Mehmet Turgut
siyaset adamı, yazar


Sanayi Eski Bakanı1929 yılında Kilis’e bağlı Gökmusa Köyü’nde doğdu. İlkokulu Lohan Köyü’nde ve Kilis’te okudu. Kilis Ortaokulu’nu ve Yozgat Lisesi’ni bitirdi.

Sümerbank’tan burs alarak okuduğu İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 1951 yılında makine yüksek mühendisi olarak mezun oldu. Burs ile ilgili mecburî hizmetini Sümerbank Mensucat Fabrikası’nda ve Elektrik İşleri Etüd İdaresi’nde tamamladı.

1957 yılında Ankara’da okul ve ideal arkadaşı inşaat yüksek mühendisi İdris Yamantürk ile birlikte inşaat ve tesisat malzemeleri satan bir mağaza açarak ticarete atıldı. Bu iş devam ederken yine Ankara’da proje çizim bürosu açtı.

1961 yılında Adalet Partisi kurucuları arasında yer aldı. Partinin Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi, Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

1961-1965 döneminde Afyon, 1965-1969, 1969-1973 ve 1973-1977 dönemlerinde Bursa Milletvekili olarak TBMM üyeliği yaptı.

Suat Hayri Ürgüplü Kabinesi’nde 1964-1965 yıllarında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Süleyman Demirel Kabinesi’nde, 1965-1969 yıllarında Sanayi Bakanı oldu.

1977 yılında politikadan ayrılarak serbest hayata döndü. 12 Eylül 1980 Askerî Harekâtı’ndan sonra kurulan Bülent Ulusu Hükümeti’nde tekrar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na getirildi. Bu görevi, Kasım 1981’den Aralık 1983’e kadar devam etti.

1983-1987 yılları arasında özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. 1987-1990 yılları arasında, devlet katındaki hizmetlerini, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olarak tamamladı. Sonraki çalışma hayatı, özel sektör şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etti.

2 Temmuz 2009 tarihinde Ankara'da vefat etti.


ESERLERİ:

1.Su Türbinleri Ve Santral Binaları (1954)
2.Kalkınma ve Beş Yıllık Plan (1964)
3.Dostluğa Dâir (1966)
4.Taşkent’e Doğru (Türkiye’nin Geleceği (1971)
5.Türkiye’nin Geleceği (Tur Yayınları, 1971)
6.Çıkış Yolu (1980)
7.Japon Mucizesi Ve Türkiye (İş Bankası Yayınları, 1985)
8.Siyasetten Portreler (Boğaziçi Yayınları, 1987)
9.Siyasetten Sahneler (Boğaziçi Yayınları, 1991)
10.Tüsiad Raporları Ve Türkiye Ekonomisi (Boğaziçi Yayınları, 1991)
11.Döne Döne Düşünmek (Boğaziçi Yayınları, 1993)
12.Siyasetten Kesitler (Boğaziçi Yayınları)
13.Türkiye Gerçeği Ve Bask Modeli (Boğaziçi Yayınları)
14.Türkiye Nasıl Kalkınır? (Nobel Yayın Dağıtım)
15.Doğu Sorunu Raporu Üzerine (Boğaziçi Yayınları)
16.Osmanlı’da Devlet, Ekonomi Ve Batılılaşmadaki Yanlışlıklar (Boğaziçi Yayınları)
17.Atatürk’ten Anılar
18.Hâtırâ Nevinden Notlar (Boğaziçi Yayınları)
19.18 Mayıs 1999 Ve 3 Kasım 2002 Genel Seçimleri Değerlendirmesi (Boğaziçi Yayınları)
20.Başkanlık Sistemi, Ordu ve Demokrasi (Boğaziçi Yayınları)
21.Gap’ın Sâhipleri (Boğaziçi Yayınları)
22.Dün, Bugün Ve Geleceğin Güçlü Türkiyesi (2 Cilt. Boğaziçi Yayınları, 2005)
HAKKINDA YAZILANLAR

Fâzilet Âbidesi: MEHMET TURGUT
Orkun136.Sayı
OĞUZ ÇETİNOĞLU

Mehmet Turgut, çok eski dostlarıyla ve bulunduğu görevler sebebiyle karşılaştığı vatandaşlarla daima ölçülü ve fakat samimi ilişkiler kurdu. Hayatı boyunca çok önemli mevkilerde bulunmasına rağmen; ismi üzerine en küçük bir gölgenin düşürülmesine sebebiyet verecek davranışların dâima uzağında oldu. Siyasette ve devlet yönetiminde görev almayı düşünen herkesin örnek alması gereken fazilet timsali bir şahsiyetti. Dürüst, memleket ve millet haklarını koruyan, vatandaşlarının haksızlığa uğramasını önleyen çok üstün bir vazife anlayışına sâhipti.

Kalbi ve aklı vatan ve millet sevgisiyle dolu, ömrünü hizmet uğruna sebil eden Mehmet Turgut; düşünen, tahlil eden, ulaştığı sonuçları; sohbetleriyle, konferanslarıyla, yazılarıyla ve kitaplarıyla millete sunan hizmet ehli bir insandı. O, inanmış bir aydındı. Etrafına hep ışık saçtı. Dürüst olmakla yetinmedi, dürüst insanlar yetiştirdi.

Yazdığı, yayınladığı kitapların sayısı iki düzineye yakındır. Kitaplarında; devletimizin ve milletimizin daha mükemmel bir geleceğe erişebilmesi için önemli ip uçları verdi. Batıyı tanımadan, batının ve batılıların bulundukları yere nasıl geldiğini araştırıp öğrenmeden ve kendi değerlerimizden şüphe ederek uygulamaya koyduğumuz politikaların bizi getirmiş olduğu noktayı kılı kırk yararcasına tahlil ederek gözler önüne serdi. Başlıca hedefi; geleceğin güçlü Türkiye’sinin oluşturulmasına katkıda bulunmaktı. Böyle bir Türkiye’nin ancak kendi millî ve mânevî değerlerimiz üzerinde yükselebileceğine inanıyordu.

Siyasetle meşgul olduğu günlerde, yalnızca milletten ve devletten yana tavırlar takınması ve bu çizgiden mikron ölçüsünde bile ayrılmaması sebebiyle, mensubu bulunduğu partiye muhalif olan siyasî kadrolar tarafından da hep saygı ile anıldı.

O; hizmetleri ile, fazilet âbidesi olan örnek şahsiyeti ile, daima saygı ve hayranlık dolu sevgilerle anılmaya devam edecek. Kilis 7 Aralık Üniversitesi’ne bağışladığı seçme eserlerden oluşan 6.000 ciltlik kütüphânesi ile de hizmet defteri hep açık olacak. Eserlerinden yararlananlar gönderecekleri Fâtihâlarla ruhunu şâd edecekler.
Cennet olmasını tahmin ve niyaz ettiğim ebedî mekânında nur içinde yatsın.

Saygıdeğer eşi Türkân Turgut Hanımefendi’ye ve bütün sevdiklerine başsağlığı diliyorum.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)