Kemal Kahraman ( 1958)
yazar, akademisyen1958 yılında Aydın'ın Nazilli ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Nazilli ve İzmit'te tamamladı. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde master çalışmasına başladı. Bu arada iki yıl İngiltere Londra'da İngilizce dil eğitimi gördü. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü'nde lisansüstü eğitime başladı. Buradan master (1988) ve doktora (1991) dereceleri aldı.

İslam Ansiklopedisi'nde uzman olarak çalıştı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde Yakınçağ Tarihi dalında Yardımcı Doçent olarak 4 yıl görev yaptı. Etibank'ta Uzman, Üsküdar Belediyesi'nde Özel Kalem Müdürü ve Enerji Bakanlığı'nda Danışman olarak görev aldı.

2005 yılından itibaren Milli Saraylar Daire Başkanlığı bünyesinde Dolmabahçe Saray Müdür Yardımcısı ve Saray Müdürü ve Daire Başkan Yardımcısı görevlerinde bulundu. İdari ve Mali İşler Başkanlığı görevine getirildi. Telif ve tercüme olarak birçok makale ve kitabı mevcuttur. İyi derecede İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babası.

ESERLERİ:

Çağdaş Sömürge İmparatorluğu (1989)
Kuşatma Altında Beyrut Günlüğü (şiir çevirisi, 1990)
Türkiye’nin Boyun Ağrıları (1992)www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)