Fovset Balkar ( 1932)
öğretmen, yazar1932 yılında Kuzey Kafkasya’da Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nde, Baksan Rayonu'na bağlı Kışpek Köyü’nde doğdu. Bir çiftçi ailenin kızıdır. Köyündeki yedi yıllık ilkokulu bitirdi. Nalçik'de Öğretmen Okulu'ndan mezun oldu ve bir süre öğretmenlik yaptı. Aynı yıllarda şiir yazmaya başladı. Bir yandan öğretmenlik yaparken Kabardey-Balkar Pedagoji Enstitüsü'nü de dışarıdan bitirdi.

Kışpek Köyü'nde bir süre öğretmenlik yaptı. Sonra Moskova'da Gorki Edebiyat Enstitüsü'ne girdi. 1960 yılında buradan mezun oldu. Nalçik'e dönerek 1967 yılına kadar Kabardey-Balkar Yazarlar Birliği'nin organı olan "Oşhamaho" (Elbruz) adlı edebiyat dergisinde çalıştı. 1970 yılında Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi'ni de bitirdi. Sonra Kabardey-Balkar Bilimler Enstitüsü’nde folklor ve edebiyat çalışmaları yaptı.

Kafkasya'da eserleri basılan ilk Adige kadın şairdir. 1946 yılından itibaren şiirleri Adigece gazete ve dergilerde yayınlandı. Bu eserler, daha sonra Rusça'ya da çevrildi. Eserleri, Rusça olarak "Don", "Drujba Narodov", "Novıy Mir", "Yunnost" vb. dergilerde ve merkezi gazetelerde de defalarca yayınlandı.

Fovset'in şiirleri Sovyetler Birliği'nde konuşulan çeşitli dillere ve bazı sosyalist ülkelerin dillerine de çevrildi. Bazıları Thabısım Vumar, Karden Hasan gibi kompozitörler tarafından bestelendi. Bahar Gecelerinde Uyunmaz "Qhatxe Jecsxem Uimijyey" adlı şiiri, ünlü Macar kompozitörü Yosef Polinkaş tarafından bestelenerek ödül de kazandı.

Mihail Svetlov, Taras Şevçenko, Sergey Yesenin, Petöfi Sandor vb. birçok şairin eserlerini Adige diline çevirdi. S.S.C.B. Yazarlar Birliği'nin üyesi idi.

ESERLERİ:
Şafak "Nexhuics" adlı ilk Adigece şiir kitabı 1958 yılında Nalçik'de yayınlandı. "Uizeguakvuer Daxecs" (1963), "Uafer Xizodiçv" (Gökyüzünü Süslüyorum, 1967), "Guiqhem Yi Tleriqh" (Umudun Üzengisi, 1968), "Diqhebziyir Sy Pcsine Apeu" (Mızıkamın Tuşları Güneşin Işınlarıdır, 1970), "Qisxoguifve", (Gülümse Bana, 1972), "Uy Xeku Yi Miwexery Dicsecs" (Vatanının Taşları da Altındır, 1982) adlı eserleri Adigece şiir kitaplarından birkaçıdır.

Balkar Fovset tiyatro eserleri de yazmıştır. 1964 yılında Şocentsuk Ali'nin adını taşıyan Kabardey-Balkar Devlet Tiyatrosu'nda oynanan "Quancaqher Yaqeqhuirqim" (Yanılgıyı Affetmezler) adlı piyesi ve 1972 de yazdığı "Futbolir Mixhuateme" (Şu Futbol Olmasaydı) adlı eserleri bunlardandır.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)