Mustafa Ertuğrul
asker1893 yılında Girit'in Hanya kentinde doğdu. Babası bando subayı, Ahmet Nuri Bey, Annesi Beyza Hanım'dır.

Selanik lisesi'ni bitirdikten sonra Harp Okulu'na girdi. 1914 yılında topçu subay olarak mezun oldu. 1915'te Çanakkale'de Seddülbahir ve Kerevizdere muharebelerine katıldı. Muharebelerin başından sonuna kadar kahramanca savaştı. Bu kahramanlığı dolayısıyla madalya aldı. Bir torpidoyu hasara uğrattı. Birçok yelkenli gemiyi batırdı.

13 Aralık 1917'de Üsteğmen rütbesindeyken Kemer limanında, Fransızlara ait, "Paris II" adlı gemiyi top atışlarıyla batırdı. 8 Mart 1918'de yine Fransızlara ait "Aleksandra" gemisi, bir kayığa yerleştirilen dinamitlerin patlatılmasıyla batırıldı. Bu başarıları için de madalya aldı.

Mustafa Ertuğrul, Birinci Dünya Savaşı sonrasında İstiklâl Savaşına katıldı. Batı Cephesinde görev aldı. Aydın bölgesinde muharebe esnasında ağır yaralandı. İyileştikten sonra tekrar birliğinin başına dönerek savaşmaya devam etti. 1 Ekim 1920 tarihinden itibaren Antalya bölgesinde görevlendirildi.

Gerek 1. Dünya Savaşı içinde, gerekse İstiklâl Savaşı esnasında düşman birliklerinin Antalya'da başarılı olamamalarında büyük bir rolü ve etkisi oldu. Ve İstiklâl Madalyası'yla ödüllendirildi.

Savaştan sonra çeşitli yerlerde görev yaptı. Özellikle Atatürk'ün emri ve özel bir önem verdiği havacılık hususundaki yönlendirmeleri ile bir süre havacılık konularında görev yaptı. 1927 yılında Antalya Hava Rasat İstasyonu Müdürlüğü görevinde bulundu.

Çanakkale Savaşı kahramanlarından ve İstiklal Savaşında Antalya ve Havalisi Komutanlarından Alb. M. Şefik AKER'in kızı ile evlendi. Üç çocuğu oldu. Bir kızı hâlen hayattadır.

12 Temmuz 1930 tarihinde emekli oldu. Emekli olduktan sonra Antalya'ya yerleşti. Emeklilik döneminde 2. Dünya Savaşı içinde göreve çağrıldı. Uluborlu Askerlik Şube Başkanlığı yaptı. Ömrünün sonuna kadar Antalya'da yaşadı. Aynı zamanda iyi bir ressam olan Mustafa Ertuğrul, gerek muharebeleri gerekse Antalya'nın doğal güzelliklerini tablolara yansıttı. Antalya'da kendi kurduğu çiftliğinde ve serasında Antalya tarımına ve üretimine katkıda bulundu. Alçak gönüllü ve mütevazı kişiliği ile Antalyalılar tarafından çok sevildi.

5 Kasım 1968'de Antalya'da vefat etti. Antalya-Andızlı Mezarlığına defnedildi.

ESERİ:

Ben Bir Türk Zabitiyim
Batıktan Çıkan Kahraman Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul

ESER-AYRINTI

Ben Bir Türk Zabitiyim
Batıktan Çıkan Kahraman Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul
Mustafa Aydemir
POZİTİF YAYINLARI

O dört küçük topu ve kocaman yüreği ile, İngilizler’in dev uçak gemisi Ben My Chree’yi Meis’te sulara gömdü. Bir diğerini savaş dışı bıraktı. Çok sayıda irili ufaklı tekneyi ve Fransız topçu tabyalarını top ateşi ile yaktı. Akdeniz’de sahillerimize ölüm kusan Fransız savaş gemileri, Paris II ve Alexandra’yı Kemer’de batırdı.

Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na kadar hep cephede savaştı.

I. Dünya Savaşı’nda yenilip silahlarımız elimizden alınırken İngiliz komutanlar bir tek bu şanlı bataryanın toplarını almayı askeri şerefe aykırı saydı. Bu dört top daha sonra onun ellerinde Kurtuluş Savaşımız’da Ege’de düşmanı hallaç pamuğu gibi attı.

O, denize döktüğü yaralı düşman askerleri ölümü beklerken, onların yaralarını sardı. O, sadece kahraman değil, zafer gecesini anılarına, “Zaferlerden mütevellit neşemizi yaralı düşman askerlerinin acısına hürmeten izhar etmedik.” Diye yazabilecek kadar da insandı. Pierre Loti, onun Fransızlara verdiği insanlık dersi ile bütün Fransa’yı ayağa kaldırdı.

Savaştan sonra Büyük Mareşal’in teşvikiyle anılarını yazdı. Ama yayımlamadı. İçe dönük, sade ve mütevazı yaşadı.

Ta ki Mustafa Kemal Aydemir 1995 yılında Paris II batığına dalıp, yıllar süren bir araştırmanın ardından ona ulaşana kadar da kendini bizlerden sakladı... Ve onun inanılmaz anıları Fransız İngiliz askerleri arşivlerinden tek tek doğrulandı.

Bu kitap, bu batıktan çıkan, bu meçhul kahramanın kitabıdır.
Bu kitap, onun barut kokulu, insanlık dolu inanılmaz destanıdır...
gizle


Yayın Tarihi 2010-06-17
ISBN 6055514013
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 236
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kuşe Kağıt
Boyut 19.5 x 26 cm
HABER

İlk uçak gemisini Türk topçusu batırdı
NTV-MSNBC 3 Eylül 2004

Birinci Dünya Savaşı’nda 4 topçu bataryasıyla, ilk uçak gemisi batıran subay olan Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul’un yaşamı, ‘Ben Bir Türk Zabitiyim’ adlı kitaba konu oldu.

Mustafa Aydemir’in derlediği Ben Bir Türk Zabitiyim adlı kitapta, Birinci Dünya Savaşı’nda 4 topçu bataryasıyla enkazı halen Antalya’nın Kemer İlçesi açıklarında bulunan Paris 2 ve Alexandra adlı Fransız savaş gemilerini ve bir İngiliz uçak gemisini batıran Mustafa Ertuğrul’un yaşamı ve başarıları, belgeleriyle birlikte anlatılıyor.

Aydemir, kitabın 7 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.
Mustafa Ertuğrul’un anılarını yazmaya 1995 yılında Kemer açıklarındaki Paris 2 batığına daldığı zaman karar verdiğini belirten Aydemir, Ertuğrul’un anılarını Fransız ve İngiliz kaynaklarından da doğruladığını bildirdi.
Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul’un ismi, daha önce, Kemer’i Kiriş Mahallesi’ne bağlayan caddeye verilmişti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)