Tuğrul Kutadgubilik ( 1940)
TİSK Başkanı


yönetici, işadamı1940 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve London School of Economics okulundan mezun oldu. Koç Holding'te yöneticilik yaptı. TİSK başkanı seçildi. Evli ve bir çocuk babası.

2000- Koç Holding A.Ş.Endüstri ve Halkla İlişkiler Başkanı
1994-2000 Koç Holding A.Ş.Endüstri ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı
1988-1994 Koç Holding A.Ş.Endüstri İlişkileri Koordinatörü
1985-1988 Koç Holding A.Ş.Endüstri İlişkileri ve Personel KoordinatörüHalkla İlişkiler Koordinatörü (Vekaleten)
1984-1985 Koç Holding A.Ş.Endüstri ve Personel Koordinatörü
1982-1984 Koç Holding A.Ş.Endüstri İlişkileri KoordinatörüPersonel Koordinatörü (Vekaleten)
1981-1982 Koç Holding A.Ş.Endüstri İlişkileri Koordinatörü
1977-1981 Arçelik A.Ş.Genel Müdür Yardımcısı
1968-1977 Koç Holding A.Ş.İş Hukuku Müşaviri

Diğer Faaliyetler
KİPLAS (Türkiye Kimya İşverenleri Sendikası) Yönetim Kurulu Üyeliği ve 1986’da Başkan Yardımcısı,
1985 yılından bu yana TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları) Yönetim Kurulu ve 1994 yılından bugüne kadar TİSK Yürütme Kurulu Üyeliği bulunmaktadır,
1988 yılından bugüne, U N I C E (Avrupa İşveren Teşkilatı) Sosyal İşler ve Endüstri İlişkiler Komitesi’nde TÜSİAD ve TİSK’i temsil etmektedir,
1992 yılından, bugüne E A P M (Avrupa Personel Yöneticileri Teşkilatı) Delegeler Kurulu Üyeliğini yürütmektedir,
Fenerbahçe Spor Klübü’nde uzun yıllar basketbol oynayan Kudatgobilik, 1992 yılından beri Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesidir.
TÜSİAD, PERYÖN, ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ DERNEĞİ (EID), HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİ (HDD), ve IPRA (INTERNATIONAL PUBLIC RELATIONS ASSOCIATION) üyelikleri yanısıra, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve İstanbul Erkek Lisesi Vakfı Mütevelli Heyeti üyesidir.
1995 yılından bu yana Türkiye - Avrupa Birliği (AB) arasında kurulan Karma İstişare Komite üyesi olarak vazife yapmaktadır.
HABER

Tuğrul Kudatgobilik TİSK Başkanı seçildi
Hürriyet 27 Aralık 2004

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 22. Olağan Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Genel Başkanı Tuğrul Kudatgobilik (üstte) seçildi.

Genel Kurul'da dün yapılan seçimlerde toplam 184 delegenin 173'ü oy kullandı. Genel Başkanlık için MESS Genel Başkanı Kudatgobilik ile Türkiye Selüloz, Kağıt ve Kağıt Mamulleri Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Rıza Kutlu Işık yarışırken, 98 oy alan Kudatgobilik Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi. Rıza Kutlu Işık ise 75 oy aldı. Seçimler sonucunda Şükrü Koçoğlu ile Sadık Oğuz da yönetim kurulu başkanvekilliklerine getirildi.HABER

TİSK'ten Merkez Bankası'na destek
5 Temmuz 2011

TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Merkez Bankasının aldığı son kararları değerlendirdi. "Merkez Bankası drastik (güçlü etkili) bir karar almıştır, doğru ve yerinde bir karardır" dedi.

Merkez Bankasının aldığı son kararları değerlendiren TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Merkez Bankası tarafından alınan kararların ekonominin ısınmakta olduğu sinyallerine karşı bir tedbir olarak alınan kararlar olduğunu söyledi.

Söz konusu kararların biraz ''drastik'' kararlar olduğunu ifade eden Kudatgobilik, ''Fazla büyük montanlarda (tutarlarda) yapılmıştır ama bu yapılması gereken ön hamlelerden biri olarak görüyorum. Yabancı sermayenin bu konuda ortaya koydukları endişelere de pek katılmıyorum. Türkiye'ye yabancı sermaye gelmeye devam edecektir, çünkü Türkiye diğer şartları itibarıyla yatırım yapılacak en müsait devlettir. Bu bakımdan Merkez Bankası drastik bir karar almıştır, doğru ve yerinde bir karardır'' diye konuştu.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)