Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'da


Facebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Muzafferiddin  Gökbörü

Erbil Atabeyi


asker, siyaset adamı


El-Malik el-Muazzam Muzaffer ed-Din Ebu Nasr


Kök Böri, GökbörüBegtiginliler Sülalesinin Türkmen boyundan Zeyneddin Ali’nin oğludur. 1154 yılında doğdu.

Babası Zeyneddin Ali Küçük Begtigin, Musul Atabeylerinden İmadeddin Zengi’nin kumandanlarındandı. İmadeddin Zengi tarafından Musul valisi tayin edildi. İmadeddin Zengi’nin ölümünden sonra, Zeyneddin Ali, sınırlarını Şehrizor, Hakkari, Tekrit, İmadiye, Sincar Sahrası ile Harran Kalesini içine alacak şekilde genişletti. Zeyneddin Ali, son zamanlarında yaşlılığı ve hastalığı sebebiyle iktalarını Musul Atabeyi Kutbeddin Mevdud’a bırakarak Erbil’e çekildi. Muzafferiddin Gökbörü o zaman on dört yaşında idi. O yıl babası ölen Gökbörü, Erbil atabeyi oldu. Fakat Erbil’i idare ile vazifeli Mücahidüddin Kaymaz ile arası açıldı. Kaymaz, Muzafferiddin Gökbörü’nün idarecilik için yetersiz olduğunu, halifeye bildirdi. Halifenin muvafakatını alarak, Muzafferiddin Gökbörü’yü tevkif etti. Bir müddet sonra hapisten çıkarılan Muzafferiddin Gökbörü, giderek Erbil hakimiyetini yeniden temin için teşebbüslerde bulundu ise de, başarılı olamadı. Bağdat’tan Musul’a gelen Muzafferiddin Gökbörü, Musul Atabeyi İkinci Seyfeddin Gazi’nin hizmetine girdi. Seyfeddin Gazi de, Muzafferiddin Gökbörü’ye Harran şehrinin idaresini verdi.

Bu sıralarda Hama, Humus ve Baalbek’i alıp, Sincar Sahrasına kadar gelen Selahaddin Eyyubi, Seyfeddin Gazi’yi mağlup etti. İkinci karşılaşmalarında Seyfeddin Gazi, Selahaddin Eyyubi’ye yine yenildi. Gökbörü bu ikinci karşılaşmada çok kahramanlık gösterdi. Eyyubi ordusunun sol kanadını bozguna uğrattı fakat hezimeti önleyemedi. Öteden beri kendisine hasım olan Kaymaz’ın Musul idaresinin başına gelmesini istemeyen Muzafferiddin Gökbörü, Selahaddin Eyyubi’ye haber göndererek, kendisine tabi olacağını ve Harran’a gelmesini, kendisine yardım edeceğini bildirdi. Bunun üzerine Urfa’yı zapteden Selahaddin Eyyubi, Urfa’yı Harran’a bağlayarak idaresini Muzafferiddin Gökbörü’ye verdi.

Selahaddin Eyyubi’nin hemşiresi Rabia Hatun ile evlenen Muzafferiddin Gökbörü, birkaç sene Selahaddin Eyyubi’nin yanında kaldı. Haçlılara karşı olan mücadelesinde çok kahramanlık gösterdi. Asıl şöhretine bu savaşlarda kavuştu. Saffariye’de Haçlıları bozguna uğrattı. Kudüs kapılarının açılmasını ve Frenk Krallığının ortadan kaldırılmasını sağlayan Hattin Savaşında Muzafferiddin Gökbörü’nün mühim rolü oldu. Bu zaferlerden sonra tekrar Erbil’e döndü. Kırk dört yıl Erbil Atabeyi sıfatı ile bölgeye hakim oldu.

Cengiz’in Moğol sürülerinin yağma ve çapulculuklarından, idaresi altındaki yerleri kahramanca korudu. Ömrü mücadele ile geçen Muzafferiddin Gökbörü, dinine bağlı olan, alimleri ve fakihleri, himaye eden yardım müesseseleri kurmakta da devrinin seçkin devlet adamlarından idi. Cami, medrese, han, misafirhane, hastane; dul ve yaşlı kadınlar, süt emen yetim çocuklar için bakım evleri ve çocuk yuvaları yaptırdı. Çocuklara süt anneleri tuttu. Körler için dört tane alilhane, kurdurdu ve bütün bunların masraflarını karşılamak üzere zengin vakıflar tesis etti. Fakirlere, ihtiyar ve muhtaçlara her gün ekmek, mevsimlere göre de elbise ve diğer ihtiyaçlarını dağıtırdı. Erbil misafirhanelerinde yedirilip, yatırılan herkese giderken de yol paraları verilirdi. Her yıl hac seferleri tertip ederdi. Hacıların yoldaki emniyetini sağlamak için yanlarına muhafız verirdi. Ayrıca memurlar tayin edip, ellerine bol miktarda para vererek Mekke ve Medine’deki fakir ve muhtaçlara dağıttırırdı. Mekke’de çok hayratı vardı. Arafat’a ilk olarak su getirtti. En büyük zevki, sofilerin, alimlerin sohbetinde bulunmak, onların münazaralarını dinlemek idi. Bunun için çok zaman medrese ve hanegahlarda sabahlardı. Erbil, zamanında ilim, irfan ve medeniyet merkezi olmuş idi. Şehrin kalesini iyice tamir ettirdi. Yeni binalar yaptırdı. Peygamberimiz’i (sallalahü aleyhi ve sellem) çok sevdiğinin işareti olarak İslam aleminde ilk, büyük, muhteşem mevlit törenleri düzenledi. Zamanla törenler bütün İslam ülkelerine yayıldı. Mezarı Küfe’de Hazreti Ali’nin kabri yanındadır.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Biyografik Araştırma Kitapları biyografimarket'te
   24 Haziran 2018 Milletvekili Listesi
   Dünyayı biçimlendiren 40 hikâye
   Tıva Kaynakça
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ DİZİN
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ İÇİNDEKİLER
   AFRİN ŞEHİTLERİ
   KKTC 2018 SEÇİMİ MİLLETVEKİLLERİ
   BİR NESLİN ÖNCÜLERİ DİZİN
   BİR NESLİN ÖNCÜLERİ İÇİNDEKİLER

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com