Reşide Bayar
Celal Bayar'ın Eşi


Reşide (Eynegöllüzade) Bayar1884 yılında Bursa‘da doğdu. Kumaş tüccarı Refet Eynegöllüzade’nin kızıdır. Annesi Emine Hanım'dır.

1903 yılında Mahmut Celal Bayar ile evlendi. Üç çocukları oldu. Refii Bayar(1904-1941), Turgut Bayar (1911-1983) ve Nilüfer Bayar Gürsoy(1921). Oğlu Refii Bayar 1941 yılında kalp romatizmasından öldü.

Geleneklerine bağlı bir kadındır. Eşi siyasetle uğraşırken evini yönetir.

22 Mayıs 1950 - 27 Mayıs 1960 tarihleri arasında Çankaya Köşkü'nün evsahibeliğini yaptı.

27 Mayıs 1960 darbesinden sonra hüküm giyen eşi Celal Bayar'ı Kayseri Cezaevi’nde sık sık ziyaret eder. 24 Aralık 1962 tarihinde Kayseri'ye giderken Ankara Ekspresi’nde kalp krizi geçirerek vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın eşi Reşide Bayar

Türkiye Cumhuriyeti'nin üçüncü cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın eşi Reşide Bayar, Çankaya Köşkü'ne orta yaşın üzerinde bir büyükanneyken yerleşti.

Köşk'e çıktığında Atatürk'ün odasının eski halini muhafaza ederek bir müze gibi koruyan Reşide Hanım'ı köşk çalışanları "sakin, sessiz ve çok dindar bir hanımefendi" olarak tanımlardı.

Yolculuklarda bile Kur'an'ı elinde bırakmadığı belirtilen Reşide Hanım, gündüzleri de odasında okurdu.

Her salı günü 15.00-20.00 arasında Reşide Hanım'ın kabul günleri yapılırdı. Gelenler arasında eski Ankaralılar, bakan eşleri olurdu.

Bayan Bayar giyime fazla meraklı bir değildi. Evde rahat ve pamuklu kıyafetleri tercih eden Reşide Hanım, davetlerde ise sade ve yünlü takımlar giyerdi.

Köşk personeline, "Benim için siyasi fikirleriniz önemli değil. Hepiniz evladımsınız" diyen Reşide Hanım, köşkteki eğlencelere de pek katılmazdı.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)