Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Feleknas Uca

Avrupa Parlamentosu Eski Milletvekili17 Eylül 1976 tarihinde Celle (Niedersachsen)'de doğdu. Bir erkek ve altı kızkardeşli bir ailenin ferdi. Aslen Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinden. Yezidi dinine mensup. Bekar. Doktor yardımcısı. Mektupla öğretimle lise diploması aldı.

Politik Faaliyetleri

GUE/NGL grubu üyesi.
Kadın hakları ve şansta eşitlik komisyonu.
Gelişme ve müşterek çalışma komisyonununun üyesi ve koordinatörü, Türkiye delegasyonu.
Irkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı ortak grubun başkan yardımcısı.
Sol Parti’nin (Linkspartei) Avrupa Parlamentosu haznedarı.
Nordrhein-Westfahlen eyaleti adına, Avrupa Parlamentosunda Sol Parti sorumlusu.
1998’den bu yana PDS üyesi.
Mayıs 1998’de PDS’in Niedersachsen Eyaleti örgütüne üyelik.
Niedersachsen’daki Celle’de PDS’in kurucu üyelerinden.
1999’dan bu yana Avrupa Parlamentosu üyesi.
İLETİŞİM:

Partei: Die Linke.PDS
Avrupa Parlamentosu Üyesi

Europabüro
Bergstr. 50
29221 Celle

Tel: 049 (0) 51 41 / 901 30 40
Fax: 049 (0) 51 41 / 901 30 41HABER

Yezidi kızın Müslüman gençle kaçması, AP’nin gündemine taşınıyor
Arif ARSLAN (DHA)
1 Aralık 2006

Beşiri’de Yezidi aileden bir kızın Müslüman bir gençle kaçması, hem Türkiye’deki, hem Avrupa’daki Yezidileri ayaklandırdı. Almanya’ya yerleştikten sonra Sosyal Demokrat Parti’den milletvekili ve Avrupa Parlamentosu üyesi olan Feleknas Uca, konuyu AP gündemine getireceğini söyledi.

BATMAN’ın Beşiri İlçesi’nde Yezidi ailenin lise öğrencisi 18 yaşındaki kızı K.Ö. Batman’da kasaplık yapan 24 yaşındaki Kerem Arıtürk’le birlikte bir hafta önce ortadan kayboldu. Yezidi bir kızın Müslüman bir gençle kaçması üzerine Beşiri’de ve Avrupa’da yaşayan Yezidiler ayaklandı.

Almanya’daki Yezidi dernekleri, konuyu Yezidi olan ve Beşiri’de dünyaya geldikten sonra Almanya’ya yerleşen Alman Sosyal Demokrat Partisi Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu üyesi Feleknas Uca’ya bildirdi. Uca’nın olay hakkında bilgi aldığı ve konuyu AP gündemine getireceği belirtildi.

MÜSLÜMAN KARDEŞTİR

Genç kızın ailesinin Almanya’da yaşayan bazı yakınları da K.֒yü bulmak için Batman’a geldi. Geleneklerine göre "Müslümanları kardeş gördüklerini ve kız alıp vermediklerini" söyleyen Yezidi aile, kızlarının geri verilmesini istedi. Bir haftadır kaçan kızını aradığını, ancak bulamadığını söyleyen baba A.Ö. "Biz hemen kızımızın geri verilmesini istiyoruz. Olayın daha büyümesini istemiyoruz" dedi.

OĞLUMDAN HABER YOK

Yezidi kızla birlikte ortadan kaybolan oğlundan kendisinin de haber alamadığını belirten Kerem Arıtürk’ün babası Davut Arıtürk ise şunları söyledi:

"Ben de oğlumdan haber alamıyorum. Bu olayın tatlılıkla sonuçlanmasını istiyoruz. Eğer kızım olsaydı, Yezidi kardeşlerimize berdel verirdim. Artık inançlar arasında hoşgörü ortamının oluşmalı. Birbirlerini sevmişler. Konunun Avrupa’ya kadar gitmesine üzüldüm."

Olay üzerine Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ile Beşiri Belediye Başkanı Burhan Koran, Yezidi aileyi ziyaret ederek gerginlik yaşanmamasını, konunun sükunetle çözümünü istediklerini belirtti.

Yezidilik nedir?

YEZİDİLİK, Ortadoğu kökenli bir inanç sistemi. Irak, Suriye, Türkiye, İran, Gürcistan ve Ermenistan’da da cemaatleri bulunan Yezidilerin sayısının 500 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca başta Almanya ve İsveç olmak üzere Avrupa ülkelerinde de birçok göçmen Yezidi yaşıyor. Yezidi inanışına göre Adem ile Havva’nın cennetten kovulmalarını sağlayan Şeytan’ın bir melek olduğu zamanla unutulmuştur. Yezidiler, Şeytan’ın Allah’a karşı geldikten sonra tövbe edip bağışlandığına inanırlar.

Tavuskuşunu kutsal sayan Yezidiler, "Tanrı-Melek" dedikleri Şeytan’a "Melek Tavus" derler ve ona ibadet ederler. Yezidiler kendi dinlerinden olmayanlarla evlenmez.


HABER

Yezidi milletvekiline PKK'lılara vitamin gözaltısı
ntvmsnbc
15 Kasım 2012

Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Feleknas Uca, Türkiye'ye bildirim yapmadan çok sayıda B1 vitamini getirdiği gerekçesiyle Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Uca, vitaminleri açlık grevindekilere getirdiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Feleknas Uca, önceki akşam saat 23.00 sıralarında uçakla Köln'den İstanbul'a geldi. Saat 01.10'da Diyarbakır'a gidecek olan Uca'nın valizleri polis tarafından arandı. Yapılan aramada 248 kutu B1 vitamini bulundu.

Vitaminlere el konulurken, Feleknas Uca buradaki ilk ifadesinde vitaminleri Diyarbakır'daki cezaevinde açlık grevindekilere getirdiğini söylemesi üzerine Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine haber verildi.

Havalimanına gelen ekipler, Feleknas Uca'yı İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.HABER

Yezidi milletvekili sınır dışı edildi
16 Kasım 2012

Bildirim yapmadan çok sayıda B1 vitamini getirdiği gerekçesiyle Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınan Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Feleknas Uca, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Uca’nın sınır dışı edildiği bildirildi.

HABER

Feleknas Uca HDP Adayı
8 NİSAN 2015

Yezidi Avrupa Milletvekili Feleknas Uca, HDP'nin en dikkat çeken adaylarından

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 7 Haziran seçimleri için gösterdiği adaylar arasında eski Avrupa Parlamentosu Milletvekili Feleknas Uca da bulunuyor. HDP listesinin en dikkat çeken adaylarından olan Uca, dünyanın dikkatini Kobani'ye çekmek için birçok çalışmada bulundu.
HDP'nin Diyarbakır'dan 4'üncü sırada milletvekili adayı gösterdiği Feleknas Uca, 17 Eylül 1976'da Almanya'nın Celle kentinde Batmanlı Yezidi Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Yedi kardeşi olan Uca, ilk ve ortaokuldan sonra meslek lisesine gitti ve çocuk bakımı konusunda ihtisas yaparak 'tıp asistanı' oldu.

1999'da henüz 22 yaşındayken Demokratik Sosyalizm Partisi'nden Avrupa Parlamentosu'na seçilen Uca, 2004'e kadar Parlamento'nun Kültür, Eğitim, Medya ve Fırsat Eşitliği Komitesi'nde çalıştı. 2009'a dek AP milletvekili olan Uca, Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu üyeliği de yaptı.

Türkiye'de iki kez soruşturma geçiren Uca, en son 2012 yılında, Atatürk Havalimanı'nda Türkiye'ye bildirimde bulunmadan 248 kutu B1 vitaminiyle girmek isterken gözaltına alınmıştı. Uca, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, vitaminleri Diyarbakır Cezaevi'nde açlık grevi yapan tutuklular için getirdiğini söylemişti.

Uca 2014'ün sonlarında, Kobani'de IŞİD'in Kürtlere yönelik katliamının durdurulması için BM'nin Cenevre'deki merkezinin önünde açlık grevi yapanların arasındaydı.

2005'e kadar dünyadaki tek Ezidi milletvekili olan Feleknaz Uca, 7 Haziran'da Meclis'e girerse TBMM'de de bir ilke imza atacak.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com