Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

İdris Yamantürk

işadamı1925 yılında Rize'nin Çamlıhemşin-Ortan köyünde doğdu. Yörenin şartları sebebiyle ilk okula geç başlayabildi. 10 yaşındayken babası vefat etti. İlk okuldan sonra tahsiline okul bulamadığı için bir yıl ara vermek zorunda kaldı. Daha sonra Hopa Orta Okuluna devam etti. 2.ci sınıftan sonra devlet imtihanını kazanarak, parasız yatılı olarak Erzurum Lisesine gitti. 1945/1946 yılında Erzurum Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’ne girdi. Fakültedeki öğrenimini, bir sanayi holdingi olarak çalışan sümerbank’tan burs alarak tamamladı.

Üniversite son sınıftan itibaren iş hayatına atıldı. 1952-1953 arasında etibank’a bağlı Çatalağazı (Zonguldak) Temik Santralının muhtelif sahalarında işletme mühendisi olarak hizmet verdi. 1953 sonbaharından itibaren 18 ay süren Yedek subaylık hizmetini tamamladı. Askerlik sonrasında devletten izin alarak, yine özel sektörde çalıştı. 1955 yılında, Türkan Danişoğlu ile evlendi. 1956 yılında devletten istifa ederek ayrıldı ve serbest çalışma hayatına atıldı.

1957’de İdris Yamantürk adıyla şahsi firmasını kurdu. 1958 yılında GÜRİŞ firmasının kuruluşunu gerçekleştirdi.

GÜRİŞ, o günden bu yana, Altyapı Tesisleri, Sınai Tesisleri, Barajlar ve HES’leri, Termik Santraller, Sulama ve Su Arıtma Tesisleri, İş Merkezleri ve Oteller, Yollar ve Metrolar, Devlete bağaşlanan okullar başta olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında 100’e yakın eserin yapımını gerçekleştirdi.

Bugün, GÜRİŞ Holding çatısı altında;

Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş., Güriş Makina ve Montaj San.A.Ş., Parsan Makina Parçaları San.A.Ş., Güriş İhracat İthalat ve Pazarlama A.Ş., Merkez Sigorta A.Ş., Mir Müteahhitlik ve Ticaret A.Ş., Omtaş Otomotiv Transmisyon Aksamı Sanayi ve Ticaret A.Ş., Toprak Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Müteahhitlik, Ağır Makina ve Otomotiv Yan Sanayi, Sigortacılık, Pazarlama ve Turizm sahalarında çalışan şirketler, Türk ekonomisine hizmet vermekte ve bu şirketlerde toplam 5000 kişi çalışmaktadır.

İdris Yamantürk, Irak, Libya ve Rusya’da eser meydana getiren hizmetlerin içinde bulundu. Kazakistan’dan Hırvatistan’a kadar uzanan geniş bir alanda faaliyet gösteren GÜRİŞ Şirketler Gurubunun Yönetim Kurulu Başkanıdır.

İdris Yamantürk’ün üye olduğu dernek ve vakıflar:

Türk Ocakları ve İTÜ ile ilgili vakıf ve dernekler, Türkiye Milli Kültür Vakfı, Türk Dostluk Vakfı, Türkiye Müteahhitleri İşveren Sendikası’nın kurucu üyesidir.

İdris Yamantürk’ün 1955 yılındaki evliliğinden Tevfik ve Müşfik adında 2 oğlu vardır.

12 Şubat 2021 tarihinde vefat etti.

ESERİ:

Türk Milletine Borcumuz Var(Bir Cumhuriyet Çocuğunun Hayat Hikâyesi)
İşadamı İdris Yamantürk

Ötüken Yayınları / Biyografi-Otobiyografi-Monografi Dizisi
İdris Yamantürk
Hazırlayan Osman Çakır
Türkçe
495 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 17 x 24 cm
İstanbul, 2014
ISBN : 9786051551425

Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, Malazgirt'te Anadolu'nun tapusunu alanlar ile İstiklâl Savaşında yurdumuza sahip çıkanların bize emanetidir. Bunu başaranlar, yaptıkları işe inanan, insanüstü bir gayretin, azmin ve sabrın sahibi idiler. Allah onlardan razı olsun.

Bize teslim edilen vatanımızı daha mamur hale getirmek, milletimizi refaha kavuşturmak ve çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak için durmadan çalışmak bir vatandaşlık görevidir.Türk milletine olan borcumuz budur.
HABER

Osman Çakır anlatacak:
İdris Yamantürk'e Saygı-Türk Milletine Borcumuz Var

7 Haziran 2014 Ocakbaşı Sohbeti

Türk Ocakları Genel Merkezi-Ankara
Galip Erdem Salonu
Saat: 14.00

HABER

Türk Ocakları Ocakbaşı Sohbeti:
Bir Cumhuriyet Hikayesi

İş hayatının önemli isimlerinden, Türk Ocakları'nın duayen ismi ve destekçisi İdris Yamantürk, "Cumhuriyet"i anlatacak. Cumhuriyet'in toplum hayatımıza sağladığı kazanımlar ve kendi hayat hikayesini değerlendirecek.

Konuşmacı:
İdris YAMANTÜRK (Türk Ocakları Genel Merkez Danışma Kurulu Üyesi, GÜRİŞ Holding Kurucu Başkanı)

Tarih: 31 Ekim 2015 - Cumartesi
Saat: 14.00
Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi Galip Erdem Salonu Balgat / Ankara
HAKKINDA YAZILANLAR

Kamçatkalı İdris
Mahmut Çetin
Son Devir 23.11.2015

1.İnsan sonsuz mutluluk için yaratıldı

Başucu kitabım ‘Kendini Arayan İnsan’da her gün bir başka hikmet keşfediyorum…Arvasi Bey anlatıyor: Bütün davranışlarımız ölüm problemi, orijinalliğimizi kaybetme problemi etrafında toplanmaktadır. Din, estetik, ahlak, ilim, teknik, iktisat, aile her şey bu probleme cevap aramaktadır. Davranışlarımız, ölmemek içindir, ümidimiz ölmemektir.

İnsan zihni maddeyi aşan bir prensibe ulaşmaktadır. Bu prensip hayatın özelliklerine cevap verici keyfiyetleri yaşarken keşfetmeye çalışır. Bu prensip zihnimizi canlılık (vitalite) kavramına ulaştırır.

İnsan zihni varlık tezahürleri madde, hayat ve ruh kavramlarıyla ifadelendirir. Ruhvarlık tezahürleri içinde, duyular ile idrak edilemez olanıdır.

İnsan maddeden başlayarak hayattan ruha Allah’a doğru yükselen bir hamle halinde idrak etmekten zevk duymaktadır.

En ağır yük insan yükü. Ruhumuz, bedenimizden ayrılınca insan bedeni ayrı bir ağırlık kazanıyor. Tabutlarımız bu yüzden ağır.

Ruh rabbani fonksiyonlar ve emirler cümlesinden olduğu için ve Mutlak Varlık olanTanrı ölümsüzdür. Organizmamız dağılıp kül yığını haline geldiği halde ruh, Mutlak Varlık’a taalluk eden emirler cümlesinden olduğundan varlığını sürdürür.

Bütün müşrikler ölüm karşısında çözülür.

Epik Tiyatro’nun dahisi Bertoltd Brecht insanı ölümlü sandığı için mezarına çelik tabut içinde gömülmek ister.

Şirk’in lideri Öcalan cennet ve cehennem düşüncesinin Sümer ve Mısır’lı rahipler tarafından uydurulduğunu iddia eder. Öcalan’a göre ebediyete ilişkin ütopyalar zihni tutsak ve tembel ederler.

Yabancılaşma’ya karşı direnen insan madde, hayat ve ruh aşamalarından yükselerek var oluşunu gerçekleştirir, sonsuzluk mutluluğa ulaşır.

Bu yüzden Bizim Yunus, ‘Ölürse hayvan ölür/ Canlar ölesi değil’ buyurur.

2.En pahalı tecrübe yaşayarak öğrenmek

Hayatta en pahalı tecrübe yaşayarak öğrenmek… Akıllı insan, başkalarının deneyimlerinden faydalanır. Peygamberler, alimler ve düşünürler bizi yaşadığımız hayata hazırlayan öncü şahsiyetler. Yüce Kur’an sık sık geçmiş insanların ve toplumların yaşadıklarından ibret almamızı tavsiye eder.

Hayatını Vahiy Medeniyeti ekseninden geçiren insanların birikimleri de hayatımızı kolaylaştıran rehber nitelindedir.

İdris Yamantürk; Necip Fazıl, Remzi Oğuz Arık, Hamdullah Suphi Tanrıöver,Zeki Velidi Togan, Peyami Safa, Ziyaettin Fahri Fındıkoğlu, Nihal Atsız,Nurettin Topçu gibi isimlerle tanışır, bir kısmı ile ahbap olur. Dönemin şartları içinde bu bir avuç inanın bir araya gelemediğini söyler. Bu öncü insanların ortak özelliklerinin başında içlerine kapanık olmaları vardır.

Süleyman Demirel, Turgut Özal, Ferruh Bozbeyli, Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan, Mehmet Turgut, Bekir Berk gibi siyasilerle deYamantürk’ün iyi ilişkileri olmuş. Milliyetçi Cephe döneminde Almanya’ya resmi bir görüşme için giden Türkeş’in heyetine katılmayı kabul eden tek işadamıYamantürk olur.

Deneme yanılma bilerek yapılırsa elbette insana tecrübe kazandırır. Türkiye özellikle arşive, bilgiye, tarihe inanmaz. Yaşarak öğrenmek bizim toplumsal hastalıklarımızdandır.

200 üniversitesi olan Türkiye geçmiş birikimlerden yararlanmayı artık öğrenmeli.

Her nesil hayata sıfırdan başlarsa ne sosyal mobilite-sınıfsal geçişme gerçekleşir, ne de toplumsal barış sağlanır.

İdris Yamantürk; fikirsiz burjuvazinin ötekileşmesine inat, Aydın Yabancılaşması’na hayatı boyunca karşı olmuş, Vahiy Medeniyetiekseninde bir hayat sürerek hepimize örnek olmuş bir işadamı.

3.Kamçatka neresi?

‘Kamçatkalı İdris’ işadamı İdris Yamantürk’ün üniversite yıllarındaki lakabı. Turancı olduğu için Yamantürk’e ‘Kamçatkalı İdris’ adını takmışlar.

Kamçatka, Asya’nın doğusunda Japonya’ya doğru uzanan bir yarımada.Kamçatka, Türk Dünyası’nın en uç noktalarından biri.

Şimdi kimse hatırlamasa da o zamanlar ‘Irkçı-Turancı-Kamçatkalı’ kullanılan bir suçlama çeşididir. Irkçılığı reddeden Yamantürk, Turancılık konusunda “Ben bunu hiç reddetmedim” diyor.

‘Irkçı-Turancı-Kamçatkalı’ suçlamasını yapanlar o zamanın CHP’lileridir. CHP, bir yandan Türk Milliyetçiliği’ne bir yandan dindarlığa karşı konuşlandırılıp,Pozitivizm’in Sosyalizm’e dönüşmesine göz yummuş bir siyasi parti.

Bugünkü çözülmenin nedenini sadece Kılıçdaroğlu’na fatura etmek doğru değil. CHPdoğal bir yabancılaşma sürecinin sonuçlarını yaşıyor.

4.Milliyetçiler Derneği’nin en genç üyesi Türk Ocakları’nın aksakalı

İdris Yamantürk, öğrencilik yıllarında hemen bütün milliyetçi oluşumlar içinde yer alır. Gazeteler ve dergiler çıkarır. Döneme göre Milliyetçiler Derneği’nin en genç müdavimlerden biri olur. Bugün Türk Ocağı Genel Merkezi etkinliklerinin müdavimlerinden biri yine İdris Yamantürk’tür.

İdris Yamantürk, öğrencilik ve işadamlığı serüveni boyunca çizgisinden hiç kopmaz. Bu yüzden anılarını derlediği kitabın adını ‘Türk Milletine Borcumuz Var’ koyar.

Kitap dostu matbaacı Halil Öztürk’le Korza Matbaası’nda kitaplar üzerine konuşuyoruz. Söz hatırat kitaplarına geliyor. Halil Abi, anı-hatırat ve nehir söyleşi kitaplarının oluşmasında anlatıcı kadar soru soranın da önemli olduğunu söylüyor. Söylenen sözün açılması anlamlı sorularla mümkün. Bu yüzden söyleşi yazarlığı ayrı bir mahareti gerektiriyor.

İdris Yamantürk’ün anılarını Osman Çakır yayına hazırlamış. Çakır muhataplarını konuşturmayı başarmış bir röportaj yazarı.

Osman Çakır, 12 Eylül 1980’den önce Devlet gazetesinin, 12 Eylül’den sonra iseTürk Yurdu’nun editörlüğünü yapar. Soru sormasını biliyor olmalı ki, Nevzat Kösoğlu’nun ‘Bir Vatan Kurtarma Hikayesi’ adlı hatıraları da onun kaleminden çıkmış.

Türkiye’de yakın tarihi merak edenlerin Nevzat Kösoğlu’nun ‘Bir Vatan Kurtarma Hikayesi’ni ve İdris Yamantürk’ün ‘Türk Milletine Borcumuz Var’ adlı kitaplarını okuması lazım.

Meraklısı Nevzat Kösoğlu’nun anıları içinde Ötüken’in kuruluşundan eski MTTB’liAydın Doğan ile tefsir yayıncılığı görüşmesine yepyeni şeyler duyar.

İdris Yamantürk’ün anılarında çarpıldığım ilk anekdot, Yamantürk’ün Menderesve arkadaşlarının idamlarını önlemek için Necmettin Erbakan’la birlikte ihtilalcilerdenTalat Aydemir’le görüşmesi.

Milli Görüşçüler’in bu görüşmeden haberi var mı bilmiyorum. Erbakan’ın hayatını yazacak araştırmacıların bu önemli bağlantıyı mutlaka bilmesi gerekir.

5.Attila İlhan ve Milli Burjuvazi

Attila İlhan’a göre Türk Devrimi sosyalist bir devrim değil Ulusal Demokratik Devrim’dir. Ulusal Demokratik Devrim, Bürokrasi öncülüğünde gerçekleşen birBurjuva Devrimi’dir.

Ulusal Demokratik Devrim’de öncelikle ekonomi milli olacak. Ekonomi Türkiye’nin çıkarlarına göre çalıştırılacak. Ulusal olması gereken Burjuvazi’nin kompradorlaşması yüzünden iktidarBürokrasi’nin elinde kalmıştır. Attila İlhan’a göre Atatürk sonrası Türkiye Tarihi, Bürokrasi ile Burjuvazi’nin iktidar mücadelesine döner.

Şimdi Türkiye’de iki burjuvazi oluştu. Bir Anadolu Burjuvazisi var, bir Komprador Burjuvazi var.

Aslında bunun tek bir Burjuvazi olması lazım ve Milli Burjuvazi olması lazım.

Milli Burjuvazi olsun ister muhafazakar partisini kursun, ister liberal partisini kursun, başımızın üstünde yeri var.

Evet ekonomi Türkiye’nin çıkarlarına göre çalıştırılacak. İster Komprador Tekelci Sermaye ister Anadolu Burjuvazi olsun Burjuvazi gidipBatı’yla anlaşıp memleketi nasıl soyacağının hesabına girerse yabancılaşıyor.

6.Hatime: Fikirsiz burjuvazi ötekileşir

Fikirsiz burjuvazi ötekileşir… Bu sosyolojik olgu tecrübelerle sabit. Geçmişin milliciAnadolu Sermayesi bugünün TÜSİAD’ını oluşturuyor.

İngiltere, Almanya ve Fransa’da Milli Burjuvazi’nin oluşma şekillerini araştırmak lazım. Fikirle, sanatla, edebiyatla, resimle Milli Burjuvazi’nin bağını kurmak gerekiyor. Yerli Aydın’ın atmosferini sağlamadan sahici eserlerin ortaya çıkışı tesadüflere kalmış durumda. Milli Burjuvazi şekillenmeden ülkelerin bağımsızlığını korumak mümkün değil.

Kimse hatırlamak istemese de Anadolu Sermayesi’nin asıl banisi Süleyman Demirel’dir.

Merkez Sağ iktidarların Yeni Sınıf’çı temayülleri TOBB başta olmak üzere sahiciAnadolu Sermayesi’ni zorluyor. Bu yüzden TOBB’un ekonomik yaklaşımlarına kulak vermek gerekiyor. Özellikle Süleyman Demirel’in TÜSİAD’a karşı TOBB’u esas aldığını unutmayalım.

Gavur işbirlikçiliğine girerse Anadolu Sermayesi’ni cami yapmak bile kurtaramaz.

Tıpkı Komprador Tekelci Sermaye’yi Laiklik ve Yunan-Latin Kültürü’nün kurtaramadığı gibi.
VEFAT-HABER

İdris Yamantürk Hayatını Kaybetti
12 Şubat 2021

Türk iş insanı İdris Yamantürk, 96 yaşında vefat etti.

GÜRİŞ Holding'in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Onursal Başkanı İdris Yamantürk, 96 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Yarım asrı aşkın faaliyetleri kapsamında GÜRİŞ Holding çatısı altında altyapı tesisleri, sınai tesisleri, barajlar ve HES’ler, termik santraller, sulama ve su arıtma tesisleri, iş merkezleri ve oteller, yollar ve metrolar, devlete bağışlanan okullar başta olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında 100’e yakın eser meydana getirilmesine vesile olan Yamantürk, çalışmalarını Türk dünyasının geniş bir bölümünde sürdürüyordu.

Türk Ocakları, Türkiye Milli Kültür Vakfı ve Türk Dostluk Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarında üyeliği olan ve çalışmalar yürüten Yamantürk'ün yanı sıra kaleme aldığı ve Ötüken Neşriyat'tan yayımlanan Türk Milletine Borcumuz Var adında bir eseri de bulunuyor.

Beşiktaş Kulübü'nden Başsağlığı Mesajı

Türk spor camiasına da önemli katkıları dokunan Yamantürk'ün vefat haberi üzerine oğlu Tevfik Yamantürk'ün Divan Kurulu Başkanlığını icra ettiği Beşiktaş Kulübü'nden bir başsağlığı açıklaması yayımlandı. Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Divan Kurulu Başkanımız Tevfik Yamantürk'ün babası İdris Yamantürk'ün vefat ettiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah'tan rahmet; Yamantürk ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz."Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com