İzzeddin Kocava - (27.6.2004)
Türkmen Milli Demokratik Örgütü Eski Başkanı


siyaset adamıKerkük'ün ileri gelen ailelerinden birine mensuptur. Yaklaşık 25 yıl Kerkük Sanayi ve Ticaret Odası ve Kerkük Spor Kulübü’nün başkanlığını yaptı. 14 Temmuz 1959 tarihinde Irak'taki General Kasım ihtilali öncesinde, Türkmenler üzerindeki baskıların artması üzerine ‘Türkmen Milli Demokratik Örgütü’nü kurdu. 1985 yılına kadar örgütün liderliğini yürüttü.

1970 yılında Saddam rejiminden kaçarak önce Kuzey Irak'ta Molla Mustafa Barzani'ye sığındı. Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eski Başbakan Bülent Ecevit ile tanışıklığı ve MHP eski lideri Alparslan Türkeş ile yakın dostluğu vardı. Türkeş Londra'ya her gelişinde onu evinde ziyaret ederdi.

27 Haziran 2004 tarihinde Londra’da vefat etti. Cenazesi Türkiye üzerinden Kerkük'e gönderilerek toprağa verildi.
HAKKINDA YAZILANLAR

İzzeddin Kocava vefat etti
Mustafa Köker- Londra
Ufuk Ötesi Ağustos 2004

Bir süredir kanser tedavisi gören İzzeddin Kocava, 27 Haziran 2004 günü Londra’nın Ealing bölge hastanesinde hayata gözlerini yumdu.Saddam Hüseyin döneminde idama mahkum olduğu için 1970 yılından bu yana ‘siyasi mülteci’ olarak Londra’da yaşıyordu... Irak Türkmenlerinin liderlerinden İzzeddin Kocava, yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak Londra’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Kocava, Saddam Hüseyin döneminde “Türkiye Casusu” suçlaması ile idama mahkum edildiği için 1970 yılından beri ülke dışında siyasi mülteci olarak yaşıyordu. Bir süredir kanser tedavisi gören İzzeddin Kocava, 27 Haziran günü Londra’nın Ealing bölge hastanesinde hayata gözlerini yumdu. İzzeddin Kocava 1970 yılında Saddam rejiminden kaçarak, Kuzey Irak’ta Molla Mustafa Barzani’ye sığınmıştı. Kocava, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş ve Bülent Ecevit’in yakın dostu idi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)