Osman Arslan ( 21.12.1942)
hukukçu21 Aralık 1942’de Kalecik’te doğdu. Kırıkkale Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Keskin hakim adayı olarak mesleğe başladı. Sırasıyla, Göksun, Osmancık, Şanlıurfa, Düzce ve Ankara hakimliği yaptı. Yargıtay üyeliğine 1987 yılında seçildi. 3 dönemdir 16. Hukuk Dairesi Başkanlığı görevini yürütüyordu.

HAKKINDA YAZILANLAR

Yargıtay Başkanlığı’na Osman Arslan seçildi
Zaman 3 Aralık 2004

Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya’nın yaş haddinden emekliye ayrılmasının ardından yapılan seçimlerde başkanlığa 16. Hukuk Dairesi Başkanı Osman Arslan seçildi.

Arslan, 135 üyenin oyunu alarak Yargıtay Başkanı oldu. Başkan Eraslan Özkaya’nın emekliye ayrılmasının ardından dün Yargıtay’da başkanlık için seçim yapıldı. Seçimlerin sabah yapılan ilk üç turunda sonuç alınamayınca 3. turda en çok oyu alan 16. Hukuk Dairesi Başkanı Osman Arslan ve Yargıtay 1. Hukuk Dairesi Başkanı Orhan Uzgören, başkanlık için yarıştı. Seçimlerin öğleden sonra yapılan 4. turunda Osman Arslan, 135 üyenin oyunu alarak başkan seçilirken, Uzgören ise 74 oyda kaldı. Seçimde 19 oy boş çıktı, 10 oy ise geçersiz sayıldı. 4 yıl için başkanlığa seçilen Arslan, 21 Aralık 2007 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılacağı için ancak 3 yıl başkanlık yapabilecek.

Osman Arslan, Yargıtay Başkanı seçilmesinin ardından 16. Hukuk Dairesi Başkanlığı makamına geçerek tebrikleri kabul etti. Arslan, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Yargıtay gibi yargının temel kuruluşu olan yüce bir mahkemenin bugün başkanının seçildiğini söyledi. Kendisini bu göreve layık gören arkadaşlarına teşekkür eden Arslan, şöyle konuştu: Yargı, devletin 3 erkinden biridir. Devletin diğer erkleri olan yasama ve yürütme siyasi organlardır. Yargı ise siyaset dışı, gayri siyasi bir organdır. Yargıtay 1968 yılından beri Türk milleti adına yargılama yapmakta ve adalet dağıtmaktadır. Bu süreç bundan sonra da aynı titizlikle ve aynı özenle sürdürülecektir. Daha sonra, Yargıtay Birinci Başkan Vekili Mehmet Handan Surlu, Arslan’ın odasına gelerek mazbatasını verdi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)