Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Ekin Deligöz

Alman Parlamentosu’da Türk Milletvekili1971 yılında Tokat’ta doğdu. 1979'dan sonra Almanya'da yaşamaya başladı. Konstanz Üniversitesi'nde İdari Bilimler Bölümü'nü bitirdi. Özellikle göçmenler ve Türk toplumu konusundaki ayrıntılı çalışmalarıyla dikkat çekti. 1989'da Yeşiller Partisi'ne üye oldu. 1998 yılında Almanya'da Federal Meclis'e girdi. 2002'de Alman Parlamentosu’na Yeşiller'den milletvekili olarak girdi. Kadın ve gençlik sorunlarıyla ilgili gerek ulusal, gerekse uluslararası birçok komisyonda görev aldı. Almanca ve Türkçe dışında İngilizce ve Fransızca biliyor.
HABER

O nasıl söz Deligöz ?
TÜRK MİLLETVEKİLİ HADDİNİ AŞTI

Almanya'daki Müslüman kadınlara ”başörtülerinizi çıkarın” çağrısında bulunan Federal Milletvekili Ekin Deligöz'e tepkiler çığ gibi;

Almanya'daki Müslüman kadınlara "başörtülerinizi çıkarın" çağrısında bulunan ve başörtüsünü uyuma engel gösteren Federal Milletvekili ve Meclis Aile-Çocuk Komisyonu Sözcüsü Ekin Deligöz'e sivil toplum örgütlerinin ardından halk da tepki gösteriyor.

İHA muhabirinin konuyla ilgili görüşlerini aldığı Türk bayanlar, Deligöz'ün çağrısını anlamsız ve yersiz bularak kınadı.

Stuttgart'ta ikamet eden Türk vatandaşlardan kasiyer Ay şe Dalkıran, "Biz Almanya'da yaşayan göçmen kökenliler olarak buranın hür ve demokrat bir ülke olduğuna inandık ve inanıyoruz. Biz burada Alman toplumuyla uyum içersinde yaşıyoruz. Ama benim dinimin öngördüğü başörtüsüne kimse karışamaz ve karışmaya da hakkı yoktur. Uyum, dini istismar ederek sağlanamaz. Hem bu, insan haklarını zedeleyici olur" dedi.

Ev hanımı Ayşe Karahan adlı vatandaş ise, "Ben başı açık biri olarak Milletvekili Ekin Deligöz'ün 'başörtüsünü çıkarın' çağrısını şiddetle kınıyorum. Bu açıklama bence olumsuzdur. Kendilerini parlamentoya bizlerin sorunlarını çözmeleri için yolladık. Bu gibi konularla ilgilenmesi için değil" ifadelerini kullandı.

Bir başka ev hanımı Bayan Tayyar da, "Sayın Deligöz'ün bu talihsiz açıklamasını duyunca üzüldüm. Bu açıklamayı kınıyorum. Türk asıllı birinin bunları söylemesi gerçekten çok üzücü. Biz Müslümanlar'a Almanlar çoğu yerde göz yumuyorlar, hoşgörü gösteriyorlar ve hatta çalışmamız için de müsaade ediyorlar. Hatta okullarda bile bu aynı durum söz konusu. Burası demokrasi ülkesi, ben bu demeci kendisine yakıştıramadım" diye konuştu.

Emlak danı şmanları Ömür Gökçe ve Mine Balkan ise konuyla ilgili şunları söyledi:
"Sayın Deligöz'ün açıklamasını kınıyoruz, çünkü baş örtüsünü çıkartmakla uyumun alakası yoktur. Bizim dinimiz İslam ve İslam Dini'nde bir zorlama yoktur. İsteyen başını açar, isteyen kapatır. Böyle bir mecburiyet yoktur, biz de İslam Dini'ne mensup bir kişi olarak kapatanlara saygı duyarız. Bu açıklamanın uyumla uzaktan yakından hiç alakası bulunmuyor. Böyle bir açıklamanın bir milletvekilinden gelmesini kınıyoruz, çünkü Almanya demokratik bir ülke."

Ev hanımı Gülseren Eren, "İnsan kendi isteği ile ister kapanır, ister başını açar. Ancak o bir milletvekili, bizim gerçek problemlerimizle ve durumlarımızla ilgilenmelidir. Milletvekilleri, biz nasıl geçiniyoruz ve dertlerimiz ne, onlarla ilgilensinler, başörtüsüne takmasınlar. Başörtüsüne bir problemmiş gibi yaklaşmasınlar. Kimsenin kimseye karışmaya hakkı yoktur" dedi.

Bir başka kasiyer Zeynet Güler de, "Bu açıklama, tamamen üzücü bir olaydır. Başörtüsü için yapılan bu açıklamalar bence yanlış ve hatalı açıklamalardır. Almanya'da yaşayan biri olarak insanların inançları doğrultusunda isteyen istediğini yapabilme özgürlükleri vardır görüşündeyim. Bu açıklamanın altında her şey olabilir. Sayın Milletvekili Deligöz, şahsi fikirlerindense toplumun fikirlerine kulak asmalıdır. Ben böyle bir açıklamayı açıkçası çok kınıyorum" diye konuştu.

İHA
19/10/2006
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com