Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

İskender Pala ( 1958)

akademisyen, yazar1958 yılında Uşak'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi (1979). Divan Edebiyatı dalında doktor (1983) ve doçent oldu (1993). Edebiyat araştırmacısı olarak çeşitli ansiklopedi ve dergilerde bilimsel ve edebî makaleler yayınladı. Ortaokul ve liseler için ders kitapları yazdı. 1982 yılında teğmen rütbesiyle intisab ettiği Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde çeşitli görevlerde bulundu ve denizcilik tarihi araştırmaları yaptı. Halen binbaşı rütbesi ile Tarihi Deniz Arşivi'nde çalıştı,emekli oldu. Zaman gazetesinde köşe yazarlığı ve İstanbu Kültürl Üniversitesinde Öğretim üyeliği yapmaktadır.

ESERLERi:

ŞAiRLERiN DiLiNDEN

Üzerinden asırlar geçmiş olsa da, bütün Osmanlı zamanlarının aşklarını, sevinçlerini, hüsranlarını, hicranlarını, talihlerini, vuslatlarını vs. ulaşılmaz bir zarafetle anlatan söz sultanlarının beyitleriyle yoğrulmuş yüksek bir medeniyetin efsane ve tarihinden, edebiyat ve şiirinden, latife ve nüktesinden, folklor ve sosyolojisinden, siyaset ve felsefesinden izler bulacağınız bu kitapta elli adet makale yer almaktadır ve siz, eski söz sultanlarıyla yakından tanışmayı; yahut bir parça da tarihte yaşamayı hiç merak etmiyor musunuz?

DiVAN EDEBiYATI

Bu kitabın sayfalarında Divan edebiyatının kaynaklarından şekil bilgisine; türlerinden edebî sanatlarına dek her sorunuza cevap olacak malûmat, bir bütün olarak verilmiştir.
GÖRÜŞ

İslam Ansiklopedisi
İskender Pala yazdı:
Zaman 21 Ocak 2014

Modern çağ bilgiyi önceledi ve bunun tabii neticesi olarak dizi dizi ansiklopediler art arda yayımlanmaya başladı.

Her millet kendi birikimini ciltlere yükleyerek insanlığa sunmak istiyordu. Encyclopedia Britannica, Encyclopedia Americana, Le Grand Larousse ve diğerleri… Bilginin elektronik ortama taşınmasından evvel Batı dünyasının kütük kayıtlarıydı hepsi. Ve maalesef İslam dünyası çoook uzun yıllar böyle bir külliyattan uzak düştü, İslam kültür ve medeniyeti hakkında bilgiler edinmek isteyen evlatlarına bu imkânı sunamadı. Yüzyılın başında Leiden’de yayımlanan beş ciltlik İslam Ansiklopedisi (Encylopedia of Islam) bile Batı’daki sömürgecilik hareketine paralel olarak gelişen Şarkiyat çalışmalarının ürünü diye ortaya çıkmıştı ve hazırlandığı dönemde sömürge haline gelen İslam ülkeleri hakkında Batılı ilim ve işadamlarının bilgilendirilmesini sağlamaya çalışıyordu. Böyle bir ansiklopedide İslamiyet ve İslam dünyası hakkında yanlış, yanlı ve eksik bilgiler olması kaçınılmazdı. Bunun Türkçe tercüme ve tevsiinde ise maalesef İlahiyat konuları tam anlamıyla düzeltilebilmiş olamadı.

Ve nihayet bizler için de bir sevinç anı geldi. TDV İslam Araştırmaları Merkezi’nin hazırladığı İslam Ansiklopedisi tamamlandı çünkü. Artık millet olarak “Bizim!” diyebileceğimiz bir ansiklopedimiz var. Gönül huzuruyla her bir sayfası ve satırına inanıp güvenerek okunabilecek bir ansiklopedi. Türkiye’de bilimin çıtasını yükseltmiş bir ansiklopedi.

Tamamlanması dolu dolu tam çeyrek yüzyıl süren İslam Ansiklopedisi’nin ilk çalışmaları 1980’li yıllarda başlamıştı. İslam’ın on dört asırlık ilim, irfan ve medeniyet birikimini aktaran bir İslam Ansiklopedisi hazırlamak, hatırlıyorum, herkes için hayal gibiydi. Hatta çeşitli bilimsel veya kültürel muhitlerde bunun başarılamayacağına dair konuşmalar yapılır, Türkiye’deki ilmî birikimin buna yetmeyeceği tekrarlanarak böylesi bir idealin önü kesilmeye çalışılırdı. Çok şükür ki bugün 1928 ilim adamının katkısıyla 16.857 madde başlığı tam 44 cilt halinde yayımlanabilmiştir. Bu övünç yalnızca vakıf adamlarının değil, ilme vakfedilmiş ömürlerin, vakıf olmuş ömürlerin neredeyse otuz yıl sürmüş en müstesna heyecanıdır. İslam Ansiklopedisi, azim, çaba ve sebatın semeresi, ideal insanların ideal eseri olarak artık elimizin altındadır.

Bugün iftiharla ilan edebiliriz ki, İslam Ansiklopedisi sadece Türkiye’de değil İslam dünyasında da bir başarı öyküsüdür. Bu ansiklopedi, bir çağın kendinden önceki çağları harmanlayıp bir sonraki çağa sunduğu hediyedir. Bu ansiklopedi, bir neslin, millete ve vatana hizmetini gösterebildiği en mükemmel gayretidir. Bu ansiklopedi vatana borcunu ödeyebilmek, kendini yetiştiren milletine şükranını sunabilmek için ileri atılmış gayret erlerinin göz nuru, gönül sürurudur. Nesiller sonra bile hikâyesi anlatılacak bir mücadele azmi, her zaman ve zeminde gıptayla bakılacak bir vizyondur. Velhasıl bu ansiklopedi, on beş asırlık İslâm kültür ve medeniyetine tutulan bir aynadır ki bakmasını bilenler için yalnızca suretleri değil, daha derindeki manaları da gösterir. Artık insanımız İslam Ansiklopedisi’nden tedkik ederek kadim medeniyetini anlayabilecek, geçmişi geleceğe bağlayabilecek, belki geleceğe yürüyüşündeki ruhu kavrayabilecektir. Bu kırk dört cilt, koca bir İslam dünyasının gerçekleşen rüyasıdır. Bence herkesin evinde bir takım bulunmalı, dostlar ev hediyesi olarak birbirine bu ansiklopediyi götürmelidir.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Biyografik Araştırma Kitapları biyografimarket'te
   24 Haziran 2018 Milletvekili Listesi
   Dünyayı biçimlendiren 40 hikâye
   Tıva Kaynakça
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ DİZİN
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ İÇİNDEKİLER
   AFRİN ŞEHİTLERİ
   KKTC 2018 SEÇİMİ MİLLETVEKİLLERİ
   BİR NESLİN ÖNCÜLERİ DİZİN
   BİR NESLİN ÖNCÜLERİ İÇİNDEKİLER

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com