Harut Sasonyan
yazar


Ermeni Diasporası Sözcüsü


Harut Sassounian1950 yılında Suriye'nin Halep şehrinde doğdu. Pepperdine Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve MBA Uluslararası İlişkiler alanlarında yüksek lisans yaptı.

1978'den 1982'ye kadar Cenevre'de bulunan Birleşmiş Milletler'e bağlı Procter and Gamble adlı insan hakları amaçlı sivil toplum kuruluşunda görev yaptı.

240.000.000 $ yatırım yaparak Ermenistan altyapı projelerini finanse eden Kirk Kerkorian en Lincy Vakfı eski Başkan Yardımcısıdır. 650.000.000 $ bütçeli Birleşik Ermeni Fonu Başkanıdır.

1983 yılından bu yana California Courier adlı İngilizce ve Ermenice haftalık yayın yapan bir gazete yayınlamaktadır.
HABER

Ermeniler satılık köylerimize talip
Yasemin Çongar
Milliyet 26 Mayıs 2001

Anadolu’da ‘satılık köyler’ olduğu haberi, ABD’deki Ermeni lobisini harekete geçirdi. Sloganları da şu: Bu fırsat kaçmaz. 14 milyon dolar yeter!..

Türkiye’deki ekonomik kriz nedeniyle geçim sıkıntısına düşen Orta Anadolu ahalisinin köylerini satışa çıkardığı haberleri ABD’de de ‘haber’ oldu.

Haberin The New York Times gazetesine yansıması üzerine, ABD’deki Ermeni lobisi harekete geçti. Lobinin önde gelen isimlerinden, ABD’deki Ermeni diasporasına hitap eden ‘California Courier’ gazetesinin yayıncısı Harut Sassounian, yazdığı bir makalede, bunun ‘Ermeniler için kaçırılmayacak fırsat olduğunu’ belirtti ve satılık Anadolu köylerini alma çağrısı yaptı. Sassoounian, makalesinde, "Bu, Ermeniler’in 1915’te anayurtlarından kovulmalarından beri bekledikleri fırsattır. Anadolu’da yüzlerce köy ve kasaba aslında Ermeniler’e aittir. Aslında bu yerleri tek kuruş ödemeden de geri alabilmemiz gerekir" dedi.

‘Köyler zaten bizim’

Ermeni Sassounian, yazısını şöyle bitirdi: "Yoğun Türk askeri varlığı, işgal altındaki Ermeni topraklarının gerçek sahiplerine, tarihi anayurtlarını kurtarmanın ilk adımı olarak,buraları parayla satın almak dışında çare bırakmıyor. Tanesi 1 milyon 300 milyon dolara satılık olduğu söylenen 11 köyü, 14 milyon dolara satın almak mümkün.

Tabii, Türk hükümetinin Diaspora Ermenileri’ne bu köyleri doğrudan satın alma hakkı vermeyeceğini biliyorum. Bunun için, bazı başka düzenlemeler yapmalıyız!"

xxxxwww.biyografi.net (Binlerce Biyografi)