Valois . ( 1908)- (28.3.2001)
tiyatro oyuncusu, balerin1908 yılında İrlanda'da doğdu. Hayatını baleye adadı. Asıl ismi Edris Stannus olan İrlanda asıllı sanatçı bale sanatındaki ilk yıllarını Abbey Theatre ile Old Victheatre‘da geçirdi. Kısa sürede ünü ülke sınırları dışına taşan balerin, Sadler‘s Wells Ballet School‘un kurucusuydu. İngiliz Hükümeti‘nden ve dünyanın pek çok yerindeki bale kurumlarından liyakat nişanları alan Valois, kaleme aldığı “Invitation To The Ballet“ (Baleye Davet) ve “Come Dance With Me“ (Benimle Danse Gel) eserleri ile tanınıyordu. Valois, Türk Hükümeti‘nin çağrısı ile 1948 yılında Türkiye‘ye gelerek, Türk balesinin kuruluşunda önemli katkılarda bulunmuştu.VEFAT-HABER

Acımız Büyük
Hürriyet 29 Mart 2001

Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) Başkoreografı Fahrettin Güven, sanatçının ölümünden büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Valois‘in Türk balesine büyük katkılarının olduğunu, bugün yetişmiş tüm ünlü sanatçılarda emeğinin bulunduğunu ifade eden Güven, “Acımız büyük. Önümüzdeki günlerde kendisi anısına bir etkinlik düzenlemeyi düşünüyoruz“ dedi.
HAKKINDA YAZILANLAR

Balenin kurucusu Valois anılıyor
ntvmsnbc 31 Ekim 2011

Devlet Balesi’nin ilk temellerini atan Dame Ninette de Valois, ölümünün 10. yılında özel bir karma programla anılıyor.

İlk kez 1948 yılında Yeşilköy’de temelleri atılan ve daha sonra merkezi Ankara’da bulunan Devlet Konservatuvarı bünyesine taşınan bale sanatının öncüsü Dame Ninette Valois, ölümünün 10. Yılında proje yönetimi Deniz O. Yamanus tarafından üstlenilen karma bir temsil programıyla anılıyor. 3-4 Kasım tarihlerinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde 20:30’da sahnelenecek program, Türk Balesi’nin önde gelen koreograflarını yeni kuşak bale sanatçılarının yorumuyla sahnelere taşıyor.

Türk balesinin ilk koreograflarından Oytun Turfanda, genç yaşta yitirdiğimiz genç koreograf Duygu Aykal ile Geyvan McMillen, Merih Çimenciler, Aysun Aslan, Selçuk Borak, Mehmet Balkan, Beyhan Murphy, Uğur Seyrek, Sibel Kasapoğlu, Nil Berkan, Erdal Uğurlu, Berk Sarıbay, Yasemin Erkan, Altan Tekin, İhsan Bengier gibi koreografların imzasını taşıyan program seyirciyi geçmişten bugüne yolculuğa çıkarıyor.

Ayrıca 3 Kasım günü saat 11:00 – 12:30 saatleri arasında Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenecek olan “Türk Balesi” konulu seminerde, ilk Kültür Bakanı Talat Halman, dünyaca ünlü bale hocası ve koreograf Richard Glasstone, devlet sanatçısı prima balerin Meriç Sümen Kanan, ilk bale eğitmenlerinden Angela Bayley, uluslararası dans eğitmeni Dudley Tomlinson ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi eski Başdekoratörü Osman Şengezer ilk kez bir araya geliyorlar.

Ayrıca Figen Phelps’in “Madamın Türk Balesi”adını taşıyan dökümanter filmi ile Londra Kraliyet Balesi’nin Levent Kurumlu imzası taşıyan “Boğazın Kıyılarında Dans” adlı filmi sahne ve fuayede izleyicinin beğenisine sunulacak.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)