Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Yusuf Bilge Özboyacı

şair, yazar


Yusuf Bilge1 Ağustos 1952 tarihinde Isparta Yalvaç’ta doğdu. Babası M. Ali Bey Leblebiciler Mahallesi Boyacılar sülalesinden, annesi Dürdane Hanım Kaş Mahallesi Hacıbeyler’dendir. İlkokulu Gelendost ilçesinde, ortaokul ve liseyi Yalvaç’ta okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan 1975 yılında mezun oldu. Başbakanlık Personel Dairesi’nde kontrolör olarak çalıştı. Toprak Tarım Reformu Müsteşarlığı Urfa ve Konya birimlerinde Araştırma-Eğitim Uzmanlığı yaptı. Beş yıllık devlet hizmetinde bulunduktan sonra istifa ederek serbest ticarete atıldı. Orman ürünleri, tekstil ve oto lpg dönüşümü üzerine girişimleri oldu. Bu arada İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme üzerine Yüksek Lisans eğitimi aldı. 'Balkanlardan Türk Göçleri ve Göç Sosyolojisi' konulu tezini hazırladı. 2006 yılında emekliye ayrılarak kendisini tamamen edebî çalışmalara verdi. 1983’ten bu yana İstanbul’da ikamet ediyor. Evli ve dört çocuk babasıdır. Aydınlar Ocağı, Türk Ocağı, ESKADER, TYB ve İLESAM üyeliklerinin yanı sıra Turan Kültür Vakfı’nın da kurucu üyesidir.

Yusuf Bilge’nin edebî anlayışı Yahya Kemal çizgisinde “kökü mâzide olan âtiyiz” özdeyişine yatkındır. Şiiri fazlalıklarından arınmış, en üst sanat olarak kabul eder. Ona göre şiir, sanatların sanatıdır ve kalıcı olanın peşine düşmelidir. Türk edebiyatını bütün dönemleri ve anlatım biçimleriyle kesintisiz bir süreç olarak kabullenir ve sever. Şiirleri ve yazıları, 1968 den günümüze çeşitli dergi ve gazetelerde yer almıştır. Bilge-Oğuz Yayınevi tarafından 2010 yılında yayınlanmış iki kitabı bulunuyor: Sıla Boyutu ve Uyan Türk Destanı. Şiir ve yazıları, köşe yazarı olduğu Sanatalemi.net’te yayımlandı.

27 Kasım 2021 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
HABER

Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü Yusuf Bilge’nin
28 Kasım 2013

Her yıl bir şaire verilen Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü’nün bu yılki sahibi Yusuf Bilge oldu. ESKADER’in düzenlediği “Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü”nün töreni, 2 Aralık Pazartesi günü saat 14.00’te Tanpınar Müzesi’nde gerçekleşecek. Törende, Bilge’ye ödülü verilecek.

Her yıl bir şaire verilen Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü’nün bu yılki sahibi Yusuf Bilge oldu. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin Orhan Şaik Gökyay’ın manevi oğlu ve öğrencisi Kudret Ünal’ın himayesinde düzenlediği “Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü” dün sonuçlandı. Prof. Dr. Prof. Dr. Durali Yılmaz, Kudret Ünal, Ahmet Özdemir, İsa Kocakaplan, Şerif Aydemir ve Mehmet Nuri Yardım’dan oluşan seçici kurul, dün nihai karar için toplandı. Daha önce kendilerine ulaşan basılmış şiir kitaplarını inceleyen jüri, bu yıl Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü’nün, Yusuf Bilge’ye verilmesini oy birliği ile kararlaştırdı. “Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü”nün töreni 2 Aralık Pazartesi günü saat 14.00’te Ahmet Hamdi Tanpınar Müzesi’nde (Alayköşkü) gerçekleşecek. Ödül Töreninde, Bilge’ye bir başka usta şair tarafından beratı verilecek. Törende, dinleyicilere Yusuf Bilge’nin şiir kitapları da armağan edilecek.

Her yıl gerçekleşen Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü bu yıldan itibaren ESKADER tarafından düzenleniyor. Bu yıl Ödül için 28 şairimizin şiir kitapları ESKADER’e gönderildi. Diğer bazı usta şairlerimizin de katıldığı yarışmaya gönderilen eserler büyük bir titizlikle incelendi. Seçici Kurul, Orhan Şaik Gökyay’ın şiir anlayışı ve tarzına yakın olması dolayısıyla Yusuf Bilge’ye ödülün verilmesini oybirliği ile kararlaştırdı. Şair Bilge bu ödüle, 2010’da yayımlanan Sıla Boyutu isimli eseri ile hak kazanmış oldu.
VEFAT-HABER

Yusuf Bilge Büyükboyacı vefat etti
27 Kasım 2021

Şair, yazar ve fikir adamı Yusuf Bilge Büyükboyacı vefat etti.

Türk edebiyatının usta kalemi Yusuf Bilge Büyükboyacı hayatını kaybetti. 69 yaşında aramızdan ayrılan Yusuf Bilge Büyükboyacı Türk edebiyatının öncü yazarlarındandı.

27 Kasım 2021 saat 18.00 de rahmet-i Rahman’a kavuştu. Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride.

69 yaşında hayata veda eden Edebiyatcı Yusuf Bilge Büyükboyacı cenazi 28.11.2021 pazar günü Ümraniye/Çakmak-Armağanevler Hz Ali Camiinden kaldırıldı.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com