Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'da


Facebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Kuentin Tarantino ( 1963)

(1963 Tennessee - )

ABD'li yönetmen,senarist ve oyuncu.

Sinema literatürüne "TARANTİNOVARİ" deyimini kazandıracak kadar özgün filmlerin ve senaryoların yaratıcısı. Hep göz ardı edilen, kaybetmeye mahkum marjinal kişileri Shakespeare oyunlarındaki kahramanlar edasıyla işleyen ve onlara muhteşem replikler eşliğinde hayat veren ve ön plana çıkartan usta bir kalem. En kanlı ve vahşi olanların da bile ince bir mizah duygusuyla seyircileri gülümsetebilen sahnelerin sahibi. Amerikan Bağımsız Sinemasının yetiştirdiği en büyük yönetmenlerden biri.

Liseyi yarıda bırakan Tarantino, çeşitli işlerde çalıştı. Sinemaya, video dükkanında çalışırken ilgi duydu. Videocuda seyretme fırsatı bulduğu binlerce film sayesinde geniş bir sinema bilgisi edindi. Her tür filmden ama özellikle 1950'lerin B tipi filmlerinden, kara-film klasikleri ve Hong Kong karate filmlerinden etkilenen sanatçının, filmlerinde ve senaryolarında bu etki oldukça belirgindir.

1992 yılında senaryosu da kendisine ait olan ve sinema dünyasında tanınmasını sağlayan "Rezervuar Köpekleri" filmini çevirdi. Kubrick'in "The Killing" ve John Huston' un "Asphalt Jungle(Elmas Hırsızları)" filmlerinden izler taşıyan yapıt; bir kuyumcudaki elmasları çalmak için biraraya gelen kişilerin aslında klasik olan hikayesini, çarpıcı diyaloglar, geriye dönüşlerin ustaca kullanıldığı seyirciyi şaşırtan bir kurguyla anlatıyordu. Özgün ve ustalık eseri senaryosu, başarılı yönetimi, Harvey Keitel ve Tim Roth başta olmak üzere bütün oyuncuların başarılı performanslarıyla film çok beğenildi ve zamanla kült bir film oldu. Tarantino film de ayrıca oyuncu olarak da görev alıyordu (Bay kahverengi). Tarantino, bundan sonra da yapacağı gibi, kaybetmeye mahkum kişileri (filmin isminde de görülüyor) ince bir mizahın egemen olduğu repliklerle ve yaptıkları kanun dışı işleri, hayatın bir parçası olarak gösteren anlatımıyla seyirciye sunuyor ve kabul ettiriyordu. "Tarantinovari" kelimesi artık bu tür anlatımın markası olacak ve bir çok taklidini doğuracaktı. Tarantino efsanesi başlamıştı.

Video dükkanında çalışırken yazdığı senaryoları da tabii ki kıymete binmişti. Yazdığı iki senaryo "True Romance(Çılgın Romantik)" Tony Scott, "Katil Doğanlar" da Oliver Stone tarafından tanınmış oyuncu kadroları eşliğinde filme alındı. Tarantino ayrıca oyunculuk gücünden ziyade ününün etkisiyle de bir iki filmde oyuncu olarak rol aldı.(Eddie Presley ve Somebody To Love Filmleri)

Tarantino'nun başyapıtı ise 1994 yılında, senaryosunu Roger Avary ile beraber yazdığı, ayrı ayrı filme alınması düşünülen üç öyküyü, tek bir öyküde birleştiren muhteşem "Pulp Fiction(Ucuz Roman)" filmi oldu.Yönetmen, "Rezervuar Köpekleri"nde de denediği flashback(geriye dönüş) tekniğini sinemada az görülür bir şekilde, cüretkarca ve seyir- ciyi şaşkına çevirecek bir şekilde kullanıyordu. Hikayeler arasında bu flashbackler sayesinde ustaca geçişler yapılıyor ve her sahnenin filmde önemli bir rolü oluyordu. Kanun dışı kişiler tabii ki filmin ana karakterleriydi. Nefis diyalogları, çarpıcı anlatımı, mizah kokan şiddet sahneleri, kalabalık bir yıldız oyuncu kadrosu (John Travolta, Samuel Jackson, Uma Thurman, Tim Roth, Harvey Keitel, Bruce Willis) ile film tam anlamıyla efsanevi bir yapıt oldu. Cannes'da Altın Palmiye kazanan yapıt, En İyi Film ve Yönetmen dallarında oscar adayı oluyor ayrıca Tarantino'ya Roger Avary ile beraber en iyi özgün senaryo dalında oscar kazandırıyordu. Tarantino artık tam anlamıyla zirvedeydi.

İçlerinde Antonio Banderas'li "Desperado" ve George Clooney'li "From Dusk Till Dawn" yapımlarının da olduğu birkaç filmde rol aldı. Skeçli bir film olan "Four Rooms (Dört Oda)" filminin "The Man From Hollywood" bölümününde hem yönetmenlik hem de oyunculuk yaptı.

1997 yılında üç yıllık bir aradan sonra beklenen filmi "Jackie Brown"u çekti. Başrolünde filme de ismini veren Jackie Brown karakterini, 70'li yıllarda ikinci sınıf aksiyon filmlerinde rol alan siyahi kadın oyuncu Pam Grier'in (Rezervuar Köpekleri filminde bu oyuncunun hakkında yapılan geyikte, Tarantino bir bakıma Pam Grier'e olan hayranlığını gösteriyordu.Jackie Brown karakterini de onun için yazmıştı.) canlandırdığı filmde, Robert Forster, Samuel Jakson ve özellikle Robert de Niro başarılı bir performans gösteriyorlardı. Film, diğer iki yapıtı kadar yankı uyandırmadıysa da yine de başarılı bulundu.

Çeşitli filmlerde oyunculuk yapmayı sürdüren Tarantino en son "Little Nicky" filminde rol aldı. Şu sıralarda da senaryosu da kendisine ait olan ve Uma Thurman'ın rol aldığı "Kill Bill" filminin çekimleriyle uğraşıyor. Ayrıca Pulp Fiction'ın ikinci bölümünün senaryosuyla uğraşıyor.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları
   KKTC 100 Sanatçı
   2019 Yerel Seçimleri İl Belediye Başkanları
   TBMM Azınlık Milletvekilleri
   Stalin’in Katlettiği Tatar Aydınları
   PKK’yı kuran 120 kişi

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com