Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

İlham Aliyev

Azerbaycan Cumhurbaşkanı24 Aralık 1961 tarihinde Bakü'de doğdu. Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) kaynaklarına göre, orta öğretimini 1967-1977 yılları arasında Bakü'de tamamlayan İlham Aliyev, 1977'de Moskova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi'ne girdi. Üniversite eğitimini 1982'de tamamlayan Aliyev, aynı üniversitede asistan olarak kalmaya hak kazanırken, 1985 yılında Tarih ve Uluslararası İlişkiler konulu master tezini tamamladı ve üniversitede 1990 yılına kadar öğretim görevlisi olarak çalıştı.

İlham Aliyev, 1991 ve 1994 yılları arasında Moskova ve İstanbul'da çeşitli ticari faaliyetlerde bulundu. Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR'ın başkan yardımcılığını Mayıs 1994'ten itibaren üstlenen İlham Aliyev, 1995 ve 2000 yılı genel seçimleri sonucunda milletvekili olarak Milli Meclis'e girdi. Babası Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Genel Başkanlığını yürüttüğü YAP'ın Genel Başkan Yardımcılığına 1999 yılında seçilen İlham Aliyev, 1997'den beri Milli Olimpiyat Komitesi'nin başkanlığını da yapıyor.

Azeri Türkçesi'nin yanı sıra Rusça, İngilizce ve Fransızca'yı çok iyi bildiği ifade edilen İlham Aliyev'in 2 kızı ve 1 oğlu bulunuyor.
HABER

Baku'den Ankara'ya Dostluk Köprüsü
11 Eylül 2012

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı için bulunduğu Kebele'de Cumhurbaşkanı İ lham Aliyev ile biraraya geldi.

Cumhurbaşkanı Aliyev ve eşi Mihriban Aliyev, Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan "ANA" uçağını Kebele Havaalanı'nda karşıladı.

İlham Aliyev ve Mihriban Aliyev, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a, konaklayacakları Gafkas Riverside Oteli'ne kadar refakat etti.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşık bir saat süren baş başa görüşmeden sonra, heyetler arası görüşmelere geçildi.

Yapılacak müzakerelerin ardından enerji, ulaştırma, ticaret ve medya alanında işbirliği anlaşmalarının imzalanması planlanıyor.

-6 bakan eşlik ediyor-

Azerbaycan temaslarında Başbakan Erdoğan'a Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TİKA Başkanı Serdar Çam ve diğer yetkililer eşlik ediyor.
HABER

Azerbaycan'da galibi belli olan seçim
ntv 8 Ekim 2013

Azerbaycan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri için yarın halk sandık başına gidiyor. Muhalefet ilk defa ortak bir aday çıkardı. Ancak Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 5 yıl daha aynı koltukta oturacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Azerbaycan'da yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için 5 milyon seçmen yarın sandık başına gidecek. Seçimde, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte 9 aday yarışacak.

Azerbaycan'da muhalefet ilk defa ortak bir aday çıkarmasına rağmen, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev seçimleri kazanacağından emin olduğu için seçim kampanyası yürütme gereği bile duymadı.

Muhalefet ilk defa ortak bir aday konusunda uzlaşarak, tarihçi Cemil Hasanlı liderliğinde cumhurbaşkanlığı seçimlerine girmesine rağmen, seçimin demokratik olmayacağını savunuyor.

Azerbaycan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iki kere oy kullanmayı önlemek için seçmenlerin parmağına ultraviyole ışınla görülebilen mürekkep sürülecek.

10 ADAY YARIŞACAK
Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 22 kişinin başvurduğu ancak çeşitli nedenlerle sadece 10 kişinin başvurusunun kabul edildiği seçimlerde, mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan muhalefetinin yeni oluşturduğu ve Milli Şura adını verdikleri koalisyonun ortak adayı Prof.Dr. Cemil Hesenli, Ümit Partisi Başkanı İgbal Ağazade, Birleşik Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev, Muasır Müsavat Partisi Genel Başkanı Hafız Hacıyev, Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Araz Alizadev, Demokrat Parti Başkanı Serdar Celaloğlu, Milli Diriliş Harekatı Partisi Genel Başkanı Ferec Guliyev, Milletvekili Zahit Oruç ve Adalet Partisi Başkanı İlyas İsmayılov yarışacak.

HABER

İlham Aliyev yeniden Cumhurbaşkanı
9 Ekim 2013

Azerbaycan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini resmi olmayan ilk sonuçlara göre, yüzde 84,68 oyla mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kazandı.

Azerbaycan'da, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, oyların yüzde 84,68'ini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçilen İlham Aliyev'i, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç birlikte tebrik etti.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç onuruna resmi konutta verdiği yemek esnasında Aliyev'i telefonla aradı. Erdoğan ve Yanukoviç, Aliyev'i seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik ederek başarılar diledi.

İki lider, Aliyev'e, cumhurbaşkanlığına yeniden seçilmesinden duydukları memnuniyeti iletti.

HABER

Türkiye-Azerbaycan kardeşliği devlet nişanları ile pekişti
Zaman 12 Kasım 2013

TürkiyeAzerbaycan kardeşliğini pekiştirmek adına iki ülke Cumhurbaşkanlarına birbirlerine devlet nişanlarını tevdi etti. Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, kardeşlik ve birliktelik mesajları verdi.
HABER

Aliyev'den Sarkisyan'a cevap: Burada Türkiye yok ama ben varım
26 Nisan 2014

Türkiye’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yaptığı Ermenilere taziye açıklamasının yankıları sürüyor. Açıklama, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yapılan 'AB-Doğu Ortaklığı Zirvesi'ne de damgasını vurdu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye'ye yönelik eleştiriler karşısında "Burada Türkiye yok ama ben varım" diye konuştu.

Açıklama nedeniyle zirveye katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan arasında bir süre sertlik yaşandı.

Sarkisyan zirvede yaptığı konuşmanın önemli bir bölümünü Türkiye’yi suçlayıcı soykırım iddialarına ayırınca, Aliyev buna tepki gösterdi. Mammadov zirvede yaşananlarla ilgili Twitter hesabında Türkçe, Azerice ve İngilizce olarak şunları yazdı:

“Sarkisyan, Doğu Ortaklığı Zirvesi'nde tüm konuşmasını, sözde soykırımla ilgili saçma savlarıyla Türkiye’ye saldırıya adadı. İlham Aliyev Sarkisyan’a, ‘Bilyorsunuz ki, Türkiye burada temsil olunmuyor, bundan yararlanıyorsunuz. Ama ben buradayım, size cevap veriyorum’ dedi.”

HABER

Ermeni birlikleri saldırdı!
1 Ağustos 2014

9 Azerbaycan askeri şehit oldu.

Azerbaycan'ın Ermenistan ile sınır hattı köylerinde dün geceden itibaren devam etmekte olan sıcak çatışma sonucu 9 Azerbaycan askeri hayatını kaybetti, bir sivil vatandaş ise ağır yaralandı.

Çatışmanın Azerbaycan'ın Ermenistan'la sınır hattı bulunan köylerinde Ermenistan tarafının sızma girişimleri sonucu ortaya çıktığı belirtildi. Ermenistan Tovuz Şehri, Gazag şehri sınır hattı köylerinde çatışmanın hala devam etmekte olduğu bildirildi.

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva DHA muhabirine yaptığı açıklamada, "Cephede düşmanın provokasyonlarına cevap vererek şehit olan kardeşlerimizin hepsine Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun" dedi.

En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

HABER

Cumhurbaşkanları Erdoğan, Aliyev, Margvelaşvili Kars’ta TANAP’ın temelini attı
17 Mart 2015

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile birlikte yaklaşık 10 milyar dolara çıkacak TANAP’ın (Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı) temel atma törenine katıldı.
HABER

Azerbaycan seçimlerinde kazanan yine Aliyev
2 Kasım 2015

Türkiye'yle aynı gün kardeş Azerbaycan'da da seçimler vardı. Seçimlerin galibi Cumhurbaşkanı Aliyev'in partisi Yeni Azerbaycan Partisi oldu. Seçimlerin demokratikliği ise halen tartışılıyor.

Azerbaycan'da başlıca muhalefet partilerinin boykot ettiği parlamento seçimlerini, iktidardaki Aliyev'in Yeni Azerbaycan Partisi kazandı.

Seçim Komisyonu'ndan yapılan açıklamada Yeni Azerbaycan Partisi'nin 125 sandalyeli parlamentoda 75 üyelik kazandığı belirtildi. Kalan sandalyeleri ise bir dizi küçük muhalefet partisi ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e sadık isimler kazandı.

Azerbaycan muhalefeti, hükümeti muhalifleri hapse atmakla suçluyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT hükümetin kısıtlamalarını gerekçe göstererek seçime uluslararası gözlemci göndermedi.

Oylamada 10'dan fazla partinin yarışmasına karşın uzmanlar, hükümete gerçekten muhalefet eden partilerin seçime katılmadığını söylüyor.

Seçimde 10’dan fazla partinin yarışmasına karşın; uzmanlar, hükümete gerçekten muhalefet eden partilerin seçime katılmadığını söylüyor. 5,9 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, seçime katılım oranı da yüzde 55,7’de kaldı.
HABER

Azerbaycan tek taraflı ateşkes ilan etti!
3 Nisan 2016

Ermenistan ve Azerbaycan arasında yıllardır tartışma konusu olan Karabağ'da gerilim tırmandı. Cephe hattında havan topu ve tankların kullanıldığına dair açıklamalar gelirken, iki tarafta da kayıplar olduğu belirtiliyor.

Ankara, saldırgan Erivan’ı ateşkese uymaya çağırdı. Rusya da devreye girdi.

Yaşanan bu sıcak gelişmelerin ardından Azerbaycan'dan flaş bir açıklama geldi. Buna göre Azerbaycan cephe hattında tek taraflı ateşkes ilan etti!
HABER

Azerbaycan ve Ermanistan anlaşıyor
22 Haziran 2016

Dağlık Karabağ konusunda prensipte anlaştılar

20 Haziran'da St. Petersburg'da Azerbaycan, Rusya, Ermenistan liderlerinin gerçekleştirdiği 'Dağlık Karabağ'a dair toplantıda aşamalı çözüm için prensip anlaşmasına varıldığı bildirildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış İlişkiler Şube Müdürü ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Novruz Memmedov, Azerbaycan ve Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da aşamalı çözüm için prensip anlaşmasına vardığını bildirdi.

Memmedov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın 20 Haziran'da St. Petersburg'da gerçekleştirdiği Dağlık Karabağ toplantısının sonuçlarını anlattı.

Toplantıda, Dağlık Karabağ sorununun aşamalı çözümü üzerinde durulduğunu belirten Memmedov, "Aşamalı çözüm ise şöyledir. İlk önce işgal altındaki 5 ilin tahliye edilmesi (Ermenistan ordusunca), daha sonra iki ilin tahliye edilmesi ve (Dağlık Karabağ ve Ermenistan arasındaki) koridorun belirlenmesi. Daha sonra ise Dağlık Karabağ'ın statüsünün belirlenmesi. Taraflar bu yönde prensip anlaşmasına vardı." dedi.
TÜRK DÜNYASI-TURAN biyografimarket'te


HABER

Aliyev Karabağ zaferini ilan etti
10 Kasım 2020

Azerbaycan-Ermenistan savaşında sona gelindi! Erivan yönetimi, işgal ettiği Şuşa'yı kaybettikten saatler sonra Ermenistan Başbakanı Paşinyan, bir mesaj yayınlayarak yenilgiyi kabul etti.

Paşinyan mesajında, "Rusya ve Azerbaycan devlet başkanları ile 13:00 itibarıyla Karabağ savaşının bitirilmesine yönelik bildiriyi imzaladım. Yayınlanan bildirinin metni benim ve halkım için inanılmaz acılı" ifadelerini kullandı.

Paşinyan yaptığı açıklamada ateşkes kararını Ermenistan ordusunun ısrarı üzerine aldığını ifade etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise "Paşinyan bu anlaşmayı kameralardan uzak bir yerde, korkakça imzalayacak. Sıçan gibi gizleniyor, bu bildiriyi ağlaya ağlaya imzalayacak. Kendi isteğiyle imzalamıyor. Demir yumruğumuz sayesinde imzalıyor. Barış gücü merkezinde Rus ve Türk askerleri faaliyet gösterecek." dedi.

Yaşanan gelişmeler üzerine Erivan karıştı, göstericiler hükümet binasını bastı. Rus barış gücü Karabağ'a gitmek için yola çıktı.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com