Selahattin Kaptanağası ( 1920)- (31.1.2005)
Yeşilay Cemiyeti Eski Genel Başkanı


emekli asker1920 yılında Konya'da doğdu. İlkokul ve Askeri Ortaokulu Konya'da okudu. Kuleli Askeri Lisesi'nden mezun oldu. 1941 yılında topçu subayı olarak ordu saflarına katıldı. Çeşitli kademelerde görevde bulundu. 27 yıllık hizmetten sonra kendi isteğiyle emekli oldu.

1964 yılında Yeşilay'da görev aldı. 5 yıl Cemiyet Genel Sekreterliği yaptı. 1969 yılı Kasım ayında Genel Başkanlığa getirildi.

Yeşilay Cemiyeti'ne 40 yıl gönüllü hizmet ederek bir rekora imza attı. Son kongrede rahatsızlığı sebebiyle görevi bıraktı. Evli ve 3 çocuk ve 6 torun sahibiydi.

31 Ocak 2005 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

ESERLERİ:

İrade Terbiyesi Ve İslam
Hayat Mücadelesinde Başarının Yolları
Uyuşturucu Afetine Karşı Nasıl Bir Mücadele
Uyuşturucu Kültürü Ve Tedbirler Raporu
Sigara Raporu (A'dan Z'ye Sigara 2)
Yeşilay Gençlik Rehberi

VEFAT-HABER

Kaptanağası vefat etti
31 Ocak 2005

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Eski Genel Başkanı Selahaddin Kaptanağası karaciğer yetmezliğinden dolayı bir süredir tedavi gördüğü GATA yoğun bakımda 31 Ocak 2005 sabahı vefat etti.

85 yaşında vefat eden Kaptanağası’nın cenazesi 1 şubat 2005 Salı günü Üsküdar Yeni Camii’de öğlen namazını müteakiben kılınacak cenaze namazından sonra aile mezarlığına defnedilecek.

Cenaze namazını Marmara Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ramazan Ayvallı’nın kıldıracağı bildirildi.

Uzun süre Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanlığını yürüten Kaptanağası, 2004 Ekim ayında yapılan kongreden önce istifa etmiş, yerine Av. Mustafa Necati Özfatura seçilmişti.

Türk kültür hayatında önemli bir çınar olan Kaptanağası hayatını Yeşilay’a ve hizmetlere vakfederek örnek bir ömür sürdü.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)