Orhan Şaik Gökyay
şair, yazar


Devlet Sanatçısı1902 yılında İnebolu'da doğdu. Ankara İlköğretmen Okulu'nu bitirdi. İlkokul öğretmenliği yaptı. Yüksek öğrenimini İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı. Pek çok lisede edebiyat öğretmenliği yaptı. Öğrenci müfettişliği görevinde bulundu. Son olarak da İstanbul Eğitim Enstitüsü'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Edebiyat araştırmalarıyla ve özellikle 'Bu Vatan Kimin' adlı şiiriyle tanındı. 2 Aralık 1994 tarihinde vefat etti.

ESERLERİ:
Şiirlerini 'Bu Vatan Kimin' adlı kitapta topladı.
HABER

Orhan Şaik Gökyay 2012 Şiir Ödülü Şair Osman Baş’a verildi
13 Aralık 2012

2 Aralık 1994 tarihinde ebediyete intikal eden Şair Yazar Devlet Sanatçısı Orhan Şaik Gökyay’ın anısını yaşatmak amacıyla 2001 yılında eşi Ferhunde Gökyay ve öğrencisi Kudret Ünal tarafından ihdas edilen ‘Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü bu yıl Yeni Türk Şairi Osman Baş’a verildi.

Prof. Dr. İsmail Parlatır başkanlığında Prof. Dr. Naciye Yıldız, Nail Tan, Hayrettin Ivgin ve Kudret Ünal’dan oluşan seçici kurul Ankara’da toplanarak ödül için başvuran 22 şiir kitabıyla ilgili incelemeler yaptı. İncelemeler sonrasında seçici kurul bu yıl Akçağ Yayınları arasında basılan Hâr-ı Bülbül adlı şiir kitabı dolayısıyla ödülün Şair Osman Baş’a verilmesi kararlaştırdı.

Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi 75. Yıl Konferans Salonu’nda bugün düzenlenen Şair Orhan Şaik Gökyay’ı anma toplantısında ödül Şair Osman Baş'a verildi. Törende Osman Baş, kitabında yer verdiği iki şiirini davetlilere okudu.

HABER

Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü'nü ESKADER sürdürecek
7 Kasım 2013

Şair ve yazar Orhan Şaik Gökyay adına düzenlenen şiir ödülünü, bu yıldan itibaren Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) düzenleyecek.

Ödül, 1994’te aramızdan ayrılan Gökyay’ın aziz hâtırasını yaşatmak amacıyla 2001’den beri öğrencisi Kudret Ünal tarafından gerçekleştiriliyordu. Bı yılki ödül için 1998-2013 yılları arasında yayımlanmış şiir kitaplarından biriyle başvuru yapılabilir. Kitap, şair ve sanatı hakkında bir inceleme kitabı da olabilir. Bu takdirde, ödül incelemeciye değil incelenen şaire verilecek. Ödül, 2013 yılı için 1000 TL ve plâketten oluşuyor. Ödülün seçici kurulunda ise Prof. Dr. Durali Yılmaz, Ahmet Özdemir, İsa Kocakaplan, Kudret Altun, Şerif Aydemir ve Mehmet Nuri Yardım bulunuyor. Her şair, başvuruda bulunduğu şiir kitabından altısını en geç 22 Kasım 2013 tarihine kadar ESKADER’e göndermesi gerekiyor. Değerlendirme sonuçları 28 Kasım 2013 tarihinde açıklanacak, ödül töreni şairin ölüm yıldönümü olan 2 Aralık 2013 tarihinde İstanbul’da yapılacakwww.biyografi.net (Binlerce Biyografi)