Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

İsmet Yılmaz

TBMM Eski Başkanı


Milli Savunma Eski Bakanı


Sivas Milletvekili1961 yılında Sivas’ın Gürün ilçesinde doğdu. Gürün Cumhuriyet İlkokulu ve Gürün Ortaokulu’nda öğrenim gördü. İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi (Denizcilik Yüksek Okulu) Makine Bölümü’nden 1982 yılında; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1987 yılında mezun oldu.

İsveç Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde “Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi” alanında ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim Dalında iki ayrı Yüksek Lisans yaptı.

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk alanında doktorasını tamamladı.

Kamuda ve özel sektörde yaklaşık 20 yıl mühendis ve müşavir avukat olarak hizmet verdikten sonra 31.12.2002 tarihinde Denizcilik Müsteşarı olarak atandı.

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 114. maddesi uyarınca bağımsız olarak 08.05.2007 tarihinde Ulaştırma Bakanı oldu.

01.11.2007 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı.

Evli ve üç çocuk babası. İyi derecede İngilizce bilmektedir. 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri’nde Sivas’tan, AK Parti Milletvekili seçildi.HABER

Askerlik Kanunu değişiyor
9 Mayıs 2012

Yeni Askerlik Kanunu'yla asker alma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı'na devrediliyor. Tasarıya göre, askerlik meclisleri, ilk yoklama ile yedeklik yoklaması işlemleri kaldırılacak.

Muvazzaf subay ve astsubayların zorunlu hizmet süresi ise 15 yıldan 10 yıla düşecek. Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıya göre, asker alma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı'nca (MSB) yürütülecek. Askerlik şubeleri başkanlıklarınca kısa sürelerle teşkil edilen ve etkinliği kalmayan askerlik meclisleri, ilk yoklama ile yedeklik yoklaması işlemleri tarihe karışacak. MERNİS, Adres Kayıt Sistemi ve MSB Bilgi Sistemi'nin yürürlüğe girmesiyle birlikte uygulama alanı kalmayan ilk yoklama ve son yoklama işlemleri kaldırılacak. Yükümlülerin sağlık muayenelerinin yapılarak askerliğe elverişli olup olmadıkları, öğrenim durumları, meslekleri ve niteliklerinin belirlenmesi işlemine 'yoklama' denilecek. Yoklama işlemleri yaklaşık 14 aya yayılacak. Böylelikle, yoklama kaçağı sayısı ve yoklama dönemlerinde askerlik şubeleri önünde oluşan yükümlü yoğunluğu azaltılmış olacak. Askerlik çağına gireceklerin kimlik bilgileri İçişleri Bakanlığı'nca her yıl ekim ayında MSB'ye bildirilecek. Yükümlülerin sağlık muayeneleri, aile hekimlerince yapılabilecek. Fakülte ya da yüksek okul öğrencilerinin askerliği erteleme şartlarından olan okula devam mecburiyeti ve iki yıl üst üste sınıfta kalmama zorunluluğu kaldırılacak.

Yoklama için askerlik şubesi, elçilik veya konsolosluklara gelmeyen ve mazereti bulunduğuna dair belge ibraz etmeyenler veya kendiliğinden gelenler, asker hastanesinde muayene ettirilecek. Bu kişilere 100 TL idari para cezası verilecek. Fakülte veya yüksekokul bitiren kadın veya erkekler, gerekli şartları taşımaları halinde muvazzaf subay olmak için başvurabilecek. Subaylığa atananlar, askerî eğitimin ardından bir yıllık deneme süresine tabi tutulacak. Başarısız olan ve TSK ile ilişikleri kesilenlerden, devletin bu sürede yaptığı masraflar, kanunî faiziyle tahsil edilecek. Muvazzaf subayların mecburi hizmet süresi 15 yıldan 10 yıla indirilecek. Diğer kamu personellerinde olduğu gibi TSK personeli de birinci derecenin dördüncü kademesine kadar yükselebilecek. Halen görevde olan personel ile emekli adi malul, vazife malullüğü, aylığı bağlananlar ile dul ve yetim aylığı alanların intibakları gerçekleştirilecek. Sözleşmeli olarak 10 kişiye kadar Genelkurmay başkanı danışmanı çalıştırılabilecek.HABER

Milli Savunma Bakanı: Terörle mücadele çok iyi gidiyor
6 Ağustos 2012

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin terörle mücadelede zerre kadar taviz vermeyeceğini söyleyerek, "Hem hükümetimiz, hem Silahlı Kuvvetlerimiz, hem de emniyet güçlerimiz tarihinde olmadığı kadar güçbirliği ve diyalog içinde. Bu güçbirliği ve diyalogla terör örgütlerinin ifadesiyle 30 yıldır vermediği kayıpları vermiştir. Mücadele çok iyi gidiyor" dedi
HABER

Türk Savunma Sanayinde Büyük Hamle
3 Eylül 2012

Son yıllarda atağa geçen Türkiye savunma sanayisi dünya silah satışı liginde 2011'de sekizinci oldu. 700 milyon dolarlık kontrat imzalayan Türkiye, İsrail ve İspanya gibi devleri de koltuğundan etti. 2004-2011 arasındaki dönemde 8.7 milyar dolarlık ihracat yapan İsrail 2011'de 11'inciliğe geriledi.

ABD Kongresi'nin Araştırma Departmanı'nın dünya silah harcamaları üzerine hazırladığı bir rapor Türkiye açısından çok ilginç bir tabloyu da gözler önüne serdi. Savunma sanayisi kısa sürede 14 milyar dolara kadar fırlayan Türkiye ilk kez bir sektörde ilk 10'da yer alıyor. 2011'de dünya silah ihracatı listesine sekizincilikten giren Türkiye özellikle gelişmekte olan ülkelere silah satışı ile ön plana çıktı.

2016'DA 2 MİLYAR $ HEDEFİ
Sabah gazetesinin haberine göre; 700 milyon dolarlık kontrat imzalayan Türkiye, İsrail ve İspanya gibi devleri de koltuğundan etti. 2004-2011 arasındaki dönemde 8.7 milyar dolarlık ihracat yapan İsrail 2011'de 11'inciliğe geriledi. Türkiye dünyaya satışta ise yine sekizinci sırada yer aldı. Toplam satış miktarı ise 800 milyon doları buldu. Türkiye'nin savunma sanayisinde yerlilik oranı ise 2010 itibariyle yüzde 52'ye çıkmış durumda. Bu rakam 2004 yılında yüzde 15'ler düzeyindeydi. MarketResearch'ün "Savunma Sanayisi 2017" raporuna göre Türkiye'nin silah ihracatının 2016'da 2 milyar doları yakalayacağı öngörülüyor. Türkiye'nin iç siparişlerinin ise 8 milyar dolar olacağı belirtiliyor. Bilgi Üniversitesi STK Araştırmaları Birimi'nden Prof. Nurhan Yentürk'ün Askeri Harcamalar Raporu'na göre 2010'da sektörün göre cirosunun yüzde 35'ini özel sektör, yüzde 42'sini vakıf sektörü ve yüzde 23'ünü kamu kuruluşları gerçekleştirdi. Savunma Sanayisi İmalatçıları Derneği (SaSaD) üyelerinin 2010 yılı ciro büyüklüğü 2.73 milyar dolar olurken ihracatları da 634 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İRAN'LA SAVAŞ KORKUSU
Dünya silah pazarının 85.3 milyar dolarlık bir hacime ulaştığı 2011'de ABD pazarın dörtte üçüne sahip oldu. Rusya ise 4.1 milyar dolar silah satışıyla ikinci sırada yer aldı. 2010 yılında ABD'nin silah satışı sadece 21.4 milyar dolar olurken İran'la olası bir çatışmadan çekinen Körfez ülkeleri Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman rekor seviyelerde alım yaptı. Suudi Arabistan 84 adet F-15 jeti ve düzinelerce Apache ve Black Hawk türü helikopteri ABD'den alırken toplam silah alımı 33.4 milyar doları buldu. Bu sayı ABD'nin 2011'deki rekor satışının yarısını oluşturuyor.HABER

Millî tank Altay’ın test sürüşleri başarılı
Zaman 20 Ekim 2012

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük askerî projelerinden biri olan Altay tankında ilk prototip ortaya çıktı. Otokar tesislerinde test sürüşlerine başlayan ilk Türk tankının görüntülerine Zaman ulaştı.

Geçtiğimiz gün Otokar’ın Sakarya tesislerine giden Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkililerine gösteri yapıldı. Fotoğraflarda Altay, tamamen gerçek gövdesiyle test sürüşünde görülüyor. Kule ve top kısmı ise bire bir aynı ağırlıktaki maketten oluşuyor. Prototip üretimine 500 milyon dolarlık kaynak ayrılan milli tank projesi Altay için kritik dönemece girildi. İlk prototip modelle birlikte tasarım süreci de tamamlandı. 250 adetlik ilk parti seri üretiminin ise 2017’de başlaması bekleniyor. Fotoğraflardaki araç MTR adı verilen hareket kabiliyetini test edecek prototip. 2013’ün ilk çeyreğinde FTR yani atış testlerinin yapılacağı araç üretim bandından inecek. 2014’te iki ana prototip üretilecek. TSK ile birlikte testleri gerçekleştirilecek. 2016 sonu ya da 2017 başında Altay seri üretime hazır hale gelecek.

Altay projesinin teknik destek sağlayıcısı, Güney Koreli Rotem. Tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikasyon aşamalarının tamamlanması için Otokar ve Rotem birlikte çalışıyor. Prototipler üretildikten sonra seri üretim için tekrar ihaleye çıkılacak. Tasarım aşamasında G.Kore üretimi XK-2 ana muharebe tankı projesinden elde edilmiş tecrübelerden yararlanılıyor. Aracın Volkan-III tank atış kontrol sistemi ve tank komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanacak ve üretilecek. 120 mm’lik 55 kalibre ana silah sistemi, Hyundai-Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından, modüler zırh paketi ise Roketsan tarafından imal edilecek. İlk milli muharebe tankında dizel motor kullanılacak. Altay, TSK’nın belirlediği savunma stratejisine göre hazırlanıyor.

TSK şu anda, M-40, M-60 ve Leopart tanklarını kullanıyor. Özellikle M-48’lerin ömrünü tamamladığı, tören geçişlerinde bile sorun yaşadığı kaydediliyor. Türkiye coğrafyası ve komşularıyla kara sınırları göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’nin kendi tankını yapmasının önemli olduğu vurgulanıyor. Bazı uzmanlar ise yeni savaş konseptinde uzay teknolojileri, hava araçları ve elektronik harbin ön plana çıktığını vurgulayarak, büyük kara platformlarına büyük paralar yatırmanın mantıklı olmadığını savunuyor.HABER

İlk askeri keşif uydusu Göktürk-2 hayırlı olsun
6 Kasım 2012

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı doğrultusunda üretilen yer izleme istasyonu uzaya fırlatılmak üzere Çin'e uğurlandı. Türkiye'nin ilk askeri keşif uydusu Göktürk-2, 25 metrelik çözünürlüğe sahip.

Törende konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "İlk milli yer gözlem uydumuzu 2010 yılında göndermiştik. O uydu ile Türkiye'nin yüzde 98'ini görebiliyorduk. Şimdi Göktürk-2 ile dünyanın her yerinden görüntü alma imkanımızı olacak. Bu teknoloji sayesinde hem askeri hem de sivil bir çok konuda fayda sağlayacağız." diye konuştu.

Aralık ayı sonunda Çin'den uyduya fırlatılacak Göktürk uydusu 140 milyon TL değerinde. Türkiye'nin kendi uydusunu üretebildiğini, ancak hala uzaya fırlatma teknolojisine sahip olmadığını belirten Teknoloji Bakanı Ergün, "1 metreden 20 cm'ye kadar çözünürlüğe ulaşan uyduları uzaya fırlatma hedefindeyiz. Bu projeler Türkiye'nin teknoloji seviyesini gösteriyor. Kompleksler sona ererek, öz güvenler geliyor." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin ilk gözlem yer istasyonunun 26 Aralık'ta uzaya fırlatılacağını söyleyen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Türkiye'nin fırlatma teknolojisine sahip olmadığı için uydunun Çin'den fırlatıldığını bildirdi.

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükselttiğini hatırlatan Altunbaşak, "Fitch Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyesine yükseltti. Biz de özellikle Fatih Projesi gibi teknolojik projelerde Türkiye'ye yatırım yapma zorunluğu getiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan 2007 Mayıs tarihinde başlanan projenin bu yıl sonunda tamamlanması ve aralık ayı sonunda uzaydan ilk görüntülerin alınması bekleniyor. Proje, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK, TUSAŞ ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığınca hayata geçirildi.
HABER

Askerlik süresi kısalacak
Milliyet 5 Mayıs 2013

Hükümet, zorunlu askerlik süresini kısaltmaya hazırlanıyor.

Konuya ilişkin açıklama AK Parti'nin Kızılcahamam'daki kampında basına kapalı toplantıda Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan da askerliğe ilişkin bir çalışma yapıldığını doğruladı.

AK Parti Kızılcahamam Kampı'nın son gününde Başbakan Erdoğan ve bakanlar, milletvekillerinin sorularını cevapladı. Askerliğin kısalacağına ilişkin açıklama, milletvekillerinin Bakan Yılmaz'a bedelli askerliğe ilişkin soru yöneltmesi üzerine geldi. Milli Savunma Bakanı Yılmaz'a, "Bedelli askerlik ile ilgili talepler var. Bu yönde yeni bir çalışma yapılacak mı?" diye soruldu. İkinci kez bedelli uygulamasına sıcak bakmadıklarını, bu konunun gündemlerinde olmadığını ifade eden Yılmaz'ın "Ancak belki ileride askerliği kısaltacak bazı adımlar atılabilir" dediği öğrenildi.
HABER

Milli Savunma Bakanı Yılmaz: Çin tek alternatif değil, yeni tekliflere açığız
24 Aralık 2013

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, uzun menzilli hava savunma sistemine ilişkin görüşmelerin halen devam ettiğini söyledi. Çin ile henüz imza atılmadığını ifade eden Yılmaz, "Yeni tekliflere açığız" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, uzun menzilli hava savunma sistemine ilişkin, yeni teklife her zaman açık olduklarını belirtti.

Yılmaz, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile görüşmesi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gelen soru üzerine, Çin ile anlaşıldığı iddiaları nedeniyle ABD ve NATO'nun tepkisini çeken uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesine değinen Yılmaz, görüşmelerin henüz sonuçlanmadığını dile getirdi.

Yılmaz, "Ancak, bu birincinin yanında olan ikinci ve üçüncüden de yeni teklifler henüz somut olarak daha gelmedi. Ancak bize gelen bilgiler onların böyle bir hazırlık yaptığı şeklindedir. O tekliflerde gelirse bizim ilerleyeceğimiz yolda, önümüzü aydınlatır" diye konuştu.

Sürenin yıl sonunda bitip bitmeyeceğinin sorulması üzerine de Yılmaz, "Hayır. Daha öncedendi. Dolayısıyla ek bir süre uzatımı istedik, o tekliflerin geçerliliği için. Ama bu arada geçerlilikle birlikte, 'ilave teklifte vermek istiyoruz' diye bir çalışma yaptıklarını öğrendik. Verirlerse bizim yolumuzu aydınlatırlar" yanıtını verdi.

Tekliflerle ilgili sürenin ne zaman dolacağının sorulmasına karşılık Yılmaz, "Yeni teklife her zaman açığız. Bir diğer ülkeyle sözleşme imzalanmadığı sürece, yeni teklifler her zaman gelebilir, yolumuzu aydınlatır" dedi.
HABIR

Yerli 'ATAK'ın teslim töreni
9 Haziran 2014

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için milli imkanlarla geliştirilen "Taaruz ve Taktik Keşif Helikopteri (ATAK)", Kara Havacılık Komutanlığında düzenlenecek törenle yarın teslim edilecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçlarını karşılamak için milli imkanlarla geliştirilen "Taaruz ve Taktik Keşif Helikopteri (ATAK)", Kara Havacılık Komutanlığında düzenlenecek törenle yarın teslim edilecek.

TSK'nın ihtiyaçlarına uygun şekilde Taaruz ve Taktik Keşif Helikopteri üretilmesi amacıyla 2007 yılında imzalanan sözleşmenin ardından TUSAŞ tesislerinde üretilen ATAK, sahip olduğu tasarım özellikleri ve görev kabiliyetleriyle göz dolduruyor.

Yakın hava desteği görevleri ve çok amaçlı görevler için iki tip olarak tasarlanan ATAK helikopteri, ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevlerini başarıyla yerine getirebiliyor.

ATAK, yakın hava desteği görevleri için güdümsüz roketler (76 adet) ve 20 milimetre top ile donatılmasının yanı sıra çok amaçlı görevlere uygun biçimde en modern elektronik harp gereçleri entegre edilerek, 8 güdümlü anti-tank füzesi "Mızrak", 12 güdümlü "Cirit", 2 "Stinger" ile görev yapabiliyor.

TSK için 50 helikopterin tedarikine yönelik başlatılan program kapsamında, milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan ATAK helikopteri, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma özelliği taşıyor.

TUSAŞ tesislerinde üretimi tamamlanan ilk ATAK helikopteri prototipi, ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011'de gerçekleştirmişti.

HABER

Meclis Başkanlığına İsmet Yılmaz seçildi
1 Temmuz 2015

TBMM Başkanlığı yarışının galibi İsmet Yılmaz oldu. 4.turda Deniz Baykal'la yarışan İsmet Yılmaz, oyların 258'ini alarak Meclis başkanı seçildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Meclis Başkanı seçimi için ilk iki tur oylama dün yapılmıştı. Ancak hiç bir aday seçilmek için gerekli 367 oya ulaşamamıştı.

TBMM saat 15:00'da görüşmelere yeniden başladı. İdari işlemlerin ardından 3. tur oylamaya geçildi.

İllerin alfabetik sırasına göre kabine çağrılan vekiller oy kullanmaya başladı. Saat 15:30'da oy verme işlemi tamamlandı, ardından ardından oylar sayıldı. İşte Sonuçlar:

3.TUR SONUÇLARI

AK Parti'nin adayı İsmet Yılmaz: 259
CHP adayı Deniz Baykal:129
MHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu:80
HDP adayı Dengir Mir Mehmet Fırat:78

Bu oylamada hiçbir aday 276'yı geçemediği için dördüncü tur oylamaya geçildi. Bu son turda ise en çok oyu alan İsmet Yılmaz ve Deniz Baykal yarıştı....

HDP DENİZ BAYKAL'A OY VERDİ

Oylama sonucunda İsmet Yılmaz 258 oyla Meclis başkanı seçildi, Deniz Baykal ise 180 oyda kaldı.... 29 oy boş olarak kullanılırken, 78 oy ise geçersiz.

Oylama sonucu çıkan tabloya göre HDP'den 50 milletvekili Baykal'a oy verdi, 30 vekil ise boş oy kullandı. MHP ise boş oy kullandı...


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com