Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Orhan Dikmen

M. ORHAN DİKMEN

I. ÖĞRENİM - Orta Öğrenim: Galatasaray Lisesi. Yüksek Öğrenim: İstanbul Üniversitesi İktisat ve Hukuk Fakülteleri. Lisansüstü Öğrenim: Paris Üniversitesi Yüksek Hukuk ve İktisat Etüdleri Programı.

II. ÖĞRENİM - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi (1939-1970), Hukuk Fakültesi (1939-1970), Şişli, Galatasaray, Beyazıt, Aksaray Yüksek İktisat ve Ticaret Okulları, Yıldız Yüksek Teknik Okulu, Bankalar Birliği (Para Kredi ve Bankacılık) programı, ilh.

III. AKADEMİK ÇALIŞMALAR - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde Asistan (1939), Doçent (1944), Profesör (1955), Üniversite Senatosu Üyesi (1964 - 68), İktisat Fakültesi Dekanı (1966 - 1968) Maliye Kürsüsü Başkanı (1944-1946) ve (1951-1970), Maliye Enstitüsü Vakfı Kurucu Üyesi, İktisadî Araştırmalar Vakfı Kurucu Üyesi (1962) ve Yönetim Kurulu Başkanı (1970- ), Şişli İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu Öğretim Üyesi (1963-1971) ve Müdürü (1970-1971), Türkiye İktisatçılar Derneği Kurucusu ve Başkanı (1948).

IV. MİLLETLERARASI KURULUŞLAR - Milletlerarası Vergi Hukuku Birliği Üyesi, Milletlerarası Maliye Enstitüsü Başkan Vekili, İktisadî İşbirliği Avrupa Ligi Başkan Vekili ve Millî Komitesi Başkanı, RCD ve OECD Misyon Üyesi ve Başkanı.

V.YURTDIŞI KONGRE, KONFERANS, SEMİNER VE DERSLER - Kanada'dan, hemen bütün Avrupa, Güney Asya ve Japonya'ya kadar pek çok sayıda kongre, konferansa tebliğler ve raporlar sunmuştur.

Frankfurt Üniversitesi'nde Prof. Gerloff (1950), Kiel'deki Dünya İktisat Enstitüsünde Prof. Baade, London Schooll of Economies'de (1960) Prof. Peacok ve Wisman ile Tokyo Chuo Üniversitesinde Prof. Tadao Yamguchi, Seijo Üniversitesinde Prof. Hideo Nakamura ile ortak çalışmalar.

Paris Üniversitesinde dersler, Türk - Fransız Konferansı (1987) , Fransız Millî Liyakat Nişanı Subay Rütbesi, Japonya'da ser konferanslar ve ilmî komite üyeliği, Şimonoseki fahrî hemşeriliği, ilh.

VI. HUKUK ÇALIŞMALARI - Milletlerarası Vergi Hukuku Birliği Üyesi, İstanbul Barosuna kayıtlı avukat (1943-1949), 1949'dan 1965'e kadar Türkiye'de Maliye Bakanlığınca kurulmuş olan Vergi Reform komisyonlarında üye, özel raportör, İktisat ve Ticaret Yüksek Okulunda, İşletme Enstitüsü'nde Vergi Hukuku dersleri ve çalışmaları.

VII. DANIŞMANLIK HİZMETLERİ - Denizcilik Bankası Genel Müdür Danışmanı, İstanbul Sanayi Odası Danışmanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Danışmanı (Bu görevleri dolayısı ile pek çok rapor hazırlamıştır).

VIII. BANKACILIK HİZMETLERİ - Denizcilik Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Vakıflar Bankası ve İmar Bankası'nda (toplam 17 sene), Ekonomi Bölümü Başkanı, Yönetim Kurulu Üyesi, Kredi Komitesi Üyesi, Görevli Üye.

-2-

IX. SANAYİ VE TİCARET ŞİRKETLERİNDE YÖNETİCİLİK - Transtürk Holding, Orta Doğu, Anadolu Çimentoları, Türk Pirelli, Robert Bosch Türk, Tasan, Ofo, Aktur ve daha birçok şirkette Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanı

X. SİYASİ GÖREVİ - 1971-1972 yıllarında iki defa Tarım Bakanı.

XI. SOSYAL KURULUŞLAR - İktisat Fakültesi Talebe Cemiyeti Başkanı, Galatasaray Spor Klübü Divan Heyeti Üyesi, Galatasaray Dernekleri Üyesi, Anadolu Klübü Üyesi, Yeşilyurt Klübü Protokol Üyesi, Türk - Fransız Ticaret Derneği, Türkiye - İsviçre Ticaret Odası, Taksim Toplantıları, Finans Klüp, Türkiye Genç İşadamları Derneği (Şeref Üyesi), Türk Çin Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve daha birçok dernekte üyelik.

XII. ESERLERİ - Tasarruf Bonoları, En az Geçim İndirimi, Muamele Vergileri, Vasıtalı Vergiler, Maliye Dersleri ve daha başka kitaplar ile Türkçe, Fransızca, Almanca, ve İngilizce olarak yayınlanmış pek çok tebliğ, rapor, makale. Bunlardan bazıları Japonca dahil çeşitli dillere de çevrilmiştir.

Ayrıca, çalıştığı kuruluşlara çeşitli konularda vermiş olduğu Para, Kredi Banka, Bütçe, Devlet Borçları, Ulaştırma Ekonomisi, İstatistik, Vergi Hukuk ve diğer derslerin teksirleri ve basılı olmayan yüzlerce rapor ve memorandum, Türkiye, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve Japonya'daki ilmî dergilerde yayınlanmış makale, rapor ve tebliğler ile çeşitli zamanlarda Cumhuriyet, Vatan, Yeni İstanbul, Dünya, Yeni Asır, Milliyet, Gözlem ve daha başka gazetelerde yayınlanmış makaleler.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Biyografik Araştırma Kitapları biyografimarket'te
   24 Haziran 2018 Milletvekili Listesi
   Dünyayı biçimlendiren 40 hikâye
   Tıva Kaynakça
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ DİZİN
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ İÇİNDEKİLER
   AFRİN ŞEHİTLERİ
   KKTC 2018 SEÇİMİ MİLLETVEKİLLERİ
   BİR NESLİN ÖNCÜLERİ DİZİN
   BİR NESLİN ÖNCÜLERİ İÇİNDEKİLER

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com