Mustafa Başoğlu
Sağlık-İş Sendikası Eski Genel Başkanı


sendikacı


eski milletvekili15 Mart 1933 tarihinde Trabzon’da doğdu. 1963 yılında İstanbul Bakırköy Akıl Hastanesi Adli Servis katibi iken, kurucu üye olarak Sağlık-İş Sendikası’nda sendikacılığa başladı. İlk Genel Kurul’da sendika başkanlığına seçildi.

İzmir’de aynı iş kolunda kurulu olan ikinci sendika ile birleşmeyi sağlamak amacıyla sendika genel başkanlığından istifa etti. 1964 yılında yapılan genel kurulda genel sekreterliğe, 1965 yılında yapılan genel kurulda ise, yeniden genel başkanlığa seçildi.

1967-1983 yılları arasında yapılan genel kurullarda Türk-İş Yönetim Kurulu asıl üyeliğine seçildi. Türk-İş Yönetim kurulu tarafından çeşitli komisyonlara ve bilhassa mevzuat ve asgari ücret komisyonları ile Yüksek Hakem kurulu asıl üyeliğine atandı. 1983 yılında Singapur’da yapılan genel kurulda Uluslararası Kamu Hizmetleri Federasyonu’nun (PSI) İcra Kurulu asıl üyeliğine, 1986-1989 Türk-İş Genel Kurulunda, Genel Eğitim Sekreterliğine, Hür Dünya İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU) ve Avrupa İşçi Sendikaları Birliği (ETUC) İcra Kurulu yedek üyeliklerine seçildi.

Türk-İş’in 1986 yılındaki genel kurulunda, yönetim kurulu üye sayısının 5’e indirilmesi üzerine, Başkanlar Kurulu üyesi olarak Türk-İş’teki görevi devam etti. 1976 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliğine atandı. 1977 yılında yapılan genel seçimde Adalet Partisi Ankara milletvekilliğine seçildi. İki defa Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu üyeliğine seçildi.

Evli ve İngilizce bilmektedir.

50 yıl aralıksız genel başkanlık görevini sürdürdü. 12 Mart 2011 tarihinde yapılan Sağlık-İş Sendikası Genel Kurulu’nda genel başkanlıktan ayrıldı.

31 Ocak 2012 tarihinde Ankara'da vefat etti.
HABER

Başoğlu alkışlarla uğurlandı
12 Mart 2011

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası (Sağlık-İş) Genel Başkanı Başoğlu, 50 yıldır sürdürdüğü genel başkanlık görevine gözyaşlarıyla veda etti.

Sağlık-İş'in 18. Olağan Genel Kurulu, Ankara'da toplandı. Başoğlu ve Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, salona girerken delegelerce ayakta alkışlandı. Delegelere hitap ederken zaman zaman gözyaşlarını tutamayan Başoğlu, sendika genel başkanlığına 25 yaşında seçildiğini ve 75 yaşında da bu görevi yürüttüğünü söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun da aday olmaması için kendisine tavsiyede bulunduğunu anlatan Başoğlu, 50 yıl alnının akıyla sendikayı idare ettiğini, güzel işler yaptıklarını, işçinin aidatını iyi şekilde değerlendirdiklerini söyledi.

Başoğlu'nun konuşması sırasında Mustafa Kumlu ve bazı delegelerin de gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi. Kumlu da konuşmasında, böyle genel kurullar yapmaya alışık olmadıklarını söyledi. Yıllardır sendikacılığa hizmet veren Başoğlu'nun, görevi bırakma konusunda kendilerini kırmadığını dile getiren Kumlu, “Her işin bir sonu var. Kırmadan dökmeden bunu tamamlamak önemli. Kendisi bize abiliğe devam edecek” dedi.
HABER

Mustafa Başoğlu'nu kaybettik
Yeni Şafak 31 Ocak 2012

Son bir aydır solunum yetmezliği teşhisiyle Ankara Türkiye Diyanet Vakfı 29 Mayıs Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatmakta olan Başoğlu, bugün sabah saatlerinde Ümitköy'deki evinde hayatını kaybetti.

2011 yılında yapılan son seçimlerde aday olmayarak 50 yıllık aktif sendikacılığı bıraktığını açıklayan Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Onursal Başkanı Başoğlu, 16. Dönem Ankara Milletvekilliği ile eski cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel'in başdanışmanlığı görevinde de bulunmuştu.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)