Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Selma Argon

Mehmet Akif'in torunu Argon: Dedemin aşkı vatanıydı, bayrağıydı, Allah'ıydıMehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, "Dedemin aşkı, vatanıydı, bayrağıydı, Allah'ıydı, peygamberiydi, askeriydi" dedi.Argon, İhsangazi Belediyesinde düzenlenen "Dedem Mehmet Akif Ersoy" konferansında yaptığı konuşmada, Mehmet Akif gibi bir insanın torunu olmanın çok büyük bir sorumluluk gerektirdiğini söyledi.

Ersoy'un çok sevilen ve çok yönlü bir insan olduğunu vurgulayan Argon, "Her zaman 'Bana Allah tarafından büyük bir onur verilmiş' diyorum. Onun kızının kızı olmak benim için çok büyük bir şeref" ifadesini kullandı.

Argon, Akif'in şiirlerinde Çanakkale'yi destanlaştırarak, Türk askerine en güzel hediyeyi verdiğini anlatarak, şunları kaydetti:

BU NASIL BİR AŞKTIR

"Şiirlerini bu yaşımda okurken hala tüylerim diken diken oluyor. Nereden çıkmış bu kelimeler, nasıl yazılmış, nasıl bir vatan, nasıl bir Allah sevdalısı, nasıl askerine bayrağına güvenmiştir, vatanının her bir toprağına nasıl aşıktır- Dedemin aşkı vatanıydı, onun aşkı bayrağıydı, Allah'ıydı, peygamberiydi, askeriydi. Bundan daha güzel bir aşk onun için düşünülemezdi zaten."

Dedesi Akif'in en önemli konuşmalarını Kastamonu'daki Nasrullah Camisi'nde yaptığına dikkati çeken Argon, bu konuşmaların çoğaltılıp cephelerde askerlere "moral olsun" diye dağıtıldığını söyledi.
3 Mayıs 2013


HABER

Mehmet Akif'in torunundan teşekkür

Mehmet Akif'in torunu Selma Argon: ''Sayın Başbakan'ın, Safahat için kullandığı cümleler başta ailesi olarak bizleri derinden etkilemiş ve her defasında yeri geldikçe şiirlerini seslendirdiği, kitlelerle sözlerini paylaştığı için kendisine duyduğumuz minneti artırmıştır.''

Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, dedesinin ''Safahat'' kitabını ''yakın tarihimize ışık tutan bir tarih kitabı, bir milletin ve medeniyetin temellerini çerçeveleyen bir felsefe kitabı, geçmişin ruhuyla geleceği şekillendiren bir fikir kitabı'' olarak niteleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sözleri ve tavsiyeleri için teşekkür etti.

Argon, mesaj yayımlayarak, Erdoğan'ın ''The Istanbul Review'' dergisine verdiği röportajda, dedesi Mehmet Akif Ersoy'un ''Safahat'' kitabıyla ilgili kullandığı samimi ve içten ifadelerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

''Safahat''ın üzerinden geçen bunca yıla rağmen hala etkisini sürdürüyor olmasının ruhunun diriliğiyle izah edilmesi gerektiğini ifade eden Argon, ''Milletimizin ruh ve manadaki diriliği Safahat'ı da diri tutmuştur. Safahat sadece bir şiir kitabı değildir. Biz büyüklerimizden duyardık, bazı söz ustaları Safahat'ın içinde geçen şiir ve dizelerin bir çoğunun ayet ve hadislerin izahı, açıklayıcısı olduğu için kitaba azami hürmet gösterirler, ona çok değer verirlerdi. Safahat, Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi bir milletin ve medeniyetin temellerini çerçeveleyen bir felsefe kitabıdır, geçmişle geleceği aynı ruh ve manada bütünleştiren bir fikir kitabıdır'' değerlendirmesinde bulundu.

Ersoy'un İstiklal Marşı'nda ortaya koyduğu tarih, millet ve din bilincinin ''Safahat'' kitabında da kendisini açıkça gösterdiğinin altını çizen Argon, yayınevlerinden ''Safahat''ın Türkiye'de Kur'an-ı Kerim'den sonra en çok satılan ve okunan kitap olduğunu öğrendiğini belirtti.

Mesajında, ''Bu ilgi dahi halen bu milletin geçmişiyle, tarihiyle, diniyle olan sarsılmaz bağının bir işaretidir'' düşüncesine yer veren Argon, torunları olarak başta kendilerine ve millete çizdiği ufuk çizgisinde yola devam edeceklerini vurguladı. Argon, kurdukları Mehmet Akif Ersoy Düşünce Derneği aracılığıyla ''Safahat''ın toplumun tüm kesimlerinde okunması için güzel hizmetler yapmayı planladıklarını ifade etti.

Argon mesajında, ''Sayın Başbakan'ın bu ülkenin lideri sıfatıyla yaptığı açıklamasında Safahat için kullandığı cümleler başta ailesi olarak bizleri derinden etkilemiş ve her defasında yeri geldikçe şiirlerini seslendirdiği, kitlelerle sözlerini paylaştığı için kendisine duyduğumuz minneti artırmıştır. Bu vesileyle kendisine Akif'in ailesi sıfatıyla tekrar teşekkürlerimizi sunuyorum'' ifadelerini kullandı.

sondevir 25 Temmuz 2012Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   ÜÇ BÜYÜKLERİN ŞEHİT FUTBOLCULARI
   Biyografik Araştırma Kitapları biyografimarket'te
   24 Haziran 2018 Milletvekili Listesi
   Dünyayı biçimlendiren 40 hikâye
   Tıva Kaynakça
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ DİZİN
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ İÇİNDEKİLER
   AFRİN ŞEHİTLERİ
   KKTC 2018 SEÇİMİ MİLLETVEKİLLERİ
   BİR NESLİN ÖNCÜLERİ DİZİN

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com