Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mansur Yavaş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı1955 yılında Ankara'nın Beypazarı ilçesinde doğdu. İlk, orta, lise öğrenimini Beypazarı'nda yaptı. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Askerliğini tamamladıktan sonra, 1986 yılında Beypazarı'nda serbest avukatlık yapmaya başladı.

18 Nisan 1999 seçimlerinde, Beypazarı Belediye Başkanı oldu.

Beş yıl içerisinde yaptığı çalışmalarla Beypazarı'nı, Türkiye'nin en güzel on ilçesinden biri yapmayı başardı. Tarihi Beypazarı konaklarının restorasyonu ve binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla "2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi", Türk Dil Kurumu tarafından anadilimiz Türkçe'nin korunması nedeniyle verilen onur ödülü, Doğa savaşçıları'nın "Çevre Ödülü", 24 Eylül 2004 tarihinde TÜSİAV tarafından YILIN BELEDİYE BAŞKANI gibi pek çok ödülün sahibi oldu.

28 Mart 2004 yılında ikinci kez Belediye Başkanı seçildi. Gerçekleştirdiği projeleriyle, literatüre, "Beypazarı Modeli"nin mimarı olarak geçti.

2009 yılında MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Avukatlık mesleğine devam etti.

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.
HAKKINDA YAZILANLAR

Yeni siyasetin yeni fenomeni Mansur Yavaş
Mahmut Çetin
sondevir 23/10/2013

1.Cüz’i iradenin yok sayılması gayretullah’a dokunur

İnsanın küçüklüğü, Yüce Allah’ın külli iradesi karşısında bir küçüklüktür. Yoksa insan yaratılmışların en şereflisidir, yani bir başka deyişle yaratılmışların en büyüğüdür. İnsanı büyük ve şerefli kılan sorumluluklarıdır. İnsan, seçilmiştir, halife’dir. İmam Maverdi’nin ‘kalp içinde bir nur’ diye tarif ettiği aklın insana verilmesiyle insanın imtihanı başlamıştır. Nurettin Topçu’nun müthiş kitap ismiyle söylersek, insanın davası ‘İrade’nin Davası’dır.

Türkiye vesayet zihniyetinden NATO’nun iç operasyonlarıyla kurtuldu. Ama bu sefer siyaset kurumunda ‘Bürokratik Yönetim Geleneği’nin insan iradesini yok sayan kötü huylarını görmeye başladık.

Sosyolog Kadir Cangızbay, “insan özneleşebildiği için insandır” buyurur. Siyaset kurumu, ‘Bürokratik Yönetim Geleneği’nin zaaflarıyla ahlaklandıkça insanın iradesini yok saymaya başlıyor. İnsanın cüz’i iradesinin yok sayılması yani insanın nesneleştirilmesi, gayretullaha dokunur. Külli irade ile zıtlaşan egemenlerin sonu kaçınılmaz çöküştür. İbni Haldun ‘Mukaddime’sinde bunu anlatır.

Gelecek seçimin sonuçları çalındı yoldaş!

“Hiçbir seçim, yapılmadan kazanılmaz.” Ama siyaset kurumu vesayet gölgesindeyse seçimler yapılmadan da kazanılmaya başlanır.

Sovyetler Birliği dönemi seçimleri için bir fıkra anlatılır… Politbüro’da Yaşlı Yoldaş’ın morali bozuktur. Genç Yoldaş sorar “niçin moraliniz bu kadar bozuk?” Yaşlı Yoldaş, cevap verir: “Gelecek seçimin sonuçları çalındı.”

SSCB’de seçim sonuçları önceden ayarlandığı için seçim sonucunun çalınması esprisi ortaya çıkmıştır.

Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu

Türkiye’de siyaset kurumu yeni liderler üretemiyor… Siyaset mevcut yapısıyla milli iradeyi gölgeliyor.

Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu gibi iki eski parti liderinin Ak Parti’ye katılımdan sonra kamuoyu araştırmalarındaki grafikleri düşüşe geçiyor. Yeni partiye katılan potansiyel liderler, liderlik özelliklerini gösteremezse kamuoyunda teveccüh azalması görülüyor.

2.Dışlanan siyasetin fenomeni Mansur Yavaş

Kamuoyu araştırmaları ilginç sonuçlar ortaya çıkarıyor… İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Kadir Topbaş ile Mustafa Sarıgül’ün yarışacağı artık kesinleşiyor. Ama Ankara seçimi daha ilginç bir noktaya gidiyor.

Yeni siyasetin fenomenlerinden biri Beypazarı Eski Belediye Başkanı Mansur Yavaş… Yavaş, 2009 Yerel seçimlerinde MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu ve seçilemedi.

Mansur Yavaş, MHP tarafından bu seçimde aday gösterilmedi. Ak Parti’nin Mansur Yavaş’ı aday göstermeyeceği de kesin gibi. Yavaş, “CHP’den kesinlikle aday olmayacağım” diyor.

Eski partisi MHP ve Ak Parti tarafından dışlanan Mansur Yavaş, bu dışlanmadan sonra oyunu nerdeyse iki katına çıkarmış durumda. Şimdilik oy oranı % 40 civarında.

Bu oy oranı Türk Milleti’nin yeni bir fenomeni işaretidir. Ortada bir kitle partisi imkanları olmadan ortaya çıkan bu oy oranı ‘maşeri vicdan’ın dile gelmesidir.

2009 seçiminde üçüncü olmasına rağmen bugün Mansur Yavaş’a halkın teveccüh göstermesinin sebebi nedir?

Bu sorunun cevabı MHP ve Ak Parti tarafından yok sayılan Mansur Yavaş’ın mağduriyetinde yatıyor. Siyaset kurumu ‘Bürokratik Yönetim Geleneği’nin yanlışlarını üzerine aldıkça insanın iradesini yok saymaya başlıyor. Hiçbir partide ciddi bir ön seçim yok. Tıpkı milletvekillerini seçme hürriyetimizin olmadığı gibi belediye başkanlarını da aslında biz seçmiyoruz. Ön seçimsiz parti tercihleri, SSCB Politbüro yoldaşlarının kararlarını andırıyor.

Bu süreçte imdadımıza Kamuoyu araştırmaları yetişiyor. Kamuoyu araştırmaları Politbürolar’a rağmen ‘İrade’nin Davası’nın bir göstergesi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için kamuoyu araştırmalarının gösterdiği % 40 oy oranı tekrar tekrar yorumlanması gereken bir durumdur.

3.Mansur Yavaş bir model ortaya koydu

Mansur Yavaş, Beypazarı’nda küçük ölçekte bir model ortaya koydu. ‘Beypazarı Modeli’nin özeti: her bölgenin kültürel bir kimliği vardır önermesine dayanıyor. Kimlik merkeze alınarak bölgede mimariden turizme, çevre anlayışına, el sanatlarına, bu olguların eğitimine yeni bir konsept oluştu. ‘Beypazarı Modeli’ kapsamında kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları canlandırılarak, ekonomiye kazandırıldı. El sanatları turizmle birlikte ele alınarak, Beypazarı ekonomisinin ana damarlarından biri oldu.

‘Beypazarı Modeli’ uygulamaları başladıktan sonra restore edilen evler, değer olarak 100 kat arttı. Beypazarlılar eski evlerini yıkıp apartman yapma düşüncesinden vazgeçerek, ‘Beypazarı Modeli’ne sahip çıktı.

Mansur Yavaş; ‘Beypazarı Modeli’ uygulamasından sonra ABD olmak üzere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya ve İsveç gibi ülkelerde düzenlenen konferanslara davet edildi. Uluslararası platformda akademik anlamda ‘Ekonomik Gelişim Modeli’ olarak kabul gören ‘Beypazarı Modeli’ ülke sınırlarının dışında büyük bir ilgi gördü.

‘Beypazarı Modeli’ literatüre girdi.

Ve bu konseptteki başarı Mansur Yavaş’ın 2009’da MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olmasını sağladı.

Mansur Yavaş; Beypazarı Modeli’ni oluştururken bilimi esas aldı. ‘İlim Çin’de bile olsa almamız gerekir’ hikmeti mucibince sol eğilimin elindeki Mimarlar Odası’nın bilimsel birikiminden yararlandı.

Sağ genelde ‘kuru kalkınmacılık’ adına Batı’nın yabancılaşmaya dönük yüzünü Türkiye’ye taşıyor. Mansur Yavaş enteresan bir şekilde bundan uzak duruyor.

4.Konut gereksinimi ve siyaset anlayışları

Apartman ucubesini Türkiye’de batıcılar başlattı ama suyunu sağ belediyeler ve müteahhit sınıfı çıkardı. Şimdi aynı inat, TOKİ’nin 10 katlı azman toplu konutlarında sürdürülüyor. Bilimsel akılla kültürel birikimin birlikte düşünüldüğü noktada sağ düşünce yoktur. Bu düşünce müstakil konutu villa sınıfına sokarak, insanların müstakil yapılarda yaşamasına engel oluyor.

Oysa Murat Karayalçın müstakil konut üretimini başarmıştı?

Ankara’da Murat Karayalçın döneminde Batıkent’te yapılan müstakil konutlar, bugün büyükşehir ölçeğinde müstakil konut yapılabileceğinin örneğini oluşturuyor. Karayalçın şehir yönetiminde dar kadrocu ve kaotik sol geleneği temsil etmesine rağmen Batıkent’teki müstakil ev projeleri başarılı olmuştur. Karayalçın yöntemi; kooperatif yönetimleri vasıtasıyla vatandaşın katılımının sağlanması esasına dayanıyordu. Dünya Bankası kredisiyle vatandaş müstakil ev sahibi oldu.

Doğrusunu söylemek gerekirse Turgut Özal, transformasyon başarısını toplu konut kooperatifçiliğinde beceremedi. Yeni konut alanları oluşturmadaki başarı yapısal sorunlarda boğuldu. Kontrolsüz kooperatifler yeni bir rant kapısı oluşturdu. Vatandaşın temel mülk edinme hakkının suistimaline yol açtı. Kentleşmenin artmasına, yeni kent alanlarının oluşmasına rağmen sonuç olumsuz oldu.

Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olunca bu durumu iyi okudu. KİPTAŞ vasıtasıyla belediye garantili hukuki bir yapı oluşturdu. Vatandaşın katılımı tıpkı kooperatif sisteminde olduğu gibi sağlandı. Erdoğan başarısının oluşmasında KİPTAŞ sisteminin önemli bir payı vardır.

TOKİ döneminde sistem kendini yenileyemedi. Başarılı bir model yerel mimariyi hiçe sayarak tek bir model olarak 10 katlı yapılar bütün Türkiye’ye dayatıldı. TOKİ sistemi, mimarisiz imar inadından vazgeçmediği için kendi kendini çürütür hale geldi.

5.Hatime: Mansur Yavaş şehrin geleceğini müstakil konutla belirlemeli

Eğer kamuoyu ilgisini finale götürmek istiyorsa Mansur Yavaş, şehirli insanın yeni ihtiyaçlarını gözetecek yeni projelerle toplumun önüne çıkmalı. ‘Beypazarı Modeli’ iyi idi ama küçük bir ölçekti.

Mansur Yavaş, müstakil konut modellerinin esas alan yeni bir şehir projesiyle toplumun önüne çıkmalı. Ankara’da Batıkent, Eryaman, Yenikent, Bağlıca, Çayyolu, İncek ve Gölbaşı müstakil konut örnekleriyle zaten öne çıkmış durumda. Yavaş, bunun altını çizmeli.

ABD ve Avrupa insanı müstakil evlerde yaşıyor. Libya, Yunanistan, Eski Yugoslavya… Beğenmediğimiz Esad bile ülke mimarisini korumuş, halk müstakil ve geleneksel evlerde yaşıyor. İnsanca yaşamak için Türkiye, apartman sisteminden vazgeçmek zorunda!

Ankara’da diğer bir sorun metronun yaygınlaştırılamaması… Metro, Ankara’da Turgut Özal döneminden beri adım atamadı. Çayyolu ve Sincan Metrosu gecikmiş olarak yakında açılacak. Keçiören Metrosu hala bitirilemedi. Mansur Yavaş, ulaşımda tarihi şehir dokusu dışında metronun üstten gidişini sağlayan ucuz ve hızlı bir yapılanmayı önermeli. Şehir çevreye bu yolla yönlendirilirse, Ankara’nın hala şehir olarak kalma şansı olur. Yoksa Ankara’da İstanbullaşır, Kahire’ye, Meksico City’e döner.

Hasılı kelam Mansur Yavaş’ın somut projelerle halkın önüne çıkması gerekiyor.

Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları
   KKTC 100 Sanatçı
   2019 Yerel Seçimleri İl Belediye Başkanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com