Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'da


Facebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mazhar-ı Can-ı Canan .

mutasavvıfİnsanları Hakk’a davet eden, doğru yolu göstererek hakiki saadete kavuşturan ve kendilerine Silsile-i aliyye denilen alim ve velilerin yirmi yedincisidir. İsmi, Şemseddin Habibullah’tır. Hazreti Ali’nin neslinden olup, seyyiddir. Yirmi sekiz batında HazretiAli’ye ulaşır. Babası Mirza Can’dır. Bu isme izafeten Can-ı Canan denilmiştir. 1699 (H.1111) veya 1701 yılında Ramazan-ı şerifin on birinde Cuma günü doğdu ve 1781 (H. 1195) yılında yine bir Cuma günü Delhi’de şehit edildi. Kabri, Şah Cihan Camii yakınındaki Dergah Camii’nde bulunan dört kabirden biridir.

Mazhar-ı Can-ı Canan hazretleri, küçük yaşta ilim ve marifet öğrenmeye ve çeşitli maharetler kazanmaya başladı. İlim ve marifetler yanında; çeşitli sanat ve fen ilimlerini de öğrendi. Mazhar-ı Can-ı Canan hazretleri on altı yaşındayken babası vefat etti. Vefatından önce kendisine vasiyette bulunup; “Oğlum! Bütün vaktini, kemalatı yani olgunlukları ve üstün dereceleri elde etmek için harca! Kıymetli ömrünü boş şeylerle geçirme!” dedi. Babasının vefatından sonra bu vasiyetine uyarak ilim öğrenmeye ve öğrendikleriyle amel etmeye başladı. Kendisini tasavvuf yolunda yetiştirmek için nerede büyük bir zatın haberini alsa, hemen ziyaretine gider, sohbetine katılırdı. Kelimullah Çeşti, Şah Muzaffer Kadiri, Şah Gulam Muhammed Muvahhid, Mir Haşim Caliseri gibi velilerin yanında ve daha pekçok büyük zatın sohbetinde bulunarak kendini yetiştirdi.

Mazhar-ı Can-ı Canan hazretleri; tefsir ve hadis ilmini Hacı Muhammed Efdal Siyalkuti’den; Kur’an-ı Kerim ilmini, Hafız Abdürresul Dehlevi’den ve Farisi lisanını babasından tahsil etti. Bu arada İmamıRabbani hazretlerinden feyz alan Şeyh-üş-Şüyuh Muhammed Abid hazretlerinin feyz saçan huzurlu sohbetlerine kavuştu. Bir zaman hizmetinde bulundu. Ayrıca Kadiri, Çeşti ve Sühreverdi yollarında icazet aldı. Daha sonra Seyyid Nur Muhammed Bedevani’nin sohbetlerine dört sene devam ederek, yirmi iki yaşında halifesi ve varis-i ekmeli oldu. Tasavvufta Müceddidiyye yolunda yüksek derecelere kavuştu ve otuz yıl insanlara doğru yolu gösterdi. Ders ve sohbetlerine; alimler, amirler, veliler ve halk devam edip, kendisinden çok feyz aldılar. Yetiştirdiği talebelerinin sayısı çoktur. Bunlardan ellisi, tasavvufta Makamat-ı Ahmediyye denilen yüksek dereceye ulaşmıştır. Seyyid Abdullah-ı Dehlevi ve Muhammed Senaullah-i Osmani Pani-püti Dehlevi talebelerinin meşhurlarındandır. Abdullah-ı Dehlevi hocasından duyduklarını Makamat-ı Mazhariyye’sinde toplamış, Senaullah-i Pani-püti de hocasının ismine nisbetle Tefsir-i Mazhari adlı bir tefsir yazmıştır.

Mazhar-ı Can-ı Canan hazretleri kemal derecede zühd ve tevekkül sahibiydi. Dünyadan ve dünyaya düşkün olanlardan son derece sakınırdı. Kendisine verilmek istenen hediyeleri kabul etmezdi. Mazhar-ı Can-ı Canan hazretleri hocalarına büyük bir muhabbet ve ihlasla bağlıydı. Bilhassa İmamıRabbani hazretlerine derin bir muhabbeti vardı. “Her neye kavuştuysam, hocalarıma olan muhabbetim sebebiyle kavuştum. Kulun amelleri nedir ki, Allahu Teala’nın rızasına kavuştursun! Fakat Allahu Teala’nın rızasına kavuşmuş ve makbul kullarından olan zatları sevmek, onlara muhabbet beslemek, Allahu Teala’nın rızasına kavuşmak için en kuvvetli vasıtadır” buyurdu.

Şehitlik derecesine kavuşmayı çok arzu eden Mazhar-ı Can-ı Canan hazretlerinin, ömrünün son günlerinde huzuruna gelip gidenler iyice artmıştı. 1781 senesinin Muharrem ayının yedisinde Çarşamba gecesi kapısının önünde pekçok kimse toplanmıştı. Bunlar arasından üç kişi ısrarla içeri girmek istiyorlardı. Nihayet izin alıp içeri girdiler. Bunlar Moğol ve Mecusiydiler. Huzuruna girince; “Mazhar-ı Can-ı Canan sen misin?” dediler. Mazhar-ı Can-ı Canan hazretleri de; “Evet benim.” buyurdu. Meğer bunlar Mazhar-ı Can-ı Canan hazretlerini, kasdedip, öldürmek üzere gelmişlerdi. İçlerinden biri üzerine hücum edip hançer vurmaya başladı. Vurulan hançer darbesi kalbine yakın bir yere isabet etmiş, ağır yaralanmış ve yere yıkılmıştı. Mazhar-ı Can-ı Canan hazretleri bu haliyle üç gün daha yaşadı. Yaralarından devamlı kan aktı. Üçüncü gün Cuma günüydü. Öğle vakti ellerini açıp Fatiha-i şerifi okudu. İkindi vaktinde; “Günün bitmesine kaç saat vardır?” buyurdu. Dört saat vardır dediler. O gün hem Cuma, hem de aşure günüydü. Akşam olunca üç defa derin nefes aldı ve şehit olarak vefat etti.
Mazhar-ı Can-ı Canan hazretleri buyurdu ki:

“Kim dünyaya düşkün olanlar arasına karışırsa, sohbetin bereketlerine ve tasavvufun nurlarına kavuşamaz! Bir kimse dünyaya düşkün olanlar arasına ihtiyaç olduğu kadar karışır, halis niyetle ve batıni nisbetini muhafaza ederek aralarında bulunursa zararı yoktur.”

“Dünya mel’undur ve dünyada olan şeylerden Allah için yapılmayanlar da mel’undur. Allahu Teala’nın sevgisiyle dünya sevgisi bir araya gelmez. Allahu Teala’nın rızasına kavuşmak için masivayı yani Allahu Teala’dan başka her şeyi ve bütün maksatları terketmek lazımdır.”

“Takvanın ve veranın yani haramlardan ve şüpheli şeylerden sakınmanın yolu, Resulullah sallAllahu aleyhi ve selleme hakkıyla uymak ve O’nun bildirdiklerini candan kabul etmektir. Kendi halinizi, Kitap ve Sünnette bildirilen hususlar ile karşılaştırınız. Eğer, Kitap ve Sünnette bildirilen hususlara yani dinin emirlerine uygunsa makbuldür. Uygun değilse merduddur, reddedilecekdir. Ehlisünnet ve cemaat itikadı üzere olmak lazımdır.”

“Evliyanın mezarlarını ziyaret edip, gönlü toplamak için feyz dilemelidir. Evliyanın büyüklerinin ruhlarına Fatiha ve salevat sevabı göndererek, onları Allahu Teala’ya kavuşmak için vesile yapmalıdır. Zahir ve batın saadetlere, ancak onlar vasıtasıyla kavuşulur.”

“Allahu Teala’ya kavuşmak iki yolla olur! Birincisi Allahu Teala’nın bütün emir ve yasaklarını eksiksiz yapmak, ikincisi Allahu Teala’nın sevdiği bir kulunu çok sevmek, kurtuluşuna onu vesile bilmektir. İkincisi yapılınca, emir ve yasaklar kolay gelir. Yapılan kusurlar da o büyüğün hürmetine affedilir. Böylece Allahu Teala’ya daha kolay kavuşulur.”
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   ÜÇ BÜYÜKLERİN ŞEHİT FUTBOLCULARI
   Biyografik Araştırma Kitapları biyografimarket'te
   24 Haziran 2018 Milletvekili Listesi
   Dünyayı biçimlendiren 40 hikâye
   Tıva Kaynakça
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ DİZİN
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ İÇİNDEKİLER
   AFRİN ŞEHİTLERİ
   KKTC 2018 SEÇİMİ MİLLETVEKİLLERİ
   BİR NESLİN ÖNCÜLERİ DİZİN

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com