Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

İlhan Cavcav ( 4.10.1935)

Gençlerbirliği Eski Başkanı


işadamı4 Ekim 1935 tarihinde Ankara'nın Hamamönü semtinde doğdu.

Eğitim yaşamına Ankara 10. Yıl İlkokulu’nda başladı. Öğrencilik yılları boyunca babasının yanında çalıştı. Bazen değirmende un çuvalı taşıdı, bazen arabalara ekmek yükledi.

İlkokul’dan sonra Ankara’nın önemli eğitim kurumlarından ve Gençlerbirliği’nin kurulduğu Ankara Atatürk Lisesi’nde eğitimine devam etti.

Ailenin artan işleri nedeniyle ortaokuldan sonra eğitimine son verip, aile şirketinin veznesinde çalışmaya başladı. Buradaki işleyişi kısa sürede öğrendi.

Ailesinde Tayyar Cavcav, Cevat Muratal gibi bir çok profesyonel futbolcu bulunan İlhan Cavcav’ın futbol yaşamı da bu yıllarda başladı. Mahalle arasındaki eğimli arsalarda futbol oynarken o yıllar Mamak Maskespor için çalışan Cici Necdet’in dikkatini çekti. Mamak Maskespor kadrosuna katıldı ve santraf (stoper) mevkinde oynamaya başladı.

Aynı yıllarda Ankara sahalarında top koşturan ve yıllar sonra beraber Gençlerbirliği için çalışacakları Oktay Arıca (Paçoz Oktay)ın deyişiyle iyi bir top kesiciydi.

Maskespor’dan önce PTT’ye sonra da Bahçeli Gençlik’e transfer oldu. Ancak son takımının ilk maçında, söz konusu karşılaşmanın eski takımıyla yapılmasından dolayı kadroya alınmadığını öğrenince futbolu bırakmaya karar verdi.

1960 yılında aile şirketinden ayrılarak tek başına ticaret hayatına atıldı. İlk önce Maltepe’de, sonra Balgat’ta çalıştırdığı un fabrikasıyla Ankara’da önemli sanayiciler arasına girdi. Bu senelerde iş yaşamındaki becerisi ve futbola olan sevgisi nedeniyle Ankara kulüplerinin yönetici adaylarından biri oldu.

1975 yılında ailesinin eski mahallesi olan Hacettepe’nin başkanı oldu.

1977 yılında Gençlerbirliği yönetim kuruluna girdi ve başkan oldu. Dönemin yöneticileriyle prensipler konusunda anlaşmazlığa düştü ve kulupte çalışmaya bir süre ara verdi.

1981 yılında başkan olduğunda Gençlerbirliği amatörlüğün kapısındaydı.

2. lige dönen takımı birinci lige çıkarma başarısını gösterdi. 1988 yılından beri Gençlerbirliği, Türkiye Birinci Ligi’nin sürekliliği açısından en başarılı 5. Takımı oldu. Bu sürede 2 kez Türkiye Kupası’nı kazandı.

İlhan Cavcav döneminde Maltepe-Beştepe arasındaki gerçek rakım farkının çok üzerinde bir merhale kaydeden Gençlerbirliği 1990’lı yıllarda adeta diğer Türk kulüplerine örnek olarak ilk kez modern tesislere sahip olan bir futbol kulübü haline gelmiştir. İlhan Cavcav’dan önce Ankara’daki toprak sahalarda antrenman yapan futbol takımı bir süre şehir çevresindeki çim zemine sahip sahalarda çalışmış, takım oyuncuları da Beştepe’deki tesisler yapılana dek İlhan Cavcav’ın Bahçelievler’deki evinde konaklamıştır. Beştepe’deki tesislerin tamamlanmasıyla bir başkent takımına yakışır kulüp binalarına, altyapısıyla beraber kullandığı çim sahalara kavuşan

Gençlerbirliği, Cavcav’ın başkanlığında “herhangi bir kurum veya kişiye tek kuruş borcu olmayan” bir spor kulübü haline geldi.
AİLE

Babası Haşim Bey, 1910’lu yıllarda Piriştine’den Türkiye’ye göç etmiş bir ailenin çocuğudur. Aile İstanbul, Adana gibi vilayetlerde bir süre kaldıktan sonra Ankara’ya yerleşmiş ve aile mesleği olacak fırıncılık ve değirmencilik yapmaya başlamıştır.

İlhan Cavcav, babası Haşim Bey’in ikinci eşi, Kayseri eşrafından Lütfiye Hanım’dan ilk çocuğudur. Aile, İlhan Cavcav beş yaşındayken Mamak, Boğaziçi Mahallesi’na taşınır ve burada mahallenin ismiyle anılan değirmeni işletmeye başlar.
HABER

Kimseye bir tek kuruş borcu olmayan bir kulübün başkanıyım
7 Kasım 2013

Cavcav, kulüplerin borç batağında olduğunu belirterek "Başbakan olsam, borçlu kulüplerin başında olan insanları, kulüp başkanlığından resen azlederim" dedi.

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara'da yapılacak Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında kulüp başkanlarına 3 dönem sınırı getirilmesi ve spor kanunu gibi konuları görüşeceklerini söyledi.
Vakfın toplantısında Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) özellikle istediği e-bilet uygulamasının da değerlendirileceğini bildiren Cavcav, "Ben özellikle Sayın Başbakanımız, teşkilat ve Spor Bakanımızla spor kanunu yapılırken, fikir birlikteliği içerisinde olunması gerektiği kanaatindeyim" diye konuştu.

İlhan Cavcav sözlerini,"Tüm kulüplerin İlhan Cavcav gibi başkanı olmasını isterim. Kimseye bir tek kuruş borcu olmayan kendi yağıyla kavrulup, kendi yağıyla ligi devam ettiren bir kulübün 35 yıldır başkanıyım. Bütün kulüp başkanları 2-3 veya 5 sene kulüp başkanlığı yapıp, bir sürü arkada borç harç bırakarak gelecek yönetimlere büyük külfetler yüklüyor. Bu durumda ben de başbakan olsam 3 sene değil, senede bir başkan değişmesini isterim. Başbakanın yerinde olsam büyük, küçük ayırt etmeden borç batağındaki kulüplerin başkanlarını resen görevden alırdım. Borçlu kulüplere yaptırım uygulanmalı. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor borç içindeki kulüpler. Başbakan olsam, borçlu kulüplerin başında olan insanları, kulüp başkanlığından resen azlederim. Kulüpleri bu şekilde borçlandıranları o kulübün kapısından içeri sokmam. Bunu ben İlhan Cavcav olarak söylüyorum" diyerek tamamladı.
HABER

İlhan Cavcav hastaneye kaldırıldı
15 Aralık 2013

Gençlerbirliği-Galatasaray maçını protokol tribünündeki yerinde izleyen İlhan Cavcav, maçın devre arasında "nefes darlığı" tespitiyle sedye üzerinde ambulansa götürüldü ve sonrasında hastaneye nakledildi.

İlhan Cavcav 3 kez rahatsızlandığı tribünden sedye ile çıkarılabildi.

Cavcav ilk olarak maçın 6. dakikasında rahatsızlandı. Sağlık görevlileri hemen müdahale etti. 26. dakikada ikinci kez nefesi daraldı. Yine müdahele yapıldı, iyi olduğunu söyleyince maçı izlemeye devam etti. Nefes darlığı tespiti koyulan Cavcav'ın ilk işareti Gençlerbirliği'nin 1-0 öne geçirdiği golden sonra olması dikkat eçkti.

45. dakikada kendisini iyi hissederek ayağa kalktı ve eve gitmek istedi Yürüyemeyince fenalaşıp yere yığıldı. Çevresindekilerin yardımıyla merdivenleri inmek isteyen Cavcav'a sedye getirildi. Hazır tutulan Ambulansla hemen hastaneye kaldırıldı.
HABER

İLHAN CAVCAV: BÜYÜKLER KENDİLERİNE BAŞKA BİR LİG KURSUN
4 Haziran 2014

Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve geçtiğimiz gün Meclis'e gelen dev af paketiyle kulüplerin de yüzü gülecek.

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav'ın vergi affı kararına tepkisi ise farklı oldu. Cavcav, "Devlet büyüklerimizin aldığı kararlara saygımız sonsuz" dedi.

Başkan Cavcav tepkisini ortaya koyarken, olaya farklı bir boyut kazandırdı.

Cavcav, "Bizim gibi vergi borçlarını ödeyen kulüplere yazık oluyor. İstanbul kulüpleri ayrı bir lig kursun, orada mücadele etsinler. Anadolu kulüpleri, Trabzonspor da dahil 15 kulüp ayrı bir ligde oynayalım. Ülkemize yerli futbolcunun maliyeti 2 milyon TL'den başlıyor. Bu konularda konuşmak istemiyorum. Ben Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile bu konuları konuşacağım. Bu şartlar altında bizim gibi kulüplerin ayakta durması mümkün değildir. Bizler her türlü şartlarımızı devletimize karşı yerine getiren kulüpleriz. Bu nedenle 15 Anadolu kulübü ayrı bir lig, 3 büyükler de kendilerine bir lig kursunlar" diye konuştu.
HABER

Borçlu kulüpler Gençlerbirliği'ni örnek almaya başlayacak
Milliyet 23 Aralık 2014

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, "Mali kriterler uygulandığı zaman Gençlerbirliği şampiyon oluyor mu olmuyor mu herkes görecektir" dedi.

Cavcav, UEFA Finansal Kontrol Kurulu'nun (CFCB), CAS'ın 2012 yılında Bursaspor ile ilgili ertelenen kararının yürürlüğe girmesi ve kulübe 1 yıl Avrupa kupalarından men cezasının uygulanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Bursaspor'a geçmiş olsun dileklerini ileterek, "Bildiğim kadarıyla neticelenmiş bir süreç değil. Gerekli itirazları yapacaklardır, umarım Bursaspor lehine sonuçlanır" diye konuştu.

Spor Toto Süper Lig takımlarından "gerek Galatasaray, gerek Trabzonspor ve gerekse de diğer kulüplerin mali durumlarının pek parlak" olmadığını belirten Cavcav, "Bunu hepimiz biliyoruz, kimsenin saklamasına gerek yok. Bursaspor'un yaşadığı diğer kulüpler için bir alarm zili olmalı" ifadesini kullandı.

Türk kulüplerinden bazıları için artık cezadan kurtuluş yolu kaldığını sanmadığını savunan Cavcav, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Sanmıyorum ki bunların artık bir kısmı için cezadan kurtuluş yolu kalmış olsun, uzattıkları ayaklarını örtecek bir yorgan bulunsun. Artık bu arkadaşların borcu harcı yorgana falan sığmaz. Benim bu süreçten tek umudum, bu kulüplerimiz, borç nedeniyle transfer yapamayacak ve yüzlerini Gençlerbirliği'ne dönerek bizi örnek almaya başlayacak."

"Örnek olmaya devam edeceğiz"

İlhan Cavcav, mali kriterler söz konusu olduğunda son 20 yılın da liderinin "kesinlikle" Gençlerbirliği olacağını iddia etti.

"Mali kriterler uygulandığı zaman Gençlerbirliği şampiyon oluyor mu olmuyor mu herkes görecektir" diyen Cavcav, sözlerine şöyle devam etti:

"Rekabetteki eşitsizliği yaratan Türkiye'de futbol ekonomisinin herhangi bir kritere tabi olmamasıdır. Parası olmasa da borcu da bulunmayan kulüplerimiz de var. Onları da takdir etmek lazım. Ancak bu konuya doğru yaklaşılmazsa bütün kulüplerimiz cezayla karşı karşıya kalacaktır. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmaya ve bu konuda Türkiye'ye örnek olmaya devam edeceğiz."

"Paramız herkesin ağzına sakız olmuş"

"Bizim paramız var, herkesin ağzına sakız olmuş" diyen İlhan Cavcav, oysa paralarının İstanbul kulüplerinin iki transferine denk geldiğini söyledi.

Kulübün parasına da kadrodaki genç futbolculara da "gözleri gibi baktıklarını" dile getiren İlhan Cavcav, "Sanki biz para harcamayı bilmiyoruz" dedi.

Finansal kriterlerin uygulanması konusunda herkesin daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Cavcav, sözlerini şöyle tamamladı:

"Elbette hiçbir kulübün kapısına kilit vurulmaz, istemeyiz de. Neticede mali kriterler boşuna konmuyor. Ben şunu anlamıyorum, bu kulüplerin dünya kadar borcu var ama transfer dönemi başladığında bir hocanın lafıyla 10 futbolcusunu gönderiyor, 10 futbolcu alıyor, sonra da elini devlete açıyor. Sanki devletin, milletin parası onlar için birikmiş. Biz o açıdan yıllardır mali kriterlerimizi uyguluyoruz."
VEFAT-HABER

İlhan Cavcav'ı kaybettik!
22 Ocak 2017

Yüksek tansiyon nedeniyle uzun süredir tedavi gören ve önceki gece yarısı geçirdiği beyin kanaması nedeniyle Ankara Güven Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan İlhan Cavcav vefat etti.

Doktorlar, ilk aşamada, kalbinde bir rahatsızlık tespit edilmediğini, beyindeki ödemi dağıtmak için Cavcav’ı ameliyata aldıklarını söyledi. Dün dengesini kaybederek düşen, kolunu ve kafasını çarpan efsane başkan 81 yaşında hayata veda etti. 1978 yılında Gençlerbirliği Kulübü’ne başkan olan İlhan Cavcav, yaklaşık 40 yıldır Ankara ekibinin başında bulunuyordu.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com