Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z



   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör



 Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'da



Facebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Fevzi Çakmak ( 1876)- (12.04.1950)

genelkurmay eski başkanı, mareşal, milletvekili



GÖREV SÜRESİ:
12 Temmuz 1922 - 3 Mart 1924 (Orgeneral)
3 Mart 1924 - 12 Ocak 1944 (Mareşal)




1876 yılında İstanbul'da doğdu. 1895 yılında teğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği Harp Akademisi'ni 1898 yılında bitirerek kurmay oldu. Bu tarihten itibaren ordunun çeşitli kademelerinde karargah ve birlik komutanlığı görevlerinde bulundu.

Arnavutluk Harekatı ve İsyanı'na, İtalya, Balkan, 1 nci Dünya ve Kurtuluş Savaşları'na katıldı.

1914 yılında tümgeneralliğe yükseldi. Çeşitli birliklerde Kolordu Komutanlığı, Anafartalar Grup Komutanlığı ve Ordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 6 Ocak 1918 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na atandı. 28 Temmuz 1918 tarihinde korgeneralliğe yükseldi. 27 Mayıs 1919 tarihine kadar bu görevi yürüttü. 1 nci Ordu Müfettişliği'nden sonraki Harbiye Nazırlığı görevinden 21 Nisan 1920 tarihinde istifa ederek Anadolu'ya geçti. Milli Müdafaa Vekili ve Heyeti Vekile Reisliği görevine atandı. 3 Nisan 1921 tarihinde orgeneral, 31 Ağustos 1922 tarihinde de Büyük Zafer'in kazanılmasındaki yüksek hizmetlerini takdiren mareşalliğe terfi ettirildi. 12 Temmuz 1922 - 3 Mart 1924 tarihleri arasında Genelkurmay Başkanlığı Vekilliği, 3 Mart 1924 tarihinden 12 Ocak 1944 tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı yaptı. 12 Ocak 1944 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.

Fransızca, İngilizce, Almanca biliyordu. Evli ve iki çocuk babasıydı. 12 Nisan 1950 tarihinde vefat etti. Eyüp Sultan'da toprağa verildi.



ESERİ:

Batı Rumeli'yi Nasıl Kaybettik
Yazar: Fevzi Çakmak
Sayfa Sayısı: 704
Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

"19 Haziran 1913 sabahı Karadeniz gemisi, akşama doğru da Gülcemal vapuru Seman iskelesinden hareket ettiler. Ben de Gülcemal vapurundaydım. Batı Rumeli'de beş yüz yıllık Türk hâkimiyetine veda ettik. Güneş batarken Arnavutluk kıyıları da yavaş yavaş gözümüzün önünden siliniyordu. Atalarımızın asırlar boyunca kanlarıyla suladığı, eski ve yeni şehitlerimizin gömüldüğü vatan parçasının terk edilmesi kalplerimizde giderilemeyecek acılar, hasretler meydana getiriyordu.."

Balkan coğrafyası tarihinin dönüm noktalarından Balkan Harbi, Osmanlı Devleti'nin bölgedeki beş asırlık egemenliğinin de sonuydu.. Balkan Harbi'nde neler yaşanmıştı? Mareşal Fevzi Çakmak, sonuçları yeni bir devri açan Balkan Harbi'nin üzerinden on yıl geçtikten sonra 1925'te, Türkiye Cumhuriyeti'nin henüz ikinci yılında, Harp Akademileri'nde bölgedeki muharebeleri ayrıntılarıyla anlatır...

Balkan Harbi Konferansı, ordunun nitelik ve nicelik kimliği hakkında ipuçları içeriyor.. Ordunun temel disiplin ilkesinin, bireysel siyasi tercihlerin öne çıkmasıyla nasıl bozulduğunu anlatırkenki üslubu, ilgi çekici değerlendirmeleri ve sert özeleştirileri ile Balkan Harbi konusundaki soruları yanıtlamaktadır...

Bölgenin nüfusu, askerlerin niceliği ve teçhizatı hakkındaki çizelgeler, muharebe alanlarını gösteren krokileriyle

"Garbi Rumeli'nin Suret-i Ziyaı ve Balkan Harbi'nde Garp Cephesi"…






English Biography

Mustafa Fevzi was born in 1876 in Istanbul. After graduating from the War Academy in 1898, he began working at the High Command in Istanbul and the next year he went to the Balkans where he fought against the Serbian and Albanian gangs. As early as 1907, he became a Colonel.

In 1910, Mustafa Fevzi was the chief of staff of the Kosovo Corps, which was ordered to suppress the rebellion in Albania. He took part in the Balkan War, first as the commander of the 21st Division, later as the head of operations of the Vardar Army. In 1913, he was appointed as the commander of the V Corps.

After the World War broke out, he first took part in the Gallipoli campaign with his V Corps. He led his forces in the battles against the British in the southern part of the peninsula, supported Mustafa Kemal’s troops in Conkbayırı and eventually replaced Mustafa Kemal, who fell sick, as the commander of the Anafartalar Group in December 1915. He became a General in the same year and later during the war, he took part in the battles in the Caucasus, Syria and Palestine.

After the armistice was signed, Fevzi Paşa was appointed as the Chief of Staff and kept this post between 24 December 1918 and 14 May 1919. In the governments formed by Ali Rıza Paşa and Salih Hulusi Paşa between February-April 1920, he was the Minister of War and he helped the national resistance, by allowing the transfer of weapons and ammunition from Istanbul to Anatolia. In April 1920, he left Istanbul and joined Mustafa Kemal in Ankara. He joined the Turkish Grand Assembly, which convened the same month, became the Minister of National Defence and on 24 January 1921 he was appointed as the Prime Minister of the Ankara government. Meanwhile, in Istanbul, he was tried in absentia for treason and sentenced to death.

During the War of Independence, Fevzi Paşa also undertook the post of the Chief of General Staff. After the final victory against the Greek forces on 30 August 1922, the Grand Assembly promoted him to the rank of Field Marshall. After the proclamation of the Republic of Turkey on 29 October 1923, he became the first Chief of General Staff of this new country and remained in this post until his retirement in 1944.

Fevzi Çakmak died on 12 April 1950 in Istanbul.








Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" 



biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler



   Makaleler
   Kiralık dairenizi nasıl alırdınız? Apartman, rezidansta ya da site içinde?
   Üniversite Öğrencilerinin Kiralık Daire Ararken Karşılaştıkları Zorluklar
   Datça macunu satan eczaneler, aktarlar ve akciğer detoksu satış noktaları
   Sevgiliye Hediye Alternatifleri
   Yüzellilikler Listesi
   ULUSLARARASI “İPEK YOLU’NUN YÜKSELİŞİ VE TÜRK DÜNYASI” BİLGİ ŞÖLENİ
   OSMANLI PADİŞAHLARI SIRALAMASI
   33 yazarın Türk Çocukluğu
   MAHMUT ÇETİN HAKKINDA YAZILANLAR
   1 KASIM 2015 SEÇİMİ MİLLETVEKİLİ LİSTESİ

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım



   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49



biyografi.net@gmail.com

İkitelli Vergi Dairesi
11452255634
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret Kpss Kitapları Pasaj Grup
Powered By Webofisi.com