Beyza Güdücü ( 4.12.1973)
televizyon sunucusu, çevirmen4 Aralık 1973 tarihinde Edirne doğdu. 1991 yılında Özel Ortadoğu Lisesi'nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü'nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okudu. Ekim 1991-Haziran 1992 tarihleri arasında Ankara'da özel televizyon kanalları için çeviri ve dublaj yaptı. Haziran 1992-Haziran 1995 döneminde Ankara TRT'de, Seynan Levent'in hazırlayıp sunduğu 'Akşama Doğru' programında yapım yardımcılığı ve çevirmenlik yaptı. 'Yaşasın Sanat' programında yapım yardımcılığı, 'Nüans' müzik-magazin programında ve 'Mavi Kuşak' adlı belgeselde sunuculuk ve metin yazarlığı yaptı. Eylül 1995-Ekim 1996 sürecinde, İnterstar'da ana haber ve gece haberleri sunumu yaptı. Ana haber spikerliğinin ardından Barış Manço'nun hazırlayıp sunduğu 'Dönence' adlı programda haber araştırma, metin yazarlığı, seslendirme ve sunuculuk görevlerini üstlendi. Özel haberler hazırladı. Şubat 1997-Şubat 1999 yıllarında TGRT'de gece haberleri sunumunu yaptı. Hafta sonları ana haber sunumunu üstlendi. Kosova'da savaşın son döneminde muhabirlik yaptı.

Mart 1999 itibariyle kendi yapım şirketi ARK Film aracılığıyla, Nar-ı Beyza adlı uluslararası haber-belgeselin yapım-yönetim ve sunumunu yürüttü. Program TGRT'de 13, SHOW Tv'de 26 bölüm yayınlandı. Nar-ı Beyza çekimleri kapsamında 50 ülke ve 250 civarında bölgede çalıştı. Programda, Sibirya'dan Gana'ya, Nepal'den Fas'a dek dünya uluslarının farklı yaşam biçimlerini ekrana taşıdı. Nar-ı Beyza 2000 yılında Türk Dünyasına Hizmet Ödülü'ne layık görüldü.

Beyza Güdücü, 1997-1998 yıllarında Milliyet Dergi Grubu'na bağlı 'Yaşasın Edebiyat' dergisinin yazı kurulunda yer aldı. Aynı dergide edebi söyleşiler, öykü ve şiirleri yayınlandı.

1998- 1999 yıllarında Tolstoy'un 'Calendar of Wisdom' adlı son eserini Türkçe'ye kazandırdı. Kitabın ikinci dünya dili çevirisi 'Bilgelik Takvimi' adıyla Türkçe oldu. 'Aşkın Bir Rengi Varsa Narçiçeği Olmalı' adlı ilk kitabı Ocak 2003'te yayınlandı.

Çok iyi düzeyde İngilizce, Almanca, biraz Arapça ve anlaşabilecek düzeyde farklı dünya dilleri eğitim ve bilgisine sahiptir.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)