Faruk Sükan ( 1921)- (3.1.2005)
siyaset adamı, eski bakan, milletvekili1921 yılında Karaman'da doğdu. İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1957 yılında Demokrat Parti'den Konya Ereğli'de belediye başkanlığına seçildi. 1961 seçimlerinde Adalet Partisi'nden Konya milletvekili olarak Meclis'e girdi. Suat Hayri Ürgüplü hükümetinde İçişleri Bakanlığı yaptı. 1970 sonlarında AP'den ayrılarak Demokratik Parti'nin kurucuları arasında yer aldı. 1978'de Bülent Ecevit başkanlığındaki koalisyon hükümetinde devlet bakanı ve başbakan yardımcılığına getirildi. 12 Eylül darbesinin ardından siyasetten çekildi. Evli ve 4 çocuk babasıydı. 3 Ocak 2005 tarihinde vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Eski bakanlardan Sükan toprağa veriliyor
Hürriyet 04.01.2005

Ankara'da dün ölen eski içişleri bakanlarından Mehmet Faruk Sükan için İçişleri Bakanlığı'nda tören düzenlendi. Törene, Sükan'ın ailesi, yakınları ve İçişleri Bakanı Aksu'nun yanı sıra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, eski bakanlardan İsmet Sezgin, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in üst düzey yetkilileri katıldı.

Aksu, törende yaptığı konuşmada, çok saydığı ve sevdiği, meslek ve siyasi hayatında örnek aldığı demokrasi tarihinin yiğit sesi Sükan'ı ebediyete uğurladıklarını söyledi.

Sükan'ın Türk siyasi hayatının iki önemli partisine kurucu üye olarak katıldığını, bakanlık ve başbakan yardımcılığı görevlerinde bulunduğunu anlatan Aksu, Türkiye'de çok partili siyasi hayata yeni geçildiği, demokrasinin emekleme döneminde ve 60 ihtilalinden sonra zor yıllarda görev yaptığını kaydetti.

Faruk Sükan'ın Türk demokrasisinin nefes almasına ve olgunlaşmasına önemli katkılar sağladığını? dile getiren Aksu, Sükan'ın yaptığı tüm görevlerini yurt severlik anlayışı ve başarıyla sürdürdüğünü, içişleri bakanları arasında da müstesna bir yere sahip olduğu ifade etti.

Bakan Aksu, eski bakan Sükan'ın uzun siyasi hayatında kazandığı tecrübeleri gelecek nesillerle paylaşmayı da ihmal etmediğini, Türkiye'nin çalkantılı yıllarına yazımına katkıda bulunduğu bir dizi kitapla ışık tuttuğunu, Meşhur Valiler kitabının isim babalığını da yaparak geleceğin idarecilerine adeta bir yönetim rehberi hediye ettiğini anlattı.

Aksu, Sükan'ın ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu. Konuşmanın ardından, törene katılanlar, Sükan'ın naaşının arkasından saygı yürüyüşü yaptılar.
(aa)www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)