Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mahmut Eskiyörük

Tire Süt Kooperatifi Başkanı46 yıl önce kurulan ve 10 yıl öncesine kadar sadece birkaç üreticiden süt toplayıp işleyebilen atıl durumdaki Tire Süt Kooperatifi'nin yönetmini devralan Eskiyörük, son 10 yılda yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin örnek gösterilen bir kooperatifi haline getirdi. Kooperatif bugün “üreticiden tüketiciye” sloganıyla, 68 süt alım merkezindeki 50 bin inekten, günde 150 ton süt elde edilen bir kooperatif olarak faaliyetlerini sürdürürken, ortağı olan köylülerin de gelirine katkıda bulunuyor. İzmir’in Tire ilçesinin köylerinde faaliyet gösteren Tire Süt Kooperatifi’ne ortak olan köylüler, her gün ineklerinden elde ettikleri sütü kooperatifin süt alım merkezlerine teslim ederken, tarımsal üretim için gerekli olan ziraat makinelerini, yemleri, traktörlerinin yakıtını kooperatifin imkanları ile sağlıyorlar.

Tire Süt Kooperatifi, 63 köydeki 1870 çiftçiye geçim kaynağı sağlıyor.

Eskiyörük ayrıca İzmir'de 30'un üzerinde tarım ve tarımsal sanayi temsilcisinin üç yıl önce kurduğu İzmir Tarım Grubu (İTG) başkanlığına da seçildi.

HAKKINDA YAZILANLAR

Takip EtÜreticiden tüketiciye
Hürriyet 10 Ocak 2013

Sabancı Vakfı, hayata geçirdiği “Fark Yaratanlar” programıyla toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlatmaya devam ediyor.Dördüncü sezonun yeni fark yaratanı 63 köyde 1870 ortağı bulunan, Türkiye’nin ilk organik pastörize sütünü üreten Tire Süt Kooperatifi. 46 yıl önce kurulan ve 10 yıl öncesine kadar sadece birkaç üreticiden süt toplayıp işleyebilen atıl durumdaki Tire Süt Kooperatifi, son 10 yılda yaptığı çalışmalar ile Türkiye’nin örnek gösterilen bir kooperatifi haline geldi. Kooperatif bugün “üreticiden tüketiciye” sloganıyla, 68 süt alım merkezindeki 50 bin inekten, günde 150 ton süt elde edilen bir kooperatif olarak faaliyetlerini sürdürürken, ortağı olan köylülerin de gelirine katkıda bulunuyor. İzmir’in Tire ilçesinin köylerinde faaliyet gösteren Tire Süt Kooperatifi’ne ortak olan köylüler, her gün ineklerinden elde ettikleri sütü kooperatifin süt alım merkezlerine teslim ederken, tarımsal üretim için gerekli olan ziraat makinelerini, yemleri, traktörlerinin yakıtını kooperatifin imkanları ile sağlıyorlar.

KÖYLÜLERİ KURTARAN PROJE

Tire Süt Kooperatifi, tarımsal üretimin ve üreticinin devamlılığının kooperatifleşmeyle mümkün olduğuna dikkat çekiyor. Tire Ovası’nda tütüncülük ve pamukçuluğun bittiğini, sütçülüğün en büyük geçim kaynağı olduğunu belirten Mahmut Eskiyörük, Tire’de sütçülüğün bitmesi halinde, kentlere göç eden ailelerin çocuklarının mutsuz büyüyeceğini söylüyor. Tire Süt Kooperatifi, 63 köydeki 1870 çiftçiye geçim kaynağı sağlıyor. Bölgede 10 yıl öncesine kadar yoksullukla mücadele eden köylüler, kooperatif sayesinde inek sayısıyla orantılı olarak aylık 1.500 TL’den başlayan gelir elde ediyor.

Tire Süt Kooperatifi’nde sağımdan depolamaya ve soğutma zincirinden tüketiciye ulaşana kadar tüm işlemler el değmeden yapılıyor. Türkiye’nin ilk organik pastörize sütünü üreten Tire Süt Kooperatifi, organik peynir, organik ayran ve et mamullerini de İzmir’deki iki büyük market zincirinde ve kooperatife ait üç büyük mağazada tüketicilere sunuyor.

Kooperatifin, tüketiciye en çok dokunan hizmeti ise “Alo 500 18 18 Eve Süt” motorlu süt servisi. Servisi arayanların sütleri, birkaç dakika içinde evlerine teslim ediliyor.
sondevir yazısı
Fukuyama’yı döven sütçü!
Sondevir yazarı Mahmut Çetin bu hafta Mahmut Eskiyörük'ün başarı hikayesini yazdı.


YORUM

Sütü helal eden adam Mahmut Eskiyörük
Yazan A. Yener ÖZKESEN
ekonomik çözüm 1 Ocak 2013

Mahmut Eskiyörük Tireli bir kardeşimiz. Çiftçilikten gelme. Toprak ve hayvanlarla iç içe bir ömür geçiriyor. Varsa yoksa onun için Tire ve süt.

Doğduğu şehre olan aşkından beldenin kalkınması için elinden geleni yapıyor. Tire Süt Kooperatifi kurucuları arasında yer alıyor ve bu kooperatifin giderek büyümesini sağlıyor. Şimdilerde Tire Süt’ün adının Türkiye genelinde yaygın bir şekilde yer almasını sağlıyor. Mahmut Eskiyörük sütçülüğün gelişmesi için sütün bir gramının bile heba olmaması gerektiğine inanıyor; bu nedenle Tire’de yoğurt ve peynir üretimine de önemli katkı sağlıyor. Ayrıca Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başlattığı okul sütü projesinde de en önde yer alanlardan biri oldu. Ancak bu konuda dertli mi dertli. Bir dokun bin ah işit. Bana şunları iletti: ‘’Milyonlarca çiftçimizi yakından ilgilendiren projenin hayata geçmesine sevinmiştik. Büyümekte olan süt sektörü, sadece tarımın değil, Türk ekonomisinin de tetikleyici unsurlarından biri olacak. Her gün 7 milyon 200 bin öğrencimize süt dağıtımının gerçekleştirilmesi, bir yandan genç nesilleri daha sağlıklı olmaya teşvik edecek, diğer yandan da arz-talep dengesizliğini giderici bir rol oynayacak. Uygulamanın başında ortaya çıkan bazı talihsiz gelişmeler bizleri karamsarlığa sevk etmemeli ve bu projeyi baltalamamalı.’’ Bütün bu uğraşlara karşın çocuklarda süt içme alışkanlığının geliştirilemediğini üzüntüyle anlatan Eskiyörük el birliği ile yapılacak sütü sevdirme kampanyasının özellikle çocukları daha çok süt içmeye yönelteceğine inanıyor.

SÜT ÜRÜNLERİNDEKİ FELAKET

ESKİYÖRÜK peynir üretimi yaparken başından geçen bir olayı da şöyle iletiyor: ‘’ Kooperatifimize ait peynir fabrikamızda kaşar peyniri üretimine geçtik. Kaliteyi en üst noktada tuttuk. Ürettiğimiz peynirlere İstanbul’dan bir alıcı çıktı. Bizim 7.5 TL’ye mal ettiğimiz peyniri 1TL fark koyarak 8.5TL’ye vermek istedik ancak alıcı itiraz etti ve ‘’Size 5.5 TL den istediğiniz kadar kaşar peyniri göndereyim’’ dedi. Tam bu noktada söze atıldım ve şöyle dedim: “Peki siz neden daha ucuza peyniri üretemiyorsunuz; diğerleri süt tozu koyarak mı maliyeti düşürüyor?” şeklinde sorduğumda Mahmut ESKİYÖRÜK bir ah çekip “bak dostum” diyerek şunları anlattı: “Ucuz peynirin içinde neler olduğunu bir görseniz bir daha peynir yemeye tövbe edersiniz. Çamaşır sodasından tutun da düşündüğünüz her türlü kimyasal peynire katkı maddesi olarak giriyor ve böylece ucuz peynir yapılıyor.’’ Yine söze atılıyorum “peki piyasa kontrolü yok mu?’’ diye soruyorum: ‘’Piyasa kontrolü var ama yeterli olmuyor. Bu tür merdiven altı üretim yerlerinin biri kapanıyor diğeri ortaya çıkıyor’’ diyor.

İşte süte gönül veren; “sütümüz herkese helal olsun” diyen Mahmut Eskiyörük’ün süt ve süt ürünleri ile ilgili kısa bir söyleşisi. Gerek üreticilere gerekse tüketicilere dersler çıkaracak bu kısa söyleşinin sonunda konu gene dönüp dolaşıyor bu sektörün en tepesinde olanlara yani bakanlığa. Her bir karış toprağından cevher fışkıran yurdumuzun yıllar yılı en önemli geçim kaynaklarından biri olan süt ve süt ürünleri sektörünü daha ileri noktaya taşımak değerli devlet büyüklerimizin denetimlerine ve yönlendirmelerine bağlı. Böylece kaliteli süt ve süt ürünleri üretmenin ve tüketmenin mümkün olacağına inanıyorum.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   ÜÇ BÜYÜKLERİN ŞEHİT FUTBOLCULARI
   Biyografik Araştırma Kitapları biyografimarket'te
   24 Haziran 2018 Milletvekili Listesi
   Dünyayı biçimlendiren 40 hikâye
   Tıva Kaynakça
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ DİZİN
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ İÇİNDEKİLER
   AFRİN ŞEHİTLERİ
   KKTC 2018 SEÇİMİ MİLLETVEKİLLERİ
   BİR NESLİN ÖNCÜLERİ DİZİN

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com