Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Tarık Dursun K

yazar, gazeteci, senaryo yazarı1931 yılında İzmir’de doğdu. Ortaokul öğrenimiyle yetindi (1950). Gazetelerde çalıştı, senaryo yazarlığı ve rejisörlük yaptı. Kurul Kitapevi’ni açtı (1969). Milliyet gazetesinde kitap tanıtma yazıları yazdı. Milliyet Yayınları’nı yönetti. Koza Yayınları kurucularından biri oldu (1975). Sanata şiirle başladı (Kaynak Dergisi, 1949). Cengiz Tuncer ile ortak bir de şiir kitabı yayınladı: Devrialem (1951). Aynı yılda hikayeye geçti. Konularını önce gençlik serüvenlerinden, zamanla fabrika, yapı ve deniz işçilerinin, esnaf ve küçük memur sınıfının hayat savaşlarından aldı. Bu hayat kesitlerini, şiirli bir dil ve yoğun bir duyarlılıkla işledi. Günümüzde Kitaplar adıyla aylık bir dergi çıkardı (on sayı, Nisan 1973-Şubat 1974).

11 Ağustos 2015 tarihinde İzmir'de vefat etti.

ÖDÜLLERİ:
Güzel Avrat Otu ile Türk Dil Kurumu 1961, Yabanın Adamları ile Sait Faik 1967 ve Ona Sevdiğimi Söyle ile de Sait Faik 1985 Hikaye Armağanlarını, Kurşun Ata Ata Biter romanıyla Orhan Kemal 1984 Roman Armağanı’nı, Ömrüm Ömrüm ile İş Bankası 1987 Büyük Edebiyat Ödülü’nü, Ağaçlar Gibi Ayakta ile de 1991 Yunus Nadi Yayımlanmış Roman Armağanı’nı aldı.

ESERLERİ:

Hikaye kitapları:
Hasangiller (1955), Vezir Düşü (1957), Güzel Avrat Otu (1960), Sevmek Diye Bir Şey (1965), Yabanın Adamları (1966), 36 Kısım Tekmili Birden (1970), Bağrıyanık Ömer ile Güzel Zeynep (1972), Bahriyeli Çocuk (1976), İmbatla Dol Kalbim (1982), Ona Sevdiğimi Söyle (1983), Ömrüm Ömrüm (1987), Aşk Allahaısmarladık (1993).

Romanları:
Rıza Bey Aile-Evi (1957), İnsan Kurdu (1959), Sabah Olmasın (1967), Denizin Kanı (1968; televizyona uyarlanıp dizi olarak yayınlandı, 1980), Kopuk Takımı (1969), Gün Döndü (1974), Kayabaşı Uygarlığının Yükselişi ve Birdenbire Çöküşü (1980), Alçaktan Uçan Güvercin (1980; televizyona uyarlanıp dizi olarak yayınlandı), Kurşun Ata Ata Biter (1983), İnsan Kurdu (1983), İyi Geceler Dünya (1986), Bağışla Onları (1989), Ağaçlar Gibi Ayakta (1990), Bizimkisi Zor Zanaat (1990).

Masalları:
Deve Tellal, Pire Berber İken (1970), Bir Küçücük Aslancık Varmış (1975).

Çocuk Romanı:
Hoşça Kal Küçük (1979).

Düzyazıları:
Edebiyat Üstüne Narin (1993) ve Ben Unutmadan (1994).

VEFAT-HABER

Tarık Dursun K vefat etti
12 Ağustos 2015

Edebiyat ve sanat dünyası, çok yönlü bir sanat insanını daha kaybetti.

Hayatını İzmir'in Foça ve Karşıyaka ilçesinde geçiren gazeteci, yazar, şair, eleştirmen Tarık Dursun Kakınç (84), tedavi gördüğü Alsancak Devlet Hastanesi'nde dün saat 16.00'da akciğer yetmezliği sebebiyle vefat etti. Bir süredir parkinson tedavisi gören Tarık Dursun K., dün durumu ağırlaşınca hastaneye kaldırılmıştı.

Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödüllü ünlü yazar ve yayınevi yöneticisi Tarık Dursun Kakınç'ın hayatını anlatan “İmbatla Dol Kalbim” adlı bir belgesel çekilmişti. Belgeselde anlatılana göre 6 yaşında babası tarafından terk edilince, Kakınç olan soyadını K olarak kullanmaya başladı. Yazar bunu, ‘bir özgürlük denemesi' olarak nitelendiriyordu.

Tarık Dursun K., 84 yıllık yaşamına pek çok ödül sığdırdı. 1961'de Güzel Avrat Otu kitabıyla Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü'nü, 1967'de Yabanın Adamları ile Sait Faik Hikâye Armağanı'nı, 1984'te Kurşun Ata Biner ile Orhan Kemal Roman Armağanı'nı, 1985'te Ona Sevdiğimi Söyle ile yine Sait Faik Hikâye Armağanı'nı, 1987'de Ömrüm Ömrüm ile Türkiye İş Bankası Büyük Edebiyat Ödülü'nü, 1991'de Ağaçlar Gibi Ayakta ile Yunus Nadi Roman Armağanı'nı, en son 2006'da Hepsi Hikaye ile Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nü kazandı.

Selim İleri, Kakınç'ı şu cümlelerle anlatmıştı: “Tarık Dursun'un anlatım gücüne her zaman hayran oldum. Öyle sanıyorum ki, düzyazıyla sınırlı her yazar, şiir sanatını kıskanır ve günün birinde şiir sanatıyla yakın akrabalığı olan bir şeyler yazmak isteyen Tarık Dursun'un birçok öyküsünden bu tadı alabiliriz.” İleri, Tarık Dursun K. ile okul yıllarında tanışmasını ise şöyle ifade ediyor: “1967-1968 ders yılı, bahar mevsimi, Perşembe öğleden sonra Rauf Mutluay sınıfa giriyor, kürsüye çıkıyor ve bir kitap bırakıyor. Acaba hangi kitap? Bir an gördüğüm kapağından tanıyamadım, besbelli yeni bir kitap. Hocamın Mutluay, çok geçmeden kitabı biz öğrencilerine gösterecek. Bu, Tarık Dursun K imzalı, Denizin Kanı'dır.”

Hikaye, roman, çocuk edebiyatı, senaryo, çeviri, şiir, antoloji, düzyazı olmak üzere pek çok alanda yazan Tarık Dursun K.'nın eser listesi upuzun:

Atmacanın Oğlu, Hasangiller, Vezir Düşü, Rızabey Aile Evi, Güzel Avrat Otu, Sevmek Diye Bir Şey, Yabanın Adamları, 36 Kısım Tekmili Birden, Bağrıyanık Ömer ile Güzel Zeynep, Bahriyeli Çocuk, İmbatla Dol Kalbim, Ona Sevdiğimi Söyle, Ömrüm, Ömrüm..., Aşk, Allahaısmarladık, Yaz Öpüşleri, Dulevi, Sümbülteber, Hepsi Hikâye, Rızabey Aile Evi, İnsan Kurdu, Sabah Olmasın, Denizin Kanı, Kopuk Takımı, Gün Döndü, Hoşça Kal Küçük, Kayabaşı Uygarlığının Yükselişi ve Birdenbire Çöküşü, Alçaktan Uçan Güvercin, Kurşun Ata Ata Biter, İnsan Kurdu, İyi Geceler Dünya, Bağışla Onları, Ağaçlar Gibi Ayakta, Bizimkisi Zor Zanaat, Alo, Harika Hanım Nasılsınız, Kutup, Sessiz Çığlık, Son Yol-68'lerin Gözyaşları, Deve Tellal, Pire Berber İken... , İyilikçi Tilki, Bir Küçücük Aslancık Varmış, Yaramaz Kuzu, Hoşça Kal Küçük, Otobüsüm Kalkıyor!.., Kerem'i Kimse İstemiyor, Güzel Uykular Alara: Çocuklara Her Gece Bir Masal, Benim Dedem Bir Tane, Bir Varmış Bir Yokmuş Memleketin Birinde..., Az Gittik, Uz Gittik, Dere Tepe Düz Gittik, Kırmızı Otobüs, Tekerlemeler, Bilmeceler, Pıtır'ın Masalları.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com