Ömür Olgundemir ( 1942)
gazeteci1942 yılında Eskişehir'in İnönü ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Balıkesir ve Bursa'da sürdürdü. İstanbul Nişantaşı Kız Lisesi'nden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü'nde öğrenimine devam ederken çeşitli dergilerde şiir ve hikayeleri yayınlandı.

l966 yılında fakülte son sınıf öğrencisi iken Dünya gazetesinde muhabir olarak göreve başladı. 1968 yılında aynı gazetenin Ankara bürosu foto muhabirlerinden Erol Olgundemir ile evlendi. Ankara'da gazeteciliğe devam etti.

Türk Haberler Ajansı'na transfer oldu. Türk Haberler Ajansı'nda 10 yılı aşkın süre ile dış politika muhabirliği, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı (Köşk), Genelkurmay Başkanlığı muhabirlikleri yaptı. l973 yılından sonra da THA parlamento büro şefliği görevini yürüttü.

20 Temmuz l974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Genelkurkay Başkanlığı tarafından çağrılı 8 gazeteci arasında yer aldı. Harekatı izledi. Türkiye'nin resmen görevlendirilen ilk kadın savaş muhabiri unvanını kazandı.

l976-l977 yıllarında THA'nın Ankara temsilci yardımcılığı görevini de yürüttü.

Eşi TRT İzmir Bürosu'na atandı. Kendisi de Tariş'te basın müşaviri oldu. Tariş basın müşavirliğinin yanı sıra Yeni Ulus, Ulusal Basın Ajansı ve Yeni Asır gazetelerinde gazeteciliğini sürdürdü. 1994 yılında emekli oldu.

İngilizce biliyor. Evli ve bir kız çocuğu annesi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)