Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Aysel Çelikel

akademisyen1933 yılında İstanbul’da doğdu. 1994-1998 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı görevini yaptı. 2001’de Cumhurbaşkanlığı kontenjanından YÖK üyeliğine atandı. 3 Kasım 2002 seçimleri öncesi tarafsız Adalet Bakanı olarak atandı. ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Türkan Saylan’ın vefatıyla boşalan ÇYDD Genel Başkanlığına getirildi.
HAKKINDA YAZILANLAR

YÖK’teki asi dekan
Emel Armutçu, hurriyet/tatilpazar/01/02/11/

Prof. Dr. Aysel Çelikel, YÖK'e karşı çıkan bir YÖK üyesi.. Devletler Umumi Hukuku Hukuk lisans diploması, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 1956,Devletler Hukuku dalında hukuk doktorası, İstanbul Üniversitesi, 1962. Mukayeseli Hukuk dalında hukuk yüksek lisans diploması, Columbia University School of Law, ABD, 1962. 1994-1998 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı görevini yaptı. Ocak 2001'den itibaren Cumhurbaşkanlığı kontenjanından Yüksek Öğretim Kurumu üyeliğine atandı. İstanbul Üniversitesi'nde 5 yıldan fazla Hukuk Fakültesi Dekanlığı yapan Prof. Dr. Aysel Çelikel, 44 yıllık üniversite hocalığının yanı sıra Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği'nin kurucularından. Çelikel, 12 Eylül darbesinin ürünü olduğu için YÖK'e karşı çıkanlardan.

YÖK’teki asi dekan Aysel Çelikel

Profesör Aysel Çelikel, gündeme son olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in YÖK'e atadığı dört profesörden biri olarak geldi. Geniş bir çevreye göre bu atamalar ‘‘çağdaş, demokratik, özgür üniversitelere dönüşün bir adımı’’ydı. Ama atanmasına en çok şaşıranlardan biri Çelikel'in kendisi oldu. Her fırsatta YÖK'ün mantığına, işleyişine karşı çıkan, hatta bu nedenle yürüyüşe katılan ilk dekandı o.

Tam 42 yılını verdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Rektör Alemdaroğlu'nun uygulamalarına karşı çıktığı için pek çok öğretim üyesiyle birlikte Hukuk Fakültesi Dekanlığı’ndan istifa etmiştir.

Aysel Çelikel’in babası
1933 yılında, Rumeli kökenli bir baba ile İstanbullu bir annenin ikinci çocuğu olarak İstanbul'da doğar. Çocukluğu, İstanbul Kurtuluş'un Tatavla mahallesinde Rumların arasında geçer. Bir saat ustası olan ve Türkiye'nin ilk taksimetresinin patentini alan baba Remzi Çağıl, aynı zamanda klarnet ve ud çalan, aydın bir insandır. İstanbul Radyosu’nda sanatını icra etmiştir. Ayrıca Neyzen Tevfik'in de ahbabıdır.

Annesi
Gerçek bir Osmanlı kadını olan annesi, belli ki kendisinin çok isteyip de yapamadığı şeyleri düşünerek yetiştirir küçük kızını; ona her zaman, ‘‘Mutlaka okumalısın ve kocan seni asla ezememeli’’ der. Annesinin isteklerini fazlasıyla yerine getirir Aysel, ilkokulu üstün başarıyla, Beyoğlu Kız Lisesi'nde okuduğu orta ve liseyi iftiharlarla bitirir. Aysel Çelikel'in, son 10-15 yılda iyice açığa çıkan hitabet yeteneği, daha ilkokul yıllarındayken gösterir kendini; öğretmenler yerine ders anlattığı çok olur. İlkokul diplomasını, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in elinden alır.

Öğrenim hayatı
Aysel Çelikel, Hukuk profesörü bir akrabanın etkisiyle hukuku seçer. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdiğinde asistan olur. Hem de kürsüde kızların pek sevilmediği yıllarda, birkaç kız arkadaşıyla birlikte... 1957'de Devletler Özel Hukuku asistanı; 1962'de doktordur. 1964'te, 1,5 yaşındaki kızını ve eşini geride bırakarak ABD'ye gider ve Columbia Üniversitesi'nde master yapar. 1969'da doçent olur. 1974-75 yıllarında Almanya’da bir üniversitede çalışır ve profesör ünvanını 1977'de alır.

Eşi Murteza Çelikel
Onun kuşağı, içine doğduğu laiklik ortamının, hukuk düzeninin ve sosyal yapının değişebileceğini hiç düşünmez; kadın haklarının hep en iyi düzeyde olduğunu sanır yıllarca. Atatürk kadınlara haklarını yıllar önce vermemiş midir? 1960'ta evlendiği eşi Murteza Çelikel daha 1957 yılında CHP Gençlik Kolları'ndayken kadın haklarını savunan yazılar yazmamış mıdır? Evet bazı şeyleri farketmek için zamanın geçmesi gerekir:
Sınıf arkadaşı Murteza Çelikel de onun gibi avukatlık yapmadı, işadamlığını seçti. 1960'ta evlendiler. İkisi de iktisat eğitimi alan biri kızları, bir oğulları var.

Dernekler, merkezler
Tabii derhal mücadeleye başlayacaktır. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği... Kurucusu ve yöneticisi olduğu derneklerin sayısı giderek çoğalır, çoğunun etkinliklerinde ya ateşli konuşmalar yapmakta ya da tartışmaları yönetmektedir. Üniversitenin Milletlerarası Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Dekan Yardımcılığı, Yönetim Kurulu Üyeliği de görevleri arasına girer. Ve sonunda, İstanbul Hukuk Fakültesi’nin ilk kadın dekanı olur.

YÖK’e karşı YÖK üyesi
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, YÖK'ün açık olan üyeliklerine kendi kontenjanından atadığı dört kişiden biri Aysel Çelikel’dir. Doğrusu Çelikel beklemiyordur bu atamayı; çünkü, üniversite yönetimini iyi bilir ve bu konuda yasa taslakları bile hazırlamıştır ama Cumhurbaşkanı’nın bunu bildiğini bilmemektedir.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com