Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mehmet Kutlular ( 1938)

Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi


kanat önderi1938 yılında Balıkesir'in Gönen ilçesinde doğdu. Aslen Çanakkale Biga'lıdır. 14 yaşına kadar Gönen’de kaldı. Daha sonra İstanbul'a galdi. 1957 yılında asker olduğu Manisa'da Said Nursi'nin yazdığı Risale-i Nur kitaplarıyla tanıştı. 1963 yılında haftalık dergiler çıkartarak gazeteciliğe adım attı. Evli ve bir çocuk babası.

ESERİ:

İşte Hayatım Anılar 2009
KENDİ DİLİNDEN HAYATI

Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular:
"Asıl kökenimiz Çanakkale’nin Biga kazasının Balıklı nahiyesinden. Ailem oradan. İstiklâl mücadelesinde devlet olmadığı zaman, oralarda birtakım çeteler vardı. Dedemin de malî durumu iyi olduğu için, bu beldeden ayrılıp Gönen’i sakin bulmuşlar ve üç yıl burada ikamet etmişler. Sonra İstiklâl mücadelesi kazanılınca ev ve arazileri orada olduğu için dedemler, tekrar Çanakkale’ye geri dönmüş.

Babam hafız olduğu için, Gönen’de imamlık görevi alıp burada kalmış. Bütün sülâlemiz gitmesine rağmen babam gitmemiş. Ben de 1938’de Balıkesir’in Gönen kazasında doğmuşum. 14 yaşına kadar Gönen’de büyüdüm. Babam ve annem vefat edince daha sonra İstanbul’a geldim. 1952’den beri de İstanbul’dayım. Askerlik görevim için, Manisa’da iki sene kaldım. 1957’de Manisa’da Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin eserleri olan Risâle-i Nurları tanıdım. Bir sene de öyle kaldım. Bu nedenle bazıları beni Manisalı bilir. Daha sonra yine İstanbul’a geldim. O gün bu gün Risâle-i Nur hizmetinin içinde bulunuyorum. Risâle-i Nur talebelerinin çıkardığı neşriyatın başında bulunan bir insanım. Evli ve bir çocuk babasıyım."
HABER


Yeni Asya gazetesi sahibi Mehmet Kutlular cezaevine konuldu
Milliyet 23 Mayıs 2001

Yeni Asya Gazetesi'nin sahibi Mehmet Kutlular, Saidi Nursi'nin ölümünün 39. yılında Kocatepe Camii'nde okutulan mevlidin ardından yaptığı açıklamadan dolayı, Ankara 1 No'lu DGM'ce çarptırıldığı 2 yıl 1 günlük kesinleşmiş hapis cezasının infazı amacıyla cezaevine gönderildi.

İhlas Marmara Evleri'ndeki dairesinden dün akşam jandarma ekiplerince gözlem altına alınan Kutlular, Büyükçekmece Adliyesi'ndeki işlemlerden sonra bugün 2 yıl 1 günlük hapis cezasının infazı için Metris Cezaevi'ne konuldu.
ENGLISH BIOGRAPHY

The applicant, Mehmet Kutlular, is a Turkish national who was born in 1938 and lives in Istanbul (Turkey). He is a journalist and the owner of the Yeni Asya daily newspaper.

The applicant was criminally convicted of proffering hate speech, at a religious ceremony organised by the newspaper and in a brochure distributed to the participants. The Marmara earthquake, which killed some 20,000 people in 1999, was presented as divine punishment for the pressure allegedly exerted on religion by the military in Turkey, and for people’s ingratitude towards God, their sinful ways and their failure to praise God. Relying, among other things, on Article 10 (freedom of expression), the applicant complained of a violation of his right to freedom of expression. He also complained, under Article 14 (prohibition of discrimination), that he was a victim of discrimination because of his “identification with the opposition”.

The Court noted that in reading religious meaning into a natural disaster and, in particular, suggesting that there was a cause and effect relationship between the disaster and the failure of a majority of the population to react to certain government measures, the speech was capable of spreading superstition, intolerance and obscurantism. Ultimately it was a form of proselytism and its tone was generally offensive towards “non-believers” as well as towards the Government. Nevertheless, the Court considered that, however shocking and offensive they might have been, the applicants words had not incited people to violence or been capable of stirring hatred against people who did not belong to the applicant’s religious community. The Court also found that the criminal conviction of the applicant had been disproportionate to the aim pursued. It accordingly found, unanimously, that there had been a violation of Article 10 and held that there was no need to examine the complaint separately under Article 14. The Court awarded Mr Kutlular EUR 5,000 in respect of non-pecuniary damage. (The judgment is available only in French.)
HABER

Cemaat içi demokrasiye ilk adım
ROTAHABER 12 Mayıs 2014

Yeni Asya'da yeni yönetim kurulu seçimleri gerçekleşti. 11 kişilik kurula girmek için 33 aday yarıştı. Yeni Asya camiasının lideri Mehmet Kutlular birinci sıradan kurula seçildi. Şimdi yönetim kurulu başkanının kim olacağı merak ediliyor.

Nurcuların en önemli kollarından biri olan Yeni Asyacıların yayın faaliyetlerini yürüten Yeni Asya Medya Grubu yeni dönemde yeni yönetim kurulu üyelerini seçti.

Grubun yurtiçi ve yurtdışı temsilcileri Yeni Asya Gazetesi'nin Güneşli’deki merkez binasında “Bahar 2014” toplantısını gerçekleştirdi.

Neşriyat ve hizmetler ile ilgili düşüncelerini dile getiren grubun temsilcileri, yeni dönem ile ilgili çetin tartışmalar yaşadı.

Son dönemlerde Kültür Bakanlığı'nın bandrol yasağı uygulaması sebebiyle Risale-i Nur basımı gerçekleştiremeyen Yeni Asya'nın toplantısında bu hukuksuz uygulama da gündeme geldi. Kültür bakanlığının yasağına karşı nasıl bir mücadele verileceği tartışıldı. Yeni Asya, Risale-i nur yayıncılığında en köklü kuruluş olarak biliniyor...

YENİ YÖNETİM KURULU SEÇİLDİ

Öte yandan Temsilciler müzakerelerin ardından, yeni Yönetim Kurulu seçimini de gerçekleştirdi.

Yeni Asya Medya Grubu, Genel Müdürü'nün görevine son verilmesinin ardından bir müddettir bir heyet tarafından yönetiliyordu.

Yeni Asya Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutlular'ın görevi bırakacağı söylentileri eşliğinde oldukça kıyasıya geçen seçimlerde tam 33 kişi yönetim kurulu için aday oldu.

33 ADAY KIYASIYA YARIŞTI, 11 KİŞİ SEÇİLDİ

Demokratik bir ortamda gerçekleştirilen yönetim kurulu seçimlerinde uzun yıllardır Yeni Asya camiasının yükünü sırtlayan Mehmet Kutlular yönetim kuruluna yine birinci sıradan girmeyi başardı. Seçimde yönetim kurulunun 11 üyesi belirlendi ancak henüz yönetim kurulu üyeleri kendi aralarında yeni dönemde kimin Yönetim Kurulu Başkanlığı yapacağını dolayısıyla cemaatin başına geçeceğini kararlaştırmadı. Öte yandan listede son iki sıradaki isim aynı oyu alınca aralarında kura çekilmeye karar verildiği ancak üyelerden Selamet Arslan'ın feragatıyla Şemsettin Çakır'ın 11. isim olarak yönetim kuruluna girdiği belirtildi.

Yeni oluşan Yönetim Kurulu listesinden biri şimdi Yeni Asya camiasının en tepe noktasına yerleşecek. En büyük adayın yine Mehmet Kutlular olduğu bilinirken, yönetim kurulu listesi içinden başka isimlerin de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine talip olabileceği ifade ediliyor. Yeni yönetim şekillendikten sonra Grubun başına bir de genel müdür atanması bekleniyor.

Bu arada Mehmet Kutlular'ın yine Yönetim Kurulu Başkanı olacağı ve kuruldan iki ismin de ona vekalet edeceği ifade ediliyor.

Yönetim kurulu başkanı seçimi ve genel müdür atanması kesin olarak netleşince Yeni Asya'da bir müddettir devam eden yönetim boşluğu da sona ermiş olacak.

İşte 33 adayın yarıştığı kıyasıya seçimlerde 11 kişilik yönetim kurulu üyeleri ve aldıkları oylar:

1. Mehmet Kutlular - 124 oy
2.Şükrü Bulut - 111 oy
3. Hamza Kara - 100 oy
4. Ali Vapur - 98 oy
5. Nejat Eren - 78 oy
6. Sami Cebeci - 73 oy
7. Ali Yılmazcan - 68 oy
8. İsmail Özdemir - 68 oy
9. Nurettin Abut - 68 oy
10. İzzet Atik - 64 oy
11. Selamet Arslan - 61 oy (Kendi isteğiyle çekildi)
12. Şemsettin Çakır - 61 oy

HABER

Mahkeme kararı Yargıtay’dan döndü
26 Şubat 2015

“Deprem İlâhî İkazdır” dediği için 276 gün hapis yatan Kutlular’a sembolik bir tazminat ödenmesine dair mahkeme kararı Yargıtay’dan döndü.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 2001 yılında haksız yere hapis cezasına çarptırılan ve 276 gün hapis yatan Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Kutlular’a “maddi ve manevi tazminat talebine” ilişkin Bakırköy 13. Ceza Mahkemesi’nin verdiği ‘kısmen kabul’ kararını bozdu. 1999 yılında Deprem ilahi ikazdır dediği için dönemin Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesinde yargılanan ve hakkında 2 yıl 1 gün hapis cezası verilen Mehmet Kutlular, kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımış AİHM, hapis kararını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 10. Maddesi’ne aykırı bularak Türkiye’yi tazminata mahkûm etmişti.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları
   KKTC 100 Sanatçı

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com