Vecdi Sayar ( 1950)
yazar, sinema eleştirmeni1950 yılında Zonguldak'ta doğdu. İlk ve orta öğretimini TED Ankara Koleji'nde tamamladı ve ODTÜ'ye girdi. 1972 yılında Mimarlık Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, tiyatro alanında çalışmaya başladı. 1972-82 yılları arasında, AST'tan, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'na kadar pek çok tiyatroda sahne tasarımları gerçekleştirdi. Aynı yıllardan başlayarak çeşitli gazete ve dergilerde tiyatro ve sinema eleştirmeni ve köşe yazarı olarak çalıştı. Ankara Çağdaş Sahne'nin ve İstanbul Şehir Tiyatroları'nın kültürel etkinlikler yöneticiliğini, Ankara ve İstanbul Sinematek'lerinin Yönetmenliğini, İletişim yayınları'nın çıkardığı "Video Sinema" dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi.

1980'lerde İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği Sinema Günleri/İstanbul Uluslararası Film Festivali'nin Program Yönetmeni olarak çalıştı, uluslararası yayınlarda Türk sineması üstüne yazılar yazdı, uluslararası Jürilerde ülkemizi temsil etti. Fransa, İngiltere, İtalya, Almanya, İspanya, Hollanda, ABD ve Kanada’da Türk Filmleri Festivalleri düzenledi, TRT-2'de "İki Film Birden" adlı sinema programını üç yıl boyunca sürdürdü. Kurucusu olduğu TÜRSAK Vakfı'nın düzenlediği "Beyazperdenin Ardındaki Kentler", "Uluslararası Sinema- Tarih Buluşması" ve "Uluslararası Çevre Filmleri Festivali"nin yönetmenliğini yaptı.

"Expo'92 Dünya Fuarı'nda" Türk Pavyonu'nun Kültürel Etkinliklerden Sorumlu Komiser Yardımcısı, 1996'da Birleşmiş Milletler HABİTAT II'Konferansı’nın Sanat Etkinlikleri (HabitArt) Direktörü, 1978-79 ve 1992-94 arası Kültür Bakanlığı Müşaviri, 1996-98 arası Paris Büyükelçiliği Kültür Müşaviri olarak görev yaptı. Kültür Bakanlığı’nda görev aldığı dönemde, Sinema Dairesi’nin kuruluşunu gerçekleştiren ekipte yer aldı; 1979’da Balkan Film Festivali Genel Sekreterliğini üstlendi.
Paris’teki görevinin ardından, 1999 yılında Türkiye'ye döndükten sonra, "İstanbul-Hakkari Sanat Köprüsü", "İnsan Hakları 2000", "Uluslararası Gençlik ve Sinema Şenliği", "Bursa Sinema Şenliği", "Datça Can Şenliği", "Avrupa-Anadolu Kültürleri Buluşması”, “Doğu’ya Sanat Köprüleri" gibi kültür-sanat etkinliklerinde kurucu ve Sanat Yönetmeni; 2009 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Sanat Yönetmeni olarak görev yaptı.
Uzun yıllar, Cumhuriyet Gazetesi'nde "Kedi Gözü" başlıklı kültür-sanat yazıları yazan Sayar, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde “Sinema ve Toplum”, “Sanat Yönetimi” ve “Kültür Politakaları” dersleri verdi. Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), TÜRSAK Yönetim Kurullarında görev alan Sayar, PEN Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Özerk Sanat Konseyi Dönem Başkanlığı yaptı.

2005 – 2009 yılları arasında, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişim Kurulu ve Danışma Kurulu’nda görev aldı. 2009’da Danışma Kurulu’nca, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu üyeliğine seçildi.

Halen, Kültürlerarası İletişim Disiplinlerarası Sanat Derneği Başkanı ve Bizim Avrupa (Europanostra Türkiye) Derneği Yönetim Kurulu üyesi. 2001 yılından bu yana Uluslararası PERA FEST’’in Sanat Yönetmeni.ENGLISH BIOGRAPHY

Journalist - writer, film critic, stage designer, consultant

Artistic Director, “Pera Fest” (Multidisciplinary Art Festival, İstanbul)
President, Association for Intercultural Communication and Interdisciplinary Art.
Worked as :
President of Turkish P.E.N. Centre and “Independent Arts Council” of Turkey, Director of Turkish Cinematheque, Technical Director of Istanbul Municipal Theatres, Counsellor of Minister of Culture, Cultural Counsellor at Turkish Embassy in Paris, Instructor at İstanbul Bilgi University and Yıldız Technical University (Departments of Arts Management and Film & TV), Programme Director of “Istanbul International Film Festival” (IKSV), Founder and Member of the Board of “Turkish Foundation for Cinema and Audiovisual” (TURSAK), Founder and Director of “TURKFILM”, Artistic Director of “International Encounter of History and Cinema”, “International Festival of Environment and Cinema”, “Cities Behind the Silver Screen”, “International Meeting of Cinema & Photography”, “International Festival of Youth Films” (Cannes Junior İstanbul), “Art Bridges to the East” (Van & Hakkari), “International Festival of Prince Islands”, “International Meeting of Film Schools”- İstanbul Bilgi University), “Human Rights Festival”, “Antalya Culture & Arts Foundation” and “Golden Orange International Film Festival”,
Member of the Executive Board, “Istanbul 2010 European Capital of Culture”.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)