Mehmet Özhaseki ( 1957)
Ankara Belediye Başkan Adayı (Ak Parti)


Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı


Kayseri Büyükşehir Belediye Eski Başkanı1957 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü kazandı.

O günkü siyasi şartlar ve öğrenci olayları sebebiyle, buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Buradan mezun oldu.

Ortaklarıyla Beşler Tekstil’i kurarak yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 12 bin iğlik fabrika tam kapasite ile çalışıyor.

1980 sonrasında, 10 yıl kadar sosyal amaçlı vakıf ve derneklerin kuruluşunda görev aldı. Kayseri’de ilk aşevi faaliyeti, öğrencilere karşılıksız burslar ve kış aylarında yakacak fonu gibi faaliyetlerin içinde bulundu.

100 yataklı Melikgazi Hastanesi ve 12 sağlık ocağı çalıştıran Melikgazi Sağlık Vakfı’nın başkanlığını yürüttü.

27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Şükrü Karatepe’den boşalan Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinde yeniden Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçildi. Evli ve 4 çocuk babası. İngilizce ve Arapça biliyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)