Şahin Tulga
işadamı, yönetici1953 yılında Ankara’da doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini ABD’de Massachusetts Institute of Technology'de yaptı.

Yine MIT’de hem makine mühendisliği hem de inşaat mühendisliği alanlarında yüksek lisans yaptı.
MIT’de araştırma mühendisi olarak çalıştı.

Rhode Island ve Oklahoma eyaletlerinde bulunan JAR Associates firmasında Ar-Ge Müdürlüğü yaptı.

Türkiye’ye döndü. Sırasıyla Bordata, Entek, Digital Equipment Türkiye ve Lucent Türkiye firmalarında Genel Müdürlük yaptı.

1998’de Vestel USA’in başkanlığını yürüttü. 1999’da Lucent Technologies Türkiye’nin Genel Müdürlüğünü üstlendi ve 2001’de HP Türkiye Genel Müdürü oldu.

2008’de 7 bin kişinin istihdam edildiği, Doğu Avrupa’nın seri ilan devi Trader Media East’te (TME) CEO görevini üstlendi.

2011 yılından beri kurucuları arasında yer aldığı Mentoro Platformu üyeliğini devam ettiriyor.

Sabancı, Koç, İzmir Ekonomi ve Bilkent Üniversiteleri’nde dönemsel olarak dersler veriyor.

HABER

Tulga: Yeni ekonomiyi kaçırırsak köle oluruz
Hürriyet 31 Mayıs 2001

HP Türkiye Genel Müdürü Şahin Tulga, çağımızı etkileyecek 3 gelişmenin yeni ekonomi, gen teknolojisi ve enerji hücreleri teknolojisi olduğunu bu alanlardan birisinde geri kalacak ulusların söz söyleme haklarını kaybedeceklerini belirtti. Tulga, ‘‘Amerika Birleşik Devletleri'nde gen teknolojisi kullanılarak normalden daha zeki çoçuklar yaratıldığında Türkiye bu gelişmenin arkasında kalırsa, onlar efendi biz köle oluruz. Yeni ekonomi ve enerji hücreleri konularında da geride kalanın söz hakkı kalmaz’’ dedi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)