Memduh Kumuk ( 1940)
yazar, çevirmen

öğretmen


Suriye Yazını1940 yılında Golan yöresindeki Hışnıye köyünde doğdu. Gazeteci olarak çalışırken Şam Üniversitesi'nde Felsefe ve Sosyal Bilimler eğitimi gördü (1966).

Suriye, Suudi Arabistan ve Cezayir'de öğretmenlik, Suriye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda ve Şam'daki UNICEF şubesinde memurluk yaptı.

Suriye'deki çeşitli gazete ve dergilerde Arapça hikayeleri yayımlandı. Şam'daki Çerkes Yardımlaşma Cemiyeti'nin organı olan "Elneşretüssakafiyye" dergisini yönetti ve burada yazılar yazdı.

Aynı yıllarda Kafkasya'da Nalçik'de yayınlanan "Vuachemaxue" (Elbruz) dergisinde hikayeleri basıldı.

Şortan Askerbi, Çişoko Alim, Resul Hamzatov gibi Kafkasyalı yazarların eserlerini Arapçaya çevirerek Suriye gazete ve dergilerinde yayınladı.

1992 yılı ortalarında ailesiyle birlikte Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin merkezi Nalçik'e yerleşti. Kafkas kültürüyle ilgili çalışmalarını orada da sürdürdü.

ÇEVİRİLERİ:

Çişoko Alim'in "İmrenilecek Işık" adlı iki ciltlik romanını (Lübnan 1978), "Sosruko ve Setenay'la ilgili Nart Efsaneleri"ni (Şam 1988), Adigece'den Arapça'ya çevirerek yayınladı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)