Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'da


Facebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Cihat Özönder

PROF. DR. MEHMET CİHAT ÖZÖNDER
Ankara'da 1947 yılında doğan Prof. Dr. Mehmet Cihat Özönder, 1971 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi.
Mezuniyet sonrası aynı bölümde akademik hayata başlayan Özönder, “Manisa Salihli'de Meskun Kazak ve Bulgaristanlı Göçmenlerin Sosyo-Kültürel Yapıları” konulu tezi ile doktor unvanı aldı. Mehmet Cihat Özönder, bu tez konusuyla geniş bir coğrafyada hayatlarını sürdürmekte olan Türklerin sosyo-kültürel özelliklerini, karşılaştıkları sorunları, yaşadıkları bölgedeki uyum problemlerini ve nüfus hareketlerini inceledi.
Hacettepe Üniversitesi'nde görevli iken, davet üzerine 1981 yılında Güney Kore'de Seul'deki Hankuk Üniversitesi'nde (Hankuk University of Foreign Studies) misafir öğretim üyesi olarak çalışan Özönder, burada iki yıl süreyle Türk kültürü ve Türk tarihi ile ilgili dersler verdi, Güney Kore'de Türk kültürünün ve tarihinin tanıtılmasına katkı sağladı.

1992 yılında profesör olan Özönder, uzun yıllar Sosyoloji bölüm başkanlığı görevini yürüttü ve Hacettepe Üniversitesi'nde Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ve Stratejik Araştırmalar Merkezi'ni kurdu. Ülkedeki problemlerin çözümüne katkı sağlamak amacıyla 1991 yılında bir sivil toplum kuruluşu olarak KÖK Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Vakfı'nın (KÖKSAV) kuruluşunu gerçekleştiren Özönder, halen vakfın başkanlığını yürütmekteydi.

Üniversitede lisans ve lisansüstü seviyelerde Genel Sosyoloji, Kurumlar Sosyolojisi, Kültürel Değişme, Sosyal Değişme, Gelenekler ve Görenekler, Türk Sosyo-Kültür Yapısı, Kent Sosyolojisi derslerini veren Özönder, bu konularda lisans, yüksek lisans ve doktora tezleri yönetti. Hacettepe Üniversitesi dışında, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü'nde Türk Dünyasının Sosyo-Kültürel Yapısı, Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda Kore Kültürü Araştırmaları dersleri veren Özönder, Başbakanlıkta dış Türkler konusunda müşavirlik görevinde bulundu ve Dış Türkler ve Türk kültürü konusunda faaliyet yürüten çeşitli derneklerde görev aldı. Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Romanya, Kırım, Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Kazakistan, Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti'nde yapılan çeşitli kongre, konferans ve sempozyumlarda Türk kültürü konularında konuşmalar yapan Özönder, bu Türk bölgeleriyle ilgili bilimsel ve stratejik araştırma projeleri yürüttü. Yurt içinde, yurt dışında birçok üniversite ve kurumda dersler veren, bilimsel projeler yürüten, stratejik araştırmalar yapan Prof. Dr. Özönder'in, Türkiye'nin sosyo-kültürel yapısı ile başta Balkan Türkleri olmak üzere Türk dünyasının meselelerine yönelik çok sayıda çalışması ve yayını bulunmaktaydı. Prof. Dr. Mehmet Cihat Özönder iyi derecede İngilizce ve Korece biliyordu.MHP'den İstanbul Milletvekili seçilen Mehmet Cihat Özönder, Ankara'da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi. Özönder, milletvekili mazbatasını almak üzere İstanbul'a gidiyordu.
Esenboğa Yolu Şenyurt mevkiinde saat 07.30 sıralarında meydana gelen kazada İstanbul 3. Bölge 3. sıradan TBMM'ye girmeye hak kazanan MHP Milletvekili Prof. Dr. Cihat Özönder'in kullandığı 06 AZK 93 plakalı otomobil, Esenboğa istikametine giderken kontrolden çıktı. Özönder'in milletvekili mazbatasını almak üzere İstanbul'a gittiği öğrenildi.

Özönder, aracının karşı yöne geçerek Erhan Gündoğmuş yönetimindeki 06 H 5224 plakalı minibüsle çarpışması sonucu, olay yerinde hayatını kaybetti.

Kazada minibüste bulunan Murat Yılmaz, Aytekin Koç ve Uğur Gezin de yaralandı. Yaralılar İbni Sina Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınırken, Özönder'in cenazesi Cumhuriyet Savcısının talimatıyla Numune Hastanesi Morgu'na kaldırıldı.


ÇALIŞMA ARKADAŞLARINI BÜYÜK ÜZÜNTÜYE BOĞDU

İstanbul'dan MHP milletvekili seçilen Mehmet Cihan Özönder'in ölümü, görev yaptığı Hacettepe Üniversitesi'ndeki (HÜ) çalışma arkadaşlarını büyük üzüntüye boğdu.

HÜ Sosyoloji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapan Özönder, aynı zamanda HÜ Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nün de müdürüydü.
Türkiyat Enstitüsü ile aynı binada yer alan Yapı İşleri Müdürlüğü'nde çalışan mesai arkadaşı İlhan Akman, Özönder'le 1976 yılında halk oyunları derneğinde tanıştıklarını belirterek, “O sırada bize çok emekleri geçti. Çok değerli bir şahsiyetti. Yıllar sonra Hacettepe Üniversitesi'ne geçtikten sonra kendisini burada buldum. Ölümü çok erken oldu. Kendisini anlatmaya fırsat bulamadı. Çok iyi bir insandı. Şu anda tam bir şok halindeyiz” dedi.

Yapı işleri Müdürülüğü'nde görev yapan Cavit Eroğlu da Özönder'in “dünya tatlısı” bir insan olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
“Hem üniversite için, hem de Türkiye çok çok büyük bir kayıp, yeri çok zor doldurulacak bir insan. Hepimizi acılara gark etti. Çok üzüldük, Türkiye'nin başı sağolsun. Seçildiğini öğrendiğimizde 'Türkiye için tam isabet, olması gerekenler oldu' dedirtecek düzeyde bir insandı.”
Seçildikten sonra kendisiyle görüşmek istediklerini ancak buna fırsat bulamadıklarını anlatan Eroğlu, “Anlaşılan cenazesini görecekmişiz. Çok üzgünüz” dedi.
Özdener'in, öğretim üyesi olarak görev yaptığı Sosyoloji Bölümünden hem çalışma arkadaşı hem de eski öğrencisi Doç. Dr. Nilüfer Özcan Demir de bölümde herkesin büyük bir şok yaşadığını söyledi. Özönder'in, çok başarılı bir insan olduğunu anlatan Demir, “Benim hocamdı. Uzun yıllar bölüm başkanlığımızı yaptı. Bizim için çok değerliydi. Devlete, millete çok yararlı bir insandı. Çok büyük bir üzüntü içerisindeyiz. 2 gün önce geldi. Biz tebriğe gidecekken, o bizim yanımıza geldi. Kendisini tebrik ettik. Çok mutluydu, çok huzurluydu. Çok talihsiz, erken bir kayıp oldu. Daha yapacağı çok önemli şeyler vardı.”

HACETTEPE'DE TÖREN DÜZENLENECEK

MHP İstanbul milletvekili Özönder'in cenazesinin, yarın saat 10.30'da Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde düzenlenecek törenin ardından Kocatepe Camiinde kılınacak öğle namazı sonrası Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verileceği öğrenildi.

Öte yandan kazanın ardından MHP Milletvekili Cihat Özönder'in kaza yaptığı otomobil ile çarpıştığı minibüs, Gülveren Polis otoparkına çekildi. Ağır hasarlı araçların yer aldığı bölüme konulan otomobilin üst kısmının olmadığı görülürken, Özönder'in cesedinin çıkartılması sırasında aracın üstünün itfaiye tarafından kesildiği öğrenildi.

Kazanın meydana geldiği yerde ise bir pastane torbasının içerisinde hayatını kaybeden milletvekilinin geçen yıl katıldığı bir sempozyuma ait broşür bulundu. Özönder'in 25-26 Mayıs tarihleri arasında 1. Türkiyat Araştırmaları Sempozyumu'na 4. oturum başkanı olarak katıldığına dair bilgilerin yer aldığı broşürde, aynı toplantıya katılan Özönder'in eşi Prof. Dr. Sema Barutcu Özönder'in de Türk Diyalektolojisinin Araştırma Yöntem ve Tekniklerine Dair konuşma yaptığı görüldü.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları
   KKTC 100 Sanatçı

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com