Bill Gates ( 1955)
işadamı


Microsoft Kurucusu1955 yılında doğdu. Amerikalı girişimci Gates iki kişilik şirketini (Microsoft) başta gelen bir Bilgisayar Software (Yazılım) şirketine dönüştürdü. Gates 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu. Seattle/Washington'da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Gates, henüz oniki yaşındayken özel bir okulda ilk informatik (bilişim) kurslarına gitti. Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar programları üzerinde çalışarak geçiriyordu.

Yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, iki arkadaş kullanıcılar için yazılım hatalarını arayıp buluyorlardı. Bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan öğrenciler, 1972'de ilk şirketlerini (Traf-O-Data) kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için programlar üreterek hemen 20.000 dolarlık satış yaptı. Gates bundan bir yıl sonra TRW adlı silah işletmesinde staj gördü, ardından da babasının önerisi üzerine Harvard Üniversitesi'nde hukuk eğitimi almaya başladı.

Kişisel bilgisayarlar 70'li yılların ortasında henüz gelişimlerinin ilk aşamasında bulunuyorlardı. MITS şirketinin Altair adını verdikleri en önemli modeli henüz standart bir kullanma programına sahip olmayıp ancak tamamlanmamış bir işletme sistemine sahipti. Gates ve Allen'ın, Altair için 1964'te geliştirdikleri program dili BASIC sayesinde bilgisayar kullanıcıları aletlerini kendileri programlayabiliyorlardı. MITS firması genç araştırmacılardan pazarlama lisansını satın alarak kendilerine sistemi daha da geliştirmeleri için sipariş verdi. Gates bunun üzerine tahsilini bırakarak Allen ile birlikte Albuquerque/New Mexico'da Microsoft adlı şirketi kurdu.

Microsoft, kendini sebatla mikro bilgisayarlar için yazılımı geliştirmeye adayan ilk işletmelerden biridir. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra General Electric gibi şirketler, devamlı müşterileri arasında bulunmaktaydı. Gates 1977'de, aletlerini BASIC ile donatabilmek amacıyla, Apple, Tandy ve Commodore gibi PC (Personal Computer - Kişisel Bilgisayar) üreticileriyle lisans sözleşmeleri imzaladı. Ayrıca FORTRAN, COBOL ve Pascal gibi program dillerini geliştirmekle, Microsoft'a bir üstünlük ve uluslararası pazar yolunun kendilerine açılmasını (1978'den sonra ilkin Japonya olmak üzere) sağladı. Gates 1979'da yalnızca 13 çalışanıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirebildi.

1980'den sonra PC pazarına girip Gates'i bir PC işletme sistemi geliştirmekle görevlendirince, hızlı yükselişleri sürüp gidegeldi. Microsoft'un kısa zamanda tasarladığı MS-DOS (Microsoft Disc Operating System - Diskli İşletme Sistemi) 80'li yıllarda dünya çapında satış rekorları kırdı (120 milyon nüsha). Gates akıllıca bir öngörüyle haklarını mahfuz tutarak diğer donanım üreticilerine de satış yapabildi. Bunu izleyen zamanda giderek daha çok firma IBM ile bağdaşan aygıtları piyasaya sürünce, geliştirdikleri işletme sistemi bütün bilgisayarlar için standart hale geldi. Bu arada 1.000 çalışanı olan şirket, 80'li yılların ortasından sonra Avrupa'da şubeler kurdu. Şirketin başkanlığını yürüten Gates, tutarlı ekip çalışmasına ve katı bir performans ilkesine önem veriyordu. Bütün çalışanların performansları altı ayda bir değerlendirilmekteydi.

Gates işletme sistemine paralel olarak uygulama programları alanında da son derece başarılı çalışmalar ortaya koyuyordu. Multiplan Çizelge Hesap Programından (1982) sonra, 1983'te ilk kez fareyi (mouse) kullanan MS-WORD adlı metin işleme sistemini başlattı. Özellikle WORD Avrupa'da çok satılırken, ABD'de Lotus 1-2-3 ve WordPerfect adlı rakipleri karşısında, ancak yavaş yavaş başarıya ulaşabildi.

Microsoft'un yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti. Macintosh adını verdikleri örnek oluşturacak nitelikteki bilgisayar için çeşitli uygulama sistemleri (örneğin WORD ve Excel) geliştirildi. Gates şirketini 1986'da anonim şirkete çevirdi. Aradan çok geçmeden yalnız kendi payının (% 45) borsa değeri 1 milyar doların üzerindeydi.

MS-DOS işletme sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan WINDOWS'un geliştirilmesi çalışmalarına Gates 1985 yılında başlamıştı. WINDOWS'u piyasaya sürdükten (1987) üç yıl sonra bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. Microsoft bu sistemi sürekli olarak daha ileri program elemanlarıyla genişletiyordu. Gates özellikle WINDOWSu daha basit ve daha kullanışlı bir biçime sokmaya önem veriyordu. Microsoft 1993'te tartışmasız piyasanın lideriydi (yıllık ciro: 3.75 milyar dolar; borsa değeri: 20 milyar doların üstünde). Gates'in kişisel serveti yaklaşık olarak 7 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir.
HAKKINDA YAZILANLAR

Saniyede 250 dolar kazanan adam William Henry Gates III
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 22 Temmuz 2011

Ya da bizim bildiğimiz şekliyle, kısaca Bill Gates. Kuşaklardır avukat olan bir ailenin, yine avukat olması beklenen bir oğlu olarak 1955 yılında ABD Seattle’da doğar. Ailesinin beklentilerine uygun okullarda okurken gittiği bir bilişim kursu kendi hayatını da dünyanın gidişatını da değiştirecek olaylar silsilesini başlatır. Bu kurstan sonra, okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarında basit bilgisayar programları geliştirmeye başlar. Bir süre sonra yazılmış bilgisayar programlarındaki hataları bulmak için çalışır. 1972 yılında henüz 17 yaşındayken ilk şirketini kurar: Traf-O-Data… Trafik sayım ve kontrolü için ürettikleri yazılımlar 20 bin dolarlık satış yapar.

Kişisel bilgisayarların henüz emekleme çağında olduğu bir dönemde Altair firması için BASIC yazılım dilini geliştirir. İşlerin giderek daha da büyümesiyle Bill Gates, Harvard Üniversitesi’ndeki hukuk öğrenimini yarım bırakır ve Microsoft’u Allen’le birlikte kurar.

1977 yılına gelindiğinde Gates’in müşterileri arasında General Electric, Apple, Tandy ve Commodore vardır. Ayrıca FORTRAN, COBOL, Pascal gibi yazılım dillerini de geliştirir. 1979’da 13 çalışanı ve 3 milyon dolarlık satışı olan Microsoft’un, birkaç yıl sonra 1000 çalışanı olur. 1980’lerde sadece MS-DOS işletim sistemi 120 milyon nüsha satar.

1986 yılında halka açılan Microsoft’un değeri kısa sürede artar. Bill Gates’in yüzde 45’lik hissesinin değeri 1 milyar doları aşar. Sürekli geliştirdiği işletim sistemleri ve ofisler için hazırladığı program grupları milyarlarca nüsha satar.

Bu hızda bir büyüme, tarihin hiçbir döneminde görülmemiştir. Defalarca dünyanın en zengin adamı olan Bill Gates, yaptığı yardımlarla da gündeme gelir. Her yıl ABD ya da dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir sorunu çözmeye yönelik milyarlarca dolarlık yardım yapar. Özellikle Afrika’da birçok hastalığın tehdit olmaktan çıkmasına yardımcı olur.

Birkaç yıl önce bir başka milyarder olan Warren Buffet ile dünyanın en büyük ve ilginç yardım faaliyetini başlatır. Servetlerinin en az yarısını bağışlama sözü veren bu iki milyarder, açtıkları kampanya ile diğer milyarderlere de çağrıda bulunur. “Söz Ver” başlıklı kampanyaya bugüne kadar 100 kadar milyarder katıldı.

Bill Gates, hala dünyanın en çok kazanan ve kazancını yardım amaçlı harcayan insanlarından biri… Vaktinin çoğunu “Söz Ver” kampanyası ve Bill and Melinda Gates Foundation aracılığıyla yaptığı yardımlar için harcıyor.HABER

Paranın bir noktadan sonra beni daha ileri bir noktaya götürme imkanı yok
21 Ocak 2013

Yazılım dünyasının efsane ismi Bill Gates, servetinin ne zaman ve nasıl biteceğini açıkladı.

ABD'nin en zengini ve dünyanın ikinci en zengin ismi Bill Gates, Microsoft'un başından ayrılmasıyla birlikte kendini hayır işlerine verdi. Eşiyle beraber kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı'yla birlikte dünya genelinde muhtaç insanlara yardıma koşan Gates'in bugün için 63.4 milyar dolarlık serveti bulunuyor.

The Telegraph'a konuşan Gates, kendisine ait paranın kendisinde kalmadığını ve bundan sonra da kalmayacağına dikkat çekerek şu sözleri kaydetti: "Yemeğimi yiyorum, giyeceğimi giyiyorum. Paranın bir noktadan sonra beni daha ileri bir noktaya götürme imkanı yok. Bu da elbette paranın vakıf aracılığıyla muhtaçlara ulaşması anlamına geliyor."

Servetinin yüzde 95'inin kendisi ve eşinin ölümüyle birlikte 20 yıl içinde vakıf aracılığıyla dağıtılacağının altını çizen Gates, herhangi bir dini inanış nedeniyle bunu yapmadığını, insanların eşit olduğu bir dünyada herkesin de eşit şartlardan faydalanması gerektiğini kaydetti.
HABER

AB'den Gates'e 561 milyon Euro ceza
ntv 6 Mart 2013

Avrupa Birliği Komisyonu, ABD'li yazılım devi Microsoft'a rekabet koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle 561 milyon Euro ceza verdi.

ABD'li yazılım devi Microsoft, Windows 7 işletim sisteminde "Internet Explorer" dışındaki internet tarayıcılarına izin vermediği gerekçesiyle Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 561 milyon Euro para cezasına çarptırıldı.

AB Komisyonu, Microsoft'un bu alandaki üstünlüğünden faydalanarak "Internet Explorer" kullanmaya zorladığı ve rekabet şartlarını ihlal ettiği belirtildi.

AB Komisyonu, yazılım devi Microsoft'un 2011 Mayıs-2012 Temmuz arasındaki dönemde, diğer internet tarayıcılarının kullanımına izin vermediği için rakiplerini zarara uğrattığını vurguladı.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)