Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'da


Facebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mehmet Murat İldan

Eğitim: Elazığ'da doğdu; ilkokulun 4 yılını Elazığ'da okudu. Babasının Senatör seçilmesi nedeniyle eğitimine Ankara'da devam etti. Ankara Yenişehir Lisesi'ni birincilikle bitirdi (1982). ODTܒde bir yıl "İngilizce Hazırlık"ta ve bir yıl da Elektronik bölümünde okudu (1983); daha sonra ODTÜ Ekonomi bölümünden şeref belgesiyle lisans derecesini aldı (1988). Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Avrupa Birliği” dalında yüksek lisans ve doktora bursuna hak kazandı. Bu burs çerçevesinde, Fransa’nın Vichy şehrinde 8 ay yoğun Fransızca kursu gördü (DELF Diploması, 1989). Strasbourg’da, Louis-Pasteur Üniversitesi’nde 6 ay "Para-Finans ve Bankacılık" dersleri aldı (1990). Aynı yıl Cambridge’de 6 ay ileri düzeyde İngilizce kursu gördü. 1991’de,“Hisse Senedi Fiyatlarındaki Spekülatif Kabarcıklar” üzerine İngiltere’nin Essex Üniversitesi’nden yüksek lisansını aldı. 1994’te Burdur’da Özel Tabur Ölçme Bölüğü'nde askerliğini tamamladı. 1997’de, Essex Üniversitesi’nde, “İngiliz Ekonomisinin Para ve Maliye alanlarındaki Tepki Fonksiyonları” üzerine kuramsal ve ekonometrik bir doktora yaptı.

Yazı Çalışmaları: Yazarın, “Bright Candles” isimli İngilizce bir şiir kitabı vardır (1995); bu kitaptan bir şiir Kanada’da Georgian Blue Poetry antolojisinde yer almıştır (1997). Hürriyet Gazetesi yurtdışı baskısında 1995-1997 yılları arasında 32 köşe yazısı ve Cumhuriyet Gazetesi’nde de çeşitli makaleleri yayınlandı. 1999 yılında mesleğini bıraktı; 6 ay kadar öyküler yazdı ve sonra oyun yazmaya başlayarak profesyonel yazarlığa geçti. Varlık, Çağdaş Türk Dili, Dil Dergisi, E Dergisi, Türk Dili Dergisi gibi dergilerde 19 öyküsü, “Tiyatrom.com” sitesinde 60tan fazla tiyatro yazısı yayınlanmıştır. Galileo Galilei ve Emmanuel Arago'nun Günlüğü isimli oyunları Devlet Tiyatroları Genel Repertuarı'na alınmıştır. Yazar, “Uluslararası P.E.N. Yazarlar Federasyonu,” “Tiyatro Yazarları Derneği,” “Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği” ve “Edebiyatçılar Derneği” üyesidir.

Ödüller: ZOKEV Ahmet Naim Öykü yarışmasında 4 öyküsü övgüye değer görülerek yayınlandı. 2000 yılı Samim Kocagöz Öykü Yarışması’nda Kara Sinek isimli öyküyle ikincilik ödülü aldı. Aynı yıl, "Büyünün Gözleri" isimli oyun Kadıköy Belediyesi Ulusal Oyun Yazma Yarışması'nda Birincilik Ödülü almıştır. Bu oyun dilbilimci Yurdanur Salman tarafından İngilizce'ye çevrilmiş ve ABD'de "Absinthe-New European Writing" edebiyat dergisinde yayınlanmıştır; William Shakespeare, Galileo Galilei, Dilencinin Kehaneti, Emmanuel Arago’nun Günlüğü, Her Şey Marianne’la Başladı isimli oyunları da İngilizce'ye çevrilmiştir. Dilencinin Kehaneti, “AQT 2005 Vancouver Kanada Uluslararası Oyun Yazma Yarışması”nda 112 eser arasında ilk 10’a kalarak finalist olmuştur.
Basılmış Eserleri: Ormanın Hayaletleri (2000); Galileo Galilei (2001); Dilencinin Kehaneti (2001); Mohandas Karamchand Gandhi (2002); Üstat William Shakespeare (2002); Antikacı Arago’nun Günlüğü (2005)

Basıma Hazır Eserleri: "Her Şey Marianne'la Başladı," "Bir Yaz Gecesi Kâbusu," "Bir Makyavelli Hayranı," "Artemis’in Evi," “Davetli Misafirler,” “Yanardağ,” “Pandora’nın Kutusu,” “Kutsal Yolculuk,” “Emmanuel Arago'nun Günlüğü," “Anastasis: Diriliş,” “Üstat Moliere Evleniyor.”

Sahnelenme: 1- Büyünün Gözleri: Mavi Salon Gösteri Hizmetleri (Oyun içinde oynanan oyun Büyünün Gözleri isimli oyundan bir bölüm alınarak Ertan Ekmekçi tarafından uyarlandı; 2001, Bursa.) Marmara Üniversitesi Tiyatro Topluluğu Mimi Komedi Oyuncuları (Galatasaray Lisesi Tiyatro Günleri; yönetmen Mustafa Barış Taşkın; Maltepe Üniversitesi Tiyatro Yarışması En İyi Senaryo Ödülü 2004, İstanbul; 2005, ODTÜ Bahar Şenlikleri,Ankara; 2005, Ekin Tiyatrosu, Ankara.) Kırık Sandalye Tiyatro Topluluğu (Yönetmen Halit Oktay;Pendik Atatürk Kültür Merkezi, 2005, İstanbul.) Sinop Sanat Tiyatrosu (Yönetmen Erhan Kaya; 2005, Sinop.) 2- Dilencinin Kehaneti: Bulancak Sanat Tiyatrosu (Yönetmen Cemal Aldıç; 2004, Giresun-Bulancak.)

TRUVA'daki ESERLERİ:
Antikacı Arago'nun Günlüğü
Paris'in Altındaki Güller
Sisam Adası Aşıkları
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   ÜÇ BÜYÜKLERİN ŞEHİT FUTBOLCULARI
   Biyografik Araştırma Kitapları biyografimarket'te
   24 Haziran 2018 Milletvekili Listesi
   Dünyayı biçimlendiren 40 hikâye
   Tıva Kaynakça
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ DİZİN
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ İÇİNDEKİLER
   AFRİN ŞEHİTLERİ
   KKTC 2018 SEÇİMİ MİLLETVEKİLLERİ
   BİR NESLİN ÖNCÜLERİ DİZİN

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com