Erdoğan Gönül ( 1933)
işadamı


Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Eski Üyesi1933 yılında doğdu. Öğrenimini English High School’da tamamladı. Türkiye'nin ilk otomobil fabrikası Otosan'a 1959'da dördüncü eleman olarak girip, Otosan Grup Başkanlığı'na kadar yükseldi. Koç Topluluğu'nun otomobil sanayiine girmesinde ve Otosan'ın bugünlere gelmesinde büyük emeği geçti.

Sırasıyla ;
1959-1963 Otosan A.Ş.İstihsal Kontrol Müdürlüğü
1963-1974 Otosan A.Ş.Genel Müdür Yardımcılığı
1974-1986 Otosan A.Ş.Genel Müdürlüğü
1986-1992 Koç Holding A.Ş.Otosan Grubu Başkanlığı
1992-1994 Koç Holding A.Ş.Yönetim Kurulu Üyeliği ve Otosan Grubu Başkan Yardımcılığı
1994 Koç Holding A.Ş.Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Sadberk Hanım Müzesi İcra Komitesi Başkanı Sevgi Gönül (1938-2003) ile evliydi. 2003 yılında vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Erdoğan Gönül

İnan Kıraç'ın Erdoğan Gönül'le ilgili çok önemli bir tespiti var: "Vehbi Koç'un damadı olduğunu hiçbir vesileyle kullanmamıştı. Erdoğan Gönül, Koç Holding yönetim kurulu toplantılarında Otosan'ı eleştiren Rahmi Koç'a; 'Rahmi Beyciğim! Otosan'a bu kadar da insafsızlık yapılır mı?' demeden edemezdi. Otosan şirketi yönetim kurulu toplantılarında da ilk patronu Ahmet Binbir'in yeni bir öneriyi red etmesini; 'Ahmet Beyciğim! Gene mi hayır diyorsunuz!' diyerek nazik bir üslupla protesto etmekten geri kalmazdı."

Rahmi Koç Müzesi'ndeki Erdoğan Gönül galerisinde sergilenen Buick marka otomobilin hayatındaki yerini, Yılmaz Çetiner'in Otomobilin Öyküsü kitabında şöyle anlatmıştı:
'1933 yılında annem bana hamile kalınca babam anneme iki kapılı bir Buick alıyor, hediye olarak. Fakat 1939'da savaş çıkınca hükümet özel otoların kullanılmasını yasak ediyor. Ve bu arabayı babam annemle birlikte beş yıl kullandıktan sonra takoza kaldırıyor, apartmanımızın arkasında. 1954 yılında... radyo haberlerinde dediler ki 'Özel otomobilleri kullanmak artık serbesttir.' Bunu duyan babam 'Oğlum hemen inelim garaja, otomobilimizin üstünü açalım, çalıştıralım' dedi. Ve babamla garaja indik. 11 yaşındaydım o vakit... Otomobil 5 sene takozda kaldıktan sonra çalıştı. Ve işte o çalışınca, o aşk kalbime, o motor sesiyle birlikte 11 yaşında düştü. Buick'i tekrar kullanmaya başladıktan 1 ay sonra babam 46 model bir Ford siparişi verdi, Buick'i bir çiftlik sahibine sattı. Çiftlik sahibi otomobili ortadan ikiye kesti ve pick-up haline getirdi. Bundan yaklaşık 7 yıl önce yeğenim bir fotoğraf getirdi. Fotoğrafta babam ve annem otomobilin içinde oturuyorlardı. 4-5 yıl bir araştırmadan sonra, Buick'i Kanada'da bulduk. Sahibini arayıp otomobili satın almak istediğimizi söyledik. Satmak istemeyince ona elimdeki fotoğrafı gösterdim. Bunun üzerine otomobilin sahibi bir gün beni aradı ve 'Bu otomobil sizin hakkınız ve otomobili size satıyorum' dedi.'
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)