe kendi işini kurdu.

Siyasetle yakından ilgilendi. İstanbul'da farklı siyasi partilerin ilçe yönetimi, il yönetimi ve il başkan yardımcılıkları görevlerinde bulundu (Refah Partisi, Fazilet Partisi).

27 Mart 1994 seçimlerinde Zeytinburnu İl Genel Meclisi üyeliğine seçildi.

18 Nisan 1999 seçimlerinde Zeytinburnu Belediye Başkanı oldu. 28 Mart 2004 seçimlerinde Ak Parti’nin İstanbul’daki en yüksek oy oranıyla arkasındaki destek %27’den %53’e çıktı.

Belediye Başkanlığı görevinin yanı sıra Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Meclisi Üyeliği, Türkiye Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği Başkanvekilliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği yönetim kurulu üyeliği yaptı.

1985 yılından itibaren fotoğraf sanatıyla yakından ilgilenmektedir.

İngilizce bilmektedir. Bedriye Hanım ile evli olup, Hatice ve Muhammed Tayyib’in babasıdır.
HABER

“ÇANAKKALE” KONULU KISA FİLM YARIŞMASI

Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından “Onlar Destan Yazdı, Sen Filmini Çek” adıyla düzenlenen “Çanakkale” konulu kısa film yarışmasına başvurular başladı. Yarışmaya başvurular 1 Şubat 2016 tarihinde sona erecek.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Çanakkale Kısa Film Yarışması’nın konusu, Çanakkale ve “Çanakkale ruhu” olacak. Yarışmaya, Türkiye genelinde; amatör veya profesyonel bütün ilgililer katılabilecek. Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilecek yarışmada ödüllendirilecek kısa filmler ile milli tarih şuuru oluşturmak ve Türkiye genelinde, Çanakkale’yi ve Çanakkale ruhunu merkeze alan her şeyi anlatabilecek genç yeteneklerin ortaya çıkarılıp sinema üzerine çalışmalarını için teşvik etmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

“Gençlerimizin içindeki cevheri açığa çıkarmak istiyoruz”

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, yarışmayı düzenlemekteki amaçlarını “Ecdadımız, Çanakkale’de geri dönmeyi düşünmeden, vatanı ve milleti uğruna; köken, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmadan, bu büyük destanı birlikte yazmışlardır. Çanakkale destanı bize, bugün aramıza sokulmak istenen fitne, ayrılık tohumlarına karşı nasıl bir kardeşlik örneği sergilendiğini en güzel şekilde göstermektedir. Bu yarışma ile özellikle gençlerimizin içindeki cevheri açığa çıkarmak ve bu konudaki duyarlılıklarını sinema dünyasına aktarmak istiyoruz” sözleriyle özetliyor.

Yarışmaya katılan kısa filmler, sinema yazarı İhsan Kabil’in başkanlık yaptığı özel bir jüri tarafından değerlendirilecek. Jüride Doç. Dr. Abdulhamit Avşar ve Coşkun Çokyiğit gibi isimler de yer alıyor.

Yarışma ödülleri:

1. olan eser sahibine 15.000 TL,
2. olan eser sahibine 10.000 TL,
3. olan eser sahibine 5.000 TL ,

10 eser sahibine ise 1000’er TL mansiyon ödülleri verilecek.

Yarışmanın Jüri Özel Ödülü 5.000 TL ,

Zeytinburnu Belediyesi Özel Ödülü ise 2.000 TL.

Yarışmaya katılmak isteyenler aşağıdaki iletişim bilgilerinden başvuru yapabilirler.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)