Sami Erdem
bankacı, işadamı


M. Sami Erdem14 Şubat 1937 tarihinde Malatya'nın Darende ilçesinde doğdu. İlk tahsilini Darende'de, orta tahsilini İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nde tamamladı. 1959 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Yedek subay olarak askerliğini yaptı.

Müfettiş muavinliği imtihanını kazanarak Akbank'ta göreve başladı. Bu bankada bir süre müfettişlik yaptıktan sonra uzun yıllar Ankara Bölge Müdürlüğü görevini yürüttü.

1981 yılında Türkiye Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğüne tayin edildi. 1987 yılına dek burada çalıştı. 1987 yılı sonunda Faysal Finans Kurumu Yönetim Kurulu Genel Koordinatörlük görevini üstlendi.

Erdem 15 Eylül 1988-5 Aralık 1993 tarihleri arasında Tütünbank Başkanvekilliği, Murahhas Aza ve Genel Müdürlük görevlerinde bulundu. Yaşar Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Batı Sigorta Başkanvekilliği yaptı.

Berlin'de kurulan Express Trade Bank'ın yönetim kurulu başkanı oldu.

Karadeniz Bakır İşletmeleri yönetim kurulu Başkanvekilliği, Türkiye Sanayi Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği ile Taksim Otelcilik A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığını da ifa etti.

17 Ocak 1994 tarihinde İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan vekili olarak görevlendirildi. Bilahare Egebank’ta görev aldı. Evli ve 1 çocuk babası idi.

23 Mayıs 2009 tarihinde İstanbul Florence Nightingale Metropolitan Hastanesi'nde vefat etti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)